TOP 10 v Barcelone s deťmi

0
8398

Vždy som túžila zažiť Barcelonu. Nepodarilo sa za mlada a tak som sa tam vybrala teraz, ako mamina s deťmi a s manželom. Rozhodnutie to bolo naozaj výborné. Odporúčam aj rodičom, ktorí svoje ratolesti ešte prepravujú kočíkmi. Toto mesto nie je ako preplnený Londýn, ktorý aj napriek tomu zbožňujem, ale ani ako nevľúdny Paríž s úzkymi ulicami a nevšímavými ľuďmi, kde teraz žijem. Barcelona s deťmi? Určite áno!

Neviete kam sa s deťmi v Barcelone vybrať a ako im priblížiť históriu a jeho krásy? Išpirujte sa v našej knižke: DETSKÝ TURISTICKÝ SPRIEVODCA BARCELONOU. 

Barcelona má krásne široké ulice a ešte širšie chodníky :). Metro je čisté, moderné a vo väčšine staníc aj s výťahmi alebo eskalátormi. Taxíky sú drahšie ale taxikári sa usmievajú, sú milí a čo je dôležité, majú jednotné ceny. Na naše prekvapenie tu opäť funguje aj Uber, ktorý v určitých časových slotoch, mal naozaj výnimočne dobré ceny. Ľudia tu hovoria anglicky a preto dohovoriť sa na ulici, či v reštaurácii nie je žiaden problém.

Najlacnejší spôsob prepravy je určite metro a autobusy. Ak idete na výlet s menšími deťmi a jednotlivé miesta si aj užívate, nielen fotografujete, potom denne prejdete približne dve atrakcie (miesta) a presúvate sa približne 3x. V tomto prípade odporúčam nákup jednoduchých 10 Eurových lístkov na 10 jázd, ktoré slúžia na prepravu vlakom, metrom aj pozemnou lanovkou (funikularom).  Špeciálne „Hola Barcelona Travel Card“ napr. 120 hodinový za 35 Eur (pri nákupe online je zľava 10%) sú výhodné zasa pre tých, ktorí sa plánujú prepravovať často a využiť hromadnú dopravu aj na cestu z letiska do Barcelony a neskôr aj na cestu na letisko. Pozor, tieto karty nie sú akceptované niektorými spoločnosťami hromadnej dopravy, avšak vždy nájdete alternatívu, kde vám kartu akceptujú.

Na niektorých staniciach to vyzerá napríklad aj takto – klikni na video.

Skôr než sa s deťmi do Barcelony vydáte, určite im prečítajte dve hlavné legendy. Jedna je o patrónovi mesta svätom Jordim, ktorý zabil zlého draka a zachránil tunajšiu princeznú a druhá o kráľovi Jaumovi, ktorého v noci navštívil netopier a dodal mu odvahu pre dôležitú bitku o Valenciu. S drakmi a netopiermi sa tu pozorný cestovateľ stretáva na každom kroku a  my s deťmi sme ich priam vyhľadávali a objavovali.

A teraz prejdem už rovno na tipy, kam s deťmi v Barcelone vyraziť.

Mimi, moja staršia 8-ročná dcérka vybrala takúto TOP 10-tku, podľa toho čo sa jej najviac páčilo. Ja by som ju poprehadzovala ale tento krát ideme podľa nej.

TOP 1 – POOBEDIE NA BICYKLOCH

PARK DE LA CIUTADELLA & BLÁZNENIE SA NA PLÁŽI

Máme radi parky a ich oddychové zóny ale mnohokrát ich rozloha prevyšuje naše možnosti prechádzok a vyhradeného času a preto sme v tomto prípade zvolili alternatívny spôsob prepravy parkom – na bicykloch. Ja osobne som extrémne opatrná a ísť na bicykli s dieťaťom som doteraz  zvládala len v menších mestách na Slovensku.  Ak ste na tom podobne, tak verte, že tu to zvládne každý – aj bojko. Bicykle sme si požičali v Happy Rental Bike Barcelona v tesnej blízkosti parku Ciutadella a samotné jazdenie sme absolvovali v parku i na neďalekej pláži. Všetky bicykle majú premyslený systém uzamknutia, preto počas zapožičania sa dá vybehnúť na pláž alebo do blízkej ZOO.

