Jarovská bažantnica – parkovanie a interaktívna trasa k barokovému mostu

0
9039

Jarovská bazantnica v Bratislave je skvelým tipom na výlet s deťmi.  Interaktívna mapa s trasou až k mostu, ťa prevedie miestami, ktoré by ste mohli prehliadnuť. Okrem barokového mostu, ktorý je cieľom výletu, pôjdeš okolo posedu, zvieracích kŕmidiel, uvidíš bývalé rameno Dunaja i posledné zvyšky múrov z minulosti. 

Jarovská bažantnica – mapa na parkovanie 

Prístupov k Jarovskej bažantnici je niekoľko. Ak sem ideš autobusom, vystún a zástavke autobusov s názvom Jasovská. Autobusom sa sem môžeš dostať číslami 98, 91 ale i 90 a 191. Všetky smery z tejto zastávky nájdeš tu:  zastávka Jasovská.

Parkovanie pri Jarovskej bažantici je opäť niekoľko. Najjednoduchšie parkovanie, ktoré odporúčam je pri obchodnom dome Slnečnice a odtiaľ pokračovať podľa našej mapky. Druhým možným parkovaním je na parkoviskách tesne po prechode hraníc pri vlakovej stanici v rakúskom Kittsee. Tretím možným parkovaním, ktoré však trošku zavadzia okoloidúcim autám, a z hľadiska bezpečnosti auta je otázne, je popri ceste, kde sa križuje hlavná cesta z Kittsee do Jaroviec s turistickou cestičkou. Úplne posledná možnosť, ktorá je pre veľkých lenivcov a ignorantov prírody je priamo v našom východiskovom bode. Dostanete sa sem po ceste z betónových panelov, ktorá je úzka a chodí po nej pomerne veľa ľudí. (bodkovaná trasa na mape). Nikde som nevideľa tabuľu, že by sa sem autom nesmelo ale osobne nikomu za pokutu neručím.

Jarovská bažantnica a barokový most  – zaujímavosti

  • Baroková bažantnica je chráneným krajinným areálom so 4. stupňom ochrany. Dôvodom je cenná historická zeleň, nie barokový most, ktorý sa tu nachádza.
  • Zachovali sa tu pôvodné barokové prvky ako nepravidelný šesťuholníkový tvarusporiadanie alejí (chodníkov), ktoré smerujú do pôvodného stredného kruhu.
  • Celý areál bol po obvode ohradený murovaným múrom, ktorého posledné zvyšky sú zakreslené i v našej mapke. Vo vnútri sa nachádzali rôzne hospodárske budovy, letohrádok i hájovňa – všetko však bolo po 2. svetovej vojne zbúrané a následne rozobrané.
  • Zachoval sa len kamenný barokový most, ktorý je cieľom dnešného výletu

Vyschnuté rameno Dunaja

Barokový most slúžil ako priechod ponad rameno Dunaja – Gerín. Na mapke je vidieť, že obkolesovala skoro celý obvod bažantnice. Predpokladám, že išlo o meander, ktorý bol reguláciou toku Dunaja od neho odtrhnutý a časom vyschol. Pre tých, ktorý tento názov nepoznajú, je vysvetlený na obrázku nižšie. Funkčný meander je na území Bratislavy vidieť napríklad pod cyklomostom slobody.

Vyschnuté rameno Dunaja

Jarovská bažantnica – interaktívna trasa s deťmi

Naša cesta s deťmi začala vlastne už doma, v predvečer výletu som dala deťom vyplniť stranu  s úlohami o Jarovskej bažantici a mohli sme vyraziť. (Súbor k stiahnutiu nájdeš na konci článku.)

Zaparkovali sme pri zábavno-obchodnom centre Slnečnice a podľa mapky sme po pár metroch z cyklisticko-chodníkovej cestičky odbočili do písmena U.

Hneď prvá úloha deti veľmi bavila. Mali hľadať a počítať vtáčie búdky, ktoré sa tu vo väčšom počte nachádzajú na stromoch. Na stromoch sú rozmiestnené asi do polovice tejto 2 km dlhej betónovo-panelovej cesty.

Cesta končí tesne za mostom, ktorý prechádza ponad diaľnicu D2. Presne za ním je potrebné hneď odbočiť doľava ako ukazuje mapka. Po 170 metroch sa vpravo objaví prvá baroková cestička s názvom 4. alej.

Odbočka vľavo na konci mosta
Odbočka vľavo na konci mosta
Odbočka vpravo na 4.alej, hneď potom je vľavo lúka.

Hneď ako sme odbočili doprava sa nám po ľavej strane objavila rozľahlá lúka na ktorej sa nachádza posed na sledovanie zveri. Je udržiavaný a pevný, takže nebolo treba dlho čakať a deti ho hneď otestovali.

