Casa Batlló v Barcelone s deťmi.

0
6027

Dom Casa Batlló je jeden z architektonických skvostov Barcelony. Okrem kusu histórie a pohľadu na architektúru, ktorú inde nenájdete, sa oplatí navštíviť aj pre naozaj kreatívny spôsob prezentácie.

Návšteva interiéru

Pre návštevu tohto unikátneho miesta si určite zakúpte lístky popredu online a veľmi odporúčam aj s časenou na presný termín. Rady, ktoré sa tvoria na zakúpenie lístkov sú niekedy aj niekoľko hodinové. My sme si zakúpili lístok s časenkou na otváraciu úvodnú deviatu hodinu a naozaj to neľutujem. Do budovy sme vchádzali ako prví.

Po vstupe do budovy nám poskytli slúchadla a mobil a samostatne sme postupovali vyznačenou trasou po dome. Špeciálny mobil nám slúžil ako video sprievodca, ktorý nás vnášal do minulosti.

Miestnosti sme videli zariadené nábytkom a dekoráciami ako tomu bolo v čase, keď tu ešte býval bohatý textilný magnát pán Batlló. Vďaka video sprievodcovi sme spoznávali aj význam mnohých Gaudího symbolov. Video animácie nám veľmi zaujímavým spôsobom objasnili niektoré tvary ako krb v tvare hríbu, odvetrávanie v tvare ryby, lustre v tvare korytnačiek ale aj vysvetľoval spôsob fungovania kúrenia, svetelnosti a celkového fungovania domu.  Kombinácia hovoreného slova (medzinárodné jazyky) a video prezentácie bola natoľko zaujímavá, že do deja vtiahla aj naše deti, ktoré si návštevu nesmierne užívali.

Na ukážku jedna strana z našej knižky “Detského turistického sprievodcu Barcelonou”.

Dozvedeli sme sa napríklad, že pri tejto budove sa Gaudí inšpiroval morom. Bolo to zjavné aj po vstupe do hlavnej chodby, ktorá bola v tónoch modrej. Chcel tým vyjadriť hĺbku mora od peknej modrej vyjadrujúcej hladinu zaliatu slnkom až po  nevýraznú bielu, ktorá poukazovala na hĺbku, kde už žiadne lúče nedosiahnu.

Záver návštevy je na streche, ktorá ponúka krásny výhľad na Barcelonu.

Exteriér budovy

Budovu sa oplatí navštíviť aj kvôli jej nezvyčajnému exteriéru. Celý dom býva prezývaný aj „dom kostí“. Svoj názov má odvodený od svojich tvarov. Piliere balkónov na hlavnom prvom poschodí predstavujú veľké kosti a menšie balkóny sú zase v tvare lepky.  Okrem toho tu vidieť obľúbené Gaudího symboly prírody. Spodné časti balkónov majú tvar lastúr, okolo pilierov sa tiahnu popínavé rastliny, horný balkón princeznej tvoria lupene kvetov, a nádherné modré sklo v oknách pripomína morské medúzi. 

Nemenej zaujímavá je aj mozaiková technika trencadis, ktorá je použitá po celom obvode domu. Ide o tzv. recyklovateľnú techniku, pretože pri nej použili rozbité a tým už nepotrebné kúsky rôznej keramiky.

Si najzaujímavejšou časťou domu je samotná strecha pripomínajúca kožu draka. Za zmienku určite stojí aj komín v tvare zapichnutého meča. Celá strecha sa viaže na legendu o svatom Jordim (Jurajovi), ktorý zachránil lokálnu princeznú práve pred zožratím drakom.

História

Dom bol postavený ešte profesorom architektúry samotného Gaudího v roku 1877, v čase, keď v Barcelone ešte nebola zavedená elektrika. V roku 1903 ho získali pán Josep Batlló, bohatý textilný priemyselník, ktorý vlastnil niekoľko tovární, ktorý ho dal prerobiť práve slávnemu Antoni Gaudímu. Ten síce zachoval základné múry ale inak zmenil celú fasádu aj funkčnosť budovy, ktorú pretvoril do požiadaviek danej doby.

V blizkosti Casa Batlló

Keď sa budete prechádzať touto ulicou nezabudnite sa pristaviť aj pri susedných domoch od rovnako významných architektov.  Sú nimi:

Casa Amatller (architektom Josep Puig i Cadafalch). 
– Casa Lleó Morera (od Lluís Domènech i Montaner). 
– Dom Mulleras (Enric Sagnier). 
– Casa Josefina Bonet (Marcel-li Coquillat)

Barcelona ponúka množstvo krásnych miest, parkov a zábavy. Ak sa neviete kam sa so svojimi deťmi vybrať išpirujte sa našimi trasami v knižke DETSKÝ TURISICKÝ SPRIEVODCA BARCELONOU, ktorá obsahuje nielen informácie, odskúšané trasy ale i zábavné detské úlohy.

Adresa:
Casa Batlló, Passeig de Gràcia, 43,
080 07 Barcelona, Španielsko
www.casabatllo.es
+34 932 16 03 06
otvorené denne: 9:00 – 21:00 hod.
SHARE
Previous articleLivigno – lyžovačka s deťmi
Next articleDetské vianočné trhy v Norimbergu
Tipy na výlety s deťmi, recenzie baby-friendly hotelov, inšpirácie ako si naplánovať dovolenku a zážitkové reportáže. Vitajte na mojom blogu! Volám sa Ludmila "Lili" Cuperová a tvorba reportáží o baby friendly miestach je to čo ma baví. Snažím sa hľadieť na dni dovolenky očami mojich detí ale pritom nezabúdam na rodičovské "všimni si". Ahojte a improvizujte!