Preprava malých detí nie je žiaden problém. Ponuku bicyklov majú naozaj  širokú. Od klasických bicyklov s dieťaťom v nosiči za chrbtom, cez tandemové bicykle (1 dospelý + 1 dieťa)  až po špeciálne bicykle s košíkom pre viac detí vpredu, či s vozíkom pre menšie deti vzadu. Naozaj topka! A náš kočík zatiaľ oddychoval aj s nepotrebnými vecami priamo v požičovni.

V parku DE LA CIUTADELLA sme s deťmi navštívili a pri návšteve objavovali nasledovné:

  • Víťazný oblúk – Arc de Triomf (nachádza sa pre pred parkom), kde sme hľadali netopierov na hlavných stĺpoch a lúštili zvieratá držiace erb na samotnom vrchu oblúka.

  • Zámok troch drakov, ktorí sa na nás cerili už od ulice.

  • Krásnu fontánu s vodopádmi, kde sme sa snažili spočítať sochy drakov, ktorí sú jej súčasťou.

  • Jazierko s požičovňou člnkov, kde sme sa pozastavili a kochali faunou a flórou v jej okolí. Člnok sme si však nepožičali, lebo som bola prehlasovaná a išlo sa na pláž.

  • Cestou na pláž sme ešte míňali ZOO Barcelona, ktorá je súčasťou parku. My mestské ZOO nezvykneme podporovať a preto sme bez povšimnutia pokračovali ďalej.

Na jednej z najrušnejších pláží, v tesnej blízkosti historickej časti mesta, sa deti vybláznili v piesku a po kolená aj v mori a my dospelí sme medzitým stihli poobednú kávičku.

TOP 2 – CASA BATLLÓ

Dračí dom, pri stavbe ktorého bol architekt Gaudí inšpirovaný Stredozemným morom. Prehliadka je výnimočná aj vďaka audio-video-sprievodcovi, ktorý zaujal dokonca aj našu najmenšiu 4 ročnú slečnu.

Pri vstupe sme dostali mobilný telefón s aplikáciou a slúchadlá. Postupne sme prechádzali domom a pri každej zastávke sme aktivovali konkrétne číslo. Pomocou mobilu sme získali nevídaný pohľad na miestnosti. Prázdne steny boli pokryté obrazmi, prázdne izby nábytkom, svetlá sa zmenili na korytnačky a odplávali a mnoho iného. Takýmto interaktívnym spôsobom nám boli predstavené nielen symboly ukryté v dizajnových kúskoch od Gaudího ale aj systém akým tento výnimočný architekt vyriešil prenikanie svetla, tepla, odvetrávania aj kúrenia v  dome.

Pre návštevu tohto miesta určite odporúčam nákup lístka vopred online aj s vymedzeným časom pre vstup. My sme si podľa odporúčaní, kúpili časenku priamo na 9 hod. rannú, kedy sa dom otváral a určite to neľutujem, pretože sme vchádzali ako prví. Rada, ktorá sa vytvorila pred vstupom do domu už o hodinu bola naozaj nekonečná.

TOP 3 – COSMOCAIXA

Múzeum vedy, kde sme sa na exponáty nielen pozerali ale si ich aj vyskúšali. Už na recepcii sa na nás usmievala nezvyčajná trojica osobností. Pani Marie Curie a páni Charles Darwin a Albert Einstein. Po selfíčku s nimi sme točitým chodníkom okolo vysokého stromu z džungle klesali do hĺbky múzea. Zastavili sme sa až na mínus piatom poschodí, kde sme sa pomocou rôznych interaktívnych experimentov zoznamovali so zákonitosťami, ktoré riadia náš svet.

Po hodinách hrania a experimentovania sme pokračovali k naozajstnému pralesu. 1000 m2 simulovaného brazílskeho dažďového pralesa aj s jeho zaplavenými časťami sa tu rozprestieral rovno pred našimi očami. Najprv sme cez sklo pozorovali vodné živočíchy, ryby ba dokonca aj krokodíla a potom sme sa presunuli do otvorenej časti.

V otvorenej časti sme boli priamo v pralese. Okolo nás prechádzali a prelietavali rôzne druhy operencov, neďaleko od nás podriemkavala kapybara a vysoko nad našimi hlavami sa dvíhali stromy, v ktorých lietali krásne ružové vtáky. Každých 15 minút sa tu spúšťal dážď, ktorý miestnosti dodal ešte viac vlhkosti a typickej atmosféry dažďového pralesa.