Posed medzi stromami na ľavej strane lúky

Po vrátení sa späť na 4. alej sme si išli pozrieť dve funkčné kŕmidla pre zver. Obidve sú na pravej strane od aleje. Jedno na jej začiatku a druhé tesne pred koncom. V celej oblasti sa nachádza vysoká zver, preto ak sa tu vyberiete počas tuhej zimy môžete tu na nich naraziť, ak počas jari, buďte v tichosti, lebo v tomto období prichádzajú na svet ich mláďatá.

Jarovská bažantnica – kŕmidlo pre zver

Na konci aleje sa nachádza pôvodná stredová kruhová križovatka. Zabočili sme doprava. Prešli okolo 3. aleje, 2. aleje a zabočili až do 1. aleje, ktorá smeruje priamo k barokovému mostu.

Jarovská bažantnica
Príchod k kruhovému námestiu v strede Jarovskej bažantnice (stále sme na 4. aleji)

Cestou nás zaujali rôzne útvary vytvorené z konárov, ktoré najmä menší výletníci hneď odskúšali.

Jarovská bažantnica – útvar vedľa 1. aleje

Barokový most sa nachádza na konci 1. aleje. Je pod ním viditeľná aj vyschnutá časť dunajského ramena.

Jarovská bažantnica - barokový most
Jarovská bažantnica – barokový most

Ďalej sme si išli pozrieť aj zvyšky múrov, ktoré boli kedysi postavené okolo celého areálu.

Jarovská bažantnica
Jarovská bažantnica – zvyšky múrov

Vraj by sa tu mal nachládať i hraničný kameň z Rakúsko-Uhorska. Bohužiaľ ten sa nám nájsť nepodarilo. Ale aby ste ho našli budem veľmi rada ak mi napíšete na lili.improvizuje@gmail.com. Veľmi by ste ma tým potešili a ak mi ho aj nafotíte a dáte súradnice, ako darček ponúkam jedného s mojich sprievodcov pre deti (aktuálne sú Paríž, Londýn, Barcelona).

Spať sme sa vybrali po 8.aleji, kde sme videli mnoho krásnych scenérii, vrátane presaku vody v časti kde kedysi tieklo rameno Dunaja.

Jarovská bažantnica
Jarovská bažantnica – presaky v bývalom ramene Dunaja

Celý výlet je síce stále po rovine ale v kilometroch trošku dlhší, než iné trasy. Odporäčam preto pre menšie deti  zobrať na prvé a posledné dva kilometre kolobežku, ktorá na betónovej ceste pôjde bez problémov. Musíte však rátať s tým, že po bažantnici ju budete musieť nosiť :-).

História bažantnice

  • Už koncom 17. storočia bol tento areál používaný na poľovačky.
  • Jarovská bažantnica má svoje meno po barokovom zverinci, ktorý bol využívaný výlučne na chov bažantov.
  • Baroková bažantnica patrila ku kaštielu Neues Schloss v dnešnom Kitssee, ktorý dal postaviť a do barokového štylu prestavať gróf Pavol Esterházyi. Dodnes je vidieť alej, ktorá ju s obcou spájala.
  • Podľa niektorých zdrojov chodil do areálu bažantnice loviť aj otec Márie Terézie cisár Karol IV. a neskôr i jej syn Jozef II.
  • Okolo roku 1810 bola bažantnica nazývaná ako „Thirgarten“ – čiže zvieracia záhrada, kde sa vyskytovali mnohé druhy zvierat.
  • Od druhej svetovej vojny celý areál začať chátrať. Obvodový múr areálu, ktorý chránil zvieratá bol rozobraný obyvateľmi, ktorí ho použili na stavbu svojich príbytkov. Jeho posledné zvyšky sú zaznačené na mape.

Trasu s mapou a niekoľkými interaktívnymi úlohami nájdete tu: Jarovska_bažantnica_interaktívna_trasa_pre_deti

Ďalšie interaktívne trasy pre deti v okoli Bratislavy ako: trasa Sandberg-Weitov lom, trasa Źeleznou studničkou, krasa Koliba-Kamzík nájdete po kliknutí na odkaz tu:  DETSKÉ INTERAKTÍVNE TRASY BRATISLAVOU

 

 

 

 

 

 

SHARE
Previous articleHra pre deti na doma: Skákanie RUKY-NOHY.
Next articleSandberg, Weitov lom – interaktívna trasa s deťmi
Tipy na výlety s deťmi, recenzie baby-friendly hotelov, inšpirácie ako si naplánovať dovolenku a zážitkové reportáže. Vitajte na mojom blogu! Volám sa Ludmila "Lili" Cuperová a tvorba reportáží o baby friendly miestach je to čo ma baví. Snažím sa hľadieť na dni dovolenky očami mojich detí ale pritom nezabúdam na rodičovské "všimni si". Ahojte a improvizujte!