Poobede sme stihli ešte aj planetárium s 2D filmom o vnímaní veľkosti vesmíru na mínus druhom poschodí. V pohodlných sedačkách sme skoro po ležiačky sledovali fascinujúce predstavenie, ktoré sa odohrávalo v oblúkovitej kopule priamo nad nami.

Pri nákupe lístkov v múzeu sa nezabudnite spýtať na premietanie v planetáriu a rôzne interaktívne miestnosti na mínus druhom poschodí. Cez víkendy sú v prevádzke niekoľko krát denne ale cez týždeň však len ojedinele. Vstup do týchto miestností je extra spoplatnený.

Deťmi obľúbené býva aj stretnutie so zvieratami v miestnosti Toca – Toca na mínus treťom poschodí. Napriek tomu, že je celé rozprávanie v španielčine alebo katalánčine, samotné stretnutie a pohladkanie zvláštnych druhov zvierat je určite výnimočné aj bez prekladu. Vstup je obmedzený počtom osôb, preto online rezervácia na ich oficiálnej stránke alebo aspoň pri rannom vstupe do múzea je určite výhodou.

TOP 4 – TIBIDABO

Hora s výškou 512 metrov, ktorá ponúka nádherný výhľad, architektúru v podobe Kostola Najsvätejšieho Srdca Ježišovho ale najmä deťmi vyhľadávaný zábavný park Tibidabo.

Zábavný park otvorili už v roku 1901, čim patrí medzi jeden z najstarších na svete a ponúka obrovské množstvo milých atrakcií pre najmenších ale aj adrenalínové atrakcie pre teenagerov.

Nedá mi nespomenúť aspoň tie najznámejšie:

Atrakcia Lietadlo Avió – je replikou prvého lietadla, ktoré lietalo z Barcelony do Madridu v roku 1927.

Atrakcia Muntanya Russa – horská dráha, pri ktorej sa dosahuje rýchlosť 80km/hod. a je vo výške 500m na morom.

Atrakcia Letecká železnica – L Embruixabxabruixes, ktorá bola prvou atrakciou v parku a prednedávnom bola doplnená modernými technológiami, hologramami a virtuálnym prostredím.

Atrakcia Talaia – ponúka výhľad z najvyššieho miesta v parku a teda naozaj nie je pre povahy, ktoré sa boja výšok.

TOP 5 – L‘AQUÁRIUM

Akvárium sa nachádza v starom barcelonskom prístave Port Vell a je najväčším akváriom svojho druhu v Európe.

Veľkolepé Oceanárium s priemerom 36 metrov a hĺbkou 5 metrov obsahuje asi 4 milióny litrov vody a je jednou z najzaujímavejších častí prehliadky. Vedie v ňom tunel s dĺžkou 80 metrov, kde sme sa postavili na posuvný chodník a v pohodlí sme obdivovali obrov okolo seba. Okrem iných sme tu zaregistrovali žraloka tigrieho a žraloka hnedého.

My sme tu boli v čase Haloweenu, takže živé žraloky očividne nefascinovali len nás živých…

Výstava ďalej pokračovala tropickými akváriami, ktoré boli plné korálov a pestrofarebných rybičiek. Inou časťou bola Planéta Aqua, ktorá nás previedla životom morských živočíchov adaptujúcich sa v zložitých klimatických podmienkach. Obdivovali sme tu tučniakov žijúcich v chladnej zime či medúzy z tmavej hlbočiny.

Určite najzaujímavejšou časťou pre naše deti bola interaktívna výstava v druhej časti miestnosti Planéty Aqua. V strede miestnosti stojí veľká ponorka, v ktorej sa deti do sýtosti pohrali na vedcov a počas hry tu spoznali rôzne oceánografické nástroje. 

Neďaleko je akvárium s rybičkami, ktoré sme za malý poplatok kŕmili krmivom zo špeciálnej fľaštičky. Celá táto miestnosť je ešte dotvorená rôznymi detskými preliezkami v štýle oceánu a morského života.

TOP 6 – MAGICKÁ FONTÁNA

Tancujúca fontána, ktorá mení svoj tvar a v sprievode hudby vo vymedzenej večernej hodinke žiari nádhernými farbami. Fontánu projektoval architekt Carlese Buigase a bola postavená pri príležitosti svetovej výstavy v roku 1929. Na fontáne pracovalo vyše 3000 mužov. Dlho nefungovala a opätovne bola spustená pri príležitosti Olympijských hier v roku 1992.

Úprimne povedané, túto krásu sme my dospelí chceli oželieť, lebo sme boli unavení z celého dňa ale naše dve princezničky nám to nedovolili. Podľa knižky „Detský cestovateľský sprievodca Barcelonou“, ktorú som pre ne pred výletom dala vytlačiť, si fontánu naštudovali a tak sa im obrázky a infošky páčili, že sme museli zozbierať posledné sily a predstavenie o ôsmej večer si museli ísť pozrieť. Musela som im veru poďakovať, pretože napriek tomu, že som už videla niekoľko podobných fontán, tak táto bola naozaj veľkým zážitkom.

Časy a dni tohto predstavenia, sa menia v závislosti od ročného obdobia.

TOP 7 – PARK GUELL

Verejný park na kopci nad Barcelonou. Pôvodnou myšlienkou bolo vybudovanie mesta pre aristrokraciu s výhľadom na more. Objednávateľ bol gróf Eusteb Buell a realizátor nikto iný ako Antoni Gaudí.

Ako všade doteraz, kde bolo cítiť Gaudího rukopis sme lúštili jeho tajomné symboly a hľadali najzaujímavejšie časti parku podľa našej knižky. Medzi najkrajšie miesta sme zaradili určite tieto:

  • Rozprávkové budovy pri hlavnom vchode. Jedna z nich dokonca pripomína perníkovú chalúpku.
  • Hlava hada (symbol medicíny a vedy) v strede katalánskej vlajky. Barcelona ako hlavné mesto Katalánska, ku ktorému mal Gaudí blízky vzťah.
  • Salamander v strede schodiska – hovorí sa, že tento salamander symbolizuje krokodíla, ktorý je na erbe francúzskeho mesta Nimes, kde prežil detstvo gróf Guell. Druhá verzia vraví, že ide o pythéna (draka s hadím telom), ktorý pochádza z gréckej mytológie.

  • Hipósia Hall – sála s 86timi stĺpmi akoby stromami (symbol prírody) a štyrmi slnkami v rôznych farbách, ktoré zase symbolizujú jar, leto, jeseň a zimu.
  • Placa de la Natura – nádherné námestie lemované 110 metrovou lavičkou vydláždenou fascinujúcou mozaikou.

  • Portoric de la Bugadera. Cestička kopírujúca terén parku dotvorená kmeňovými stĺpmi vyrobenými rôznymi umelcami. Najznámejší stĺp má tvar ženy nesúcej na hlave vraj kôš s bielizňou.

Vstup do hlavnej časti parku je spoplatnený a obmedzený určitým počtom ľudí. Tu opäť doporučujem zakúpenie lístka vopred s vyhradeným časom pre vstup. Vyhnete sa tak niekoľkohodinovému čakaniu nielen na samotný lístok ale aj vstup do parku.

TOP 8 – LA RAMBLA & KOLUMBOV STĹP

Byť v Barcelone a nezažiť promenádu La Rambla, tak to by asi nebolo ono. Osobne som sa obávala ulice plnej ľudí, ktorým sa ja zásadne vyhýbam ale nakoniec som bola milo prekvapená. Poludnie začalo hore na námestí Placa Catalunya, kde sme začali netradične nešpanielsky a to v americkom štýle na obede v Hard Rock Cafe.  Dobrých je ich naozaj len pár na svete (mimo Ameriky) a keďže mali voľný stôl pre štyroch – bolo rozhodnuté. Musím uznať, že tak super ochutený hamburger som už dlho nemala. Deti si síce dali tradičné „nezdravé“ vyprážané kuracie kúsky, avšak aj tie boli výborné – šťavnaté a najmä z ozajstného mäsa, nie polotovaru. Deti navyše hneď pri príchode dostali ceruzky a maľovanky a tak bolo o zábavu pri čakaní na jedlo postarané.

Po výdatnom obede sme pokračovali ulicou La Rambla.  Okrem rôznych stánkov ponúkajúcich spomienkové predmety na Barcelonu, kvety a iné drobnosti sme podľa našej knižky na nej postupne hľadali nasledovné:

  • Sochu ženy na koni na námestí Placa Catalunya, držiacu jeden zo symbolov Barcelony v rukách (loď).
  • Zázračnú fontánu – Font de Canaletes, ku ktorej sa viaže legenda, že kto sa z nej napije – zamiluje sa do Barcelony natoľko, že aj keď bude na druhom konci sveta, určite sa do nej ešte vráti. Čo myslíte, napili sme sa?

  • Historickú fontánu Font de la Portaferrisa, ktorá zobrazovala život ľudí v minulosti a na ktorej sme hľadali domáce zvieratá tej doby.

  • Asi v polovici ulice sme nevynechali slávny trh Mercado de La Boqueria, kde si každý z nás kúpil čo mu najviac prišlo na chuť.

  • Bohužiaľ jednu z najkrajších budov na tejto ulici Casa Bruno Cuadros, ktorá v minulosti slúžila na predaj dáždnikov práve opravovali a tak sme nevideli nádheru, ktorú na sebe nesie.
  • Spoznali sme mozaiku Mosaic del Pla de l’Os, ktorá krášli stred ulice a je od umelca menom Joan Miró.

  • Nahliadli sme do jedného z najkrajších námestí lemujúcich hlavnú pasáž a to námestia Placa Reial.

Najzaujímavejšia časť ulice je určite pred koncom, kde to žije umelcami, maliarmi a najmä živými sochami. Niektoré boli naozaj dokonalé ako by prišli priamo z rozprávky.

Na konci ulice na nás už z diaľky hľadel stĺp slávneho moreplavca Krištofa Kolumba, ktorý v službách španielskeho kráľovského páru kráľa Ferdinanda a kráľovnej Isabelly ako prvý objavil Nový Svet – dnešnú Ameriku. Krásny panoramatický výhľad na Barcelonu sa tu naskytne každému, kto sa vyvezie výťahom až hore, priamo pod jeho sochu. Lístky sa predávajú dole pod sochou alebo sa dajú objednať online.

TOP 9 – LANOVKOU NA MONTJUIC

Hora Montjuic sa vďaka svojej vyvýšenej polohe neďaleko Stredozemného mora stala obľúbeným strategickým miestom Barcelony.

Na Montjuic sa dá dostať niekoľkými spôsobmi ale ten určite najzaujímavejší pre deti je použitie nadzemnej kabínovej lanovky Tetleferico de Montjuic. Z lanovky je nádherný pohľad na Barcelonu. My sme sa z nej snažili rozpoznať hlavné barcelonské ikony a to:

  • Olympijský štadión
  • Mrakodrap Torre Agbar
  • Katedrálu Sagrada Familia
  • Ulicu La Ramblu so stĺpom Krištofa Kolumba na jej konci
  • Vzdialenú horu Tibidabo s televíznou vežou

Hore sa nachádza starobylá vojenská pevnosť – hrad z 18. Jeho minulosť je smutná a strašidelná. Slúžil ako policajné väzenie a dokonca aj ako popravisko.   Pred vstupom i priamo medzi hradbami je niekoľko roztrúsených vojnových diel, ktorú jeho minulosť stále pripomínajú.

TOP 10 – SAGRADA FAMILIA

Najnavštevovanejší chrám v Barcelone. Jeho výstavba trvá už viac ako 100 rokov. Má byť dokončený v roku 2026 pri 100 výročí smrti prvotného architekta tejto stavby, ktorým nebol nikto iný ako Antoni Gaudí.

Pre vstup do tohto chrámu určite odporúčam zakúpenie časenky vopred, vďaka ktorej sa vyhnete dlhému čakaniu ako skoro na všetky Gaudího stavby.

Antoni Gaudí vyzdobil chrám náboženskými biblickými motívmi ako aj symbolmi, ktoré oslavujú prírodu a jej zákonitosti.

Po dokončení bude chrám len o meter nižší než neďaleká hora Montjuic. Dôvodom je Gaudího výrok: „Moje dielo by nemalo prevyšovať dielo boha.“

Stavba bude mať spolu 18 veží. 12 bude reprezentovať 12 apoštolov, 4 veže budú venované 4 evanjelistom, 1 veža bude patriť Panne Márii a jedna bude ako spomienka na Ježiša Krista.

S deťmi sme postupne objavovali a obdivovali jeho dve dokončené fasády.

Ako prvú severovýchodnú fasádu, ktorá je zasvätená narodeniu Ježiša.

Samé deti tu podľa knižky identifikovali jej základné časti a to:

Ježiša ako bábätko v náruči Márie a vedľa nich stojaceho Jozefa

troch mužov (kráľov), ktorí doniesli Ježišovi vzácne dary ako kadidlo, zlato a myrhu

pastierov (medzi nimi aj jedno dieťa), ktorí sa dozvedeli o narodení Ježiša a priniesli mu jednoduché dary – jedlo

anjelov (u Gaudího diel vždy bez krídiel), ktorí oslavujú príchod Ježisa hrou na hudobné nástroje.

Lepšie sme si všimli aj 2 vysoké stĺpy, ktoré hore končili ako palmy a dole stály na suchozemskej a vodnej korytnačke. Symbol rovnováhy medzi morom a pevninou.

Po preskúmaní najzaujímavejšej časti chrámu sme sa presunuli do vnútorných priestorov.

Ako prvé nás ohromili vysoké stĺpy, ktoré sa na svojom konci rozkonárovali ako stromy v lese.

Potom sme tu pozorovali prenikajúce svetlo cez nádherné okenné vitráže. Hľadali sme tu spojitosť medzi modrou a zelenou farbou ako farbou smútku (ukrižovanie Ježiša) a žltou a červenou farbou ako farbou radosti (narodenie Ježiša).

Pozorne sme si premeriavali aj baldachýn so sochou ukrižovaného Ježiša. Videli sme tam visiace hrozno symbolizujúce víno (krv) ale aj klasy pšenice symbolizujúce chleba (telo Ježišovo).

V jednej z častí sa tu vchádza do výťahu, ktorým je možné sa odviesť hore do veže chrámu. Toto sme my neabsolvovali, lebo jeden náš cestovateľ nespĺňal podmienku veku (min. 6 rokov).

Poslednou našou zastávkou bola Juhozápadná fasáda zasvätená utrpeniu a ukrižovaniu Ježiša. Keďže túto tému sme vzhľadom na vek detí do podrobnosti u nás ešte nerozoberali, sústredili sme sa na iné symboly, ktoré tu architekti zanechali. Ak sa chcete inšpirovať, boli to tieto:

  • vľavo na ľavom súsoší sme hľadali sochu zobrazujú samotného Gaudího

  • počítali sme slovo Ježiš na hlavných vstupných dverách

  • vysvetlili sme si znak alfa (A) a omega (Z)

  • na viacerých miestach sme hľadali magickú kocku a kontrolovali, či platí jej pravidlo o symbolickom čísle 33 – vek, kedy zomrel Ježiš (nech spočítaš akýkoľvek riadok alebo stĺpec alebo diagonálu na tejto kocke – vždy dostaneš číslo 33)

Čaro a monumentálnosť tohto miesta je nekonečná ako nekonečné by bolo aj objavovanie v ňom ukrytých symbolov, podobne ako všetkých tajomných symbolov a miest, ktoré sme sa snažili odhaliť v nádhernom meste Barcelona. Náš výlet mal však len 6 dní a štyri malé a štyri veľké nohy a preto sme nič nepreháňali a to ostatné si prídeme pozrieť určite nabudúce.

Inšpirovali sme vás našou TOP 10-tkou? Ak vaša odpovedď znie áno. Odporúčame výlet doplniť  DETSKÝM SPRIEVODCOM BARCELONOU,

V knižkde deti okrem zaujímavých a odskúšaných trás nájdu aj zábavné úlohy, ktoré si môžu lúštiť počas presunov metrom alebo čakaniach v radoch na lístky či vstupy.

SHARE
Previous articleLuxemburská záhrada v Paríži
Next articleLivigno – lyžovačka s deťmi
Tipy na výlety s deťmi, recenzie baby-friendly hotelov, inšpirácie ako si naplánovať dovolenku a zážitkové reportáže. Vitajte na mojom blogu! Volám sa Ludmila "Lili" Cuperová a tvorba reportáží o baby friendly miestach je to čo ma baví. Snažím sa hľadieť na dni dovolenky očami mojich detí ale pritom nezabúdam na rodičovské "všimni si". Ahojte a improvizujte!