Galéria Šrot park a Cyklomost Slobody – interaktívna trasa pre deti

0
6097

Zvieratá z kovového šrotu, chránené územie so smutnou históriou i adrenalín v Tarzánii. To je trasa pre výlet s deťmi v Bratislave neďaleko Cyklomostu Slobody. Vytlač si trasu s množstvom detských úloh, pátračiek a zaujímavých informácií v okolí.

Parkovanie pri Galérii Šrot park a Cyklomoste Slobody

Výborný východiskový bod pre začiatok trasy s deťmi sa nachádza pri pamätnom kameni, priamo pred Cyklomostom Slobody.

Pre trasu, ktorá začína pred Cylomostom Slovody je najlepšie zaparkovať na jednom z dvoch parkovísk oproti domu, kde sa aktuálne nachádza turistické a informačné centrum, na ulici Istrijská 49 v Devínskej Novej Vsi. Druhou možnosťou je malé parkovisko v hornej časti rybníku a ďalej pokračovať cez potok Mláka a odbočiť vpravo k uličke vedúcej až ku Galérií Šrot park.

V prípade príchodu autobusom číslo 20, 21 a 29 je najlepšie využiť zastávky Uhrovecká a Novoveská alebo zastávku s názvom Mlynská, ktorá je najbližšie ku Galérii Šrot park. Keďže môžeš prísť z rôznych strán ,na tomto linku si nájdeš tvoju najbližšiu zastávku: trasy autobusov do DNV.

Interaktívna trasa z detského sprievodcu Bratislavou

Interaktívna trasa začína pri pamätnom kameni pred Cyklomostom Slobody, ďalej pokračuje poznávaním histórie a prírody okolia. Budeš hľadať pozostatky originálneho Mostu Márie Terézie, ostatného drôtu z čias železnej opony, ktorá je hneď vedľa detského ihriska. Pod mostom si pozrieš vojenský bunker a priamo z mosta zase meadner. Druhá časť trasy ťa povedie prírodnou cestičkou okolo Tarzánie (ak bude otvorená môžeš si ju vyskúšať) až do Galérie Šrot park.

Galéria Šrot park

Prírodná galéria so zvieratami z kovového šrotu je perličkou na interaktívnej trase, pri ktorej môžeš spoznať okolie Cyklomostu Slobody.

Galéria Šrot park vznikla vďaka šikovným rukám Branislava Pokorného, ktorý nepotrebnému kovovému šrotu vdýchol nový život v podobe sôch v tvare zvierat.

Príbehy aj samotné srdiečka týchto zvierat sú rôzne. Niektoré sú vyrobené zo šrotu áut, šijacích strojov, či bicyklov a na iné stačili jednoduché kovové výrobky ako skrutky, klince alebo matice, ktoré niekto vyhodil.

Galéria sa skladá z parku, v ktorom nájdeš typické zvieratá našich lesov, špeciálneho terária s rôznym hmyzom, plazmi a inými menšími zvieratami a dokonca i pavilón s primátmi.

Každé zviera je označené popisom so základnými informáciami o danom zvierati.

Vstupné je dobrovoľné. 

Cyklomost Slobody

Trasa začína pri Cyklomost Slobody, ktorý vedie ponad rieku Morava a spája slovenský a rakúsky breh.  Názov mostu je výsledným kompromisom medzi obidvoma stranami. Pokým rakúska strana navrhovala názov Most Márie Terézie, tak ľudia na Slovensku si v ankete odhlasovali názov Most Chucka Norrisa 🙂. Na začiatku mosta je pamätná tabuľa, ktorá nesie aktuálny názov aj s dátumom jeho spustenia do užívania – je to aj začiatok tejto trasy.

Základné údaje o cyklomoste obsahuje každý druhý článok, ale ak ťa zaujímajú doplň si ich pomocou kódu :-). Presne takého hry obsahuje i detský sprievodca Bratislavou. Deti sa už v predvečer výletu alebo počas cesty autom môžu pomocou hry dozvedieť hlavné infošky o výlete a miestach, ktoré tu navštívia.

Cyklomost Slobody a Schloss Hof
Cyklomost Slobody – v pozadí Schloss Hof

Celý most prechádza ponad oblasť NATURA 2 000, čo je chránené územie európskeho významu. Týmto spôsobom sú tu chránené vzácne a ohrozené druhy voľne žijúcich zvierat, rastlín a biotopov. Pod cyklomostom sa navyše nachádza meander, ktorý tu vytvára potok Mláka vlievajúca sa do rieky Morava. V suchších obdobiach roka je rozpoznateľný najlepšie.

Čo je meander.
Cyklomost Slobody - NATURA 2000
Cyklomost Slobody – oblasť NATURA 2000

Most Márie Terézie

Málokto vie, že priamo pod Cyklomostom Slobody sa nachádzajú pozostatky originálneho Mostu Márie Terézie. Tento kamenno-drevený most s oblúkovým tvarom bol postavený v roku 1771. Na rakúskej strany sú jeho zvyšky zapracované do aktuálnych pilierov cyklomosta  a z našej strany sa najviac zachoval oblúk. Jeho umiestnenie vidíte na úvodnej mapke.

Nedá mi tu nespomenúť trošku z histórie, ktorá sa viaže ku mostom na tomto mieste.

Most Márie Terézie zničili v roku 1809 plávajúce ľadové kryhy. V roku 1913 bol znova postavený, bohužiaľ, tento druhý most zničili nemecké vojská počas Rakúsko-Pruskej vojny. Opätovne most postavili, ale v roku 1866 i tento zničil plávajúci ľad. Následne bol prevoz možný len loďami alebo kompou.

Cyklomost Slobody – štátna hranica, ostnatý drôt a pamätník obetiam

V čase železnej opony bola  Európa rozdelená na dve časti. Bola vytvorená prísne strážená hranica, ktorú zo Slovenska nemohol nikto slobodne prejsť. Hranicu oplotili ostnatým drôtom. Neďaleko Cyklomostu Slobody je možné deťom vysvetliť čo znamenalo v minulosti stáť na území na ktorom dnes stojí detské ihrisko.

Cyklomost Slobody -štátna hranica
Neďaleko Cyklomostu Slobody za detským ihriskom – štátna hranica
Neďaleko Cyklomostu Slobody - ostatý drôt aby sa nezabudlo...
Pod Cyklomostom Slobody neďaleko detského ihriska – ostatý drôt aby sa nezabudlo…

Vojenský bunker pod Cyklomostom Slobody

Bunker bol súčasťou pohraničného opevnenia. Mal slúžiť na obranu pred nemeckými nacistickými vojskami vo vojnových časoch. Nakoniec však nikdy nebol použitý a zostal opustený.

Vojenskáý bunker - Cyklomost Slobody
Vojenský bunker – Cyklomost Slobody

Na bunkri sú zachované obidve strielne (okná) i granátový sklz (malý otvor v stene). Viac informácii o ňom nájdeš v detskom sprievodcovi Bratislavou.

Tarzánia v Devínskej Novej Vsi

V tesnej blízkosti cyklomostu sa nachádza lanový park, v ktorom sú vo výške medzi stromami postavené rôzne lanové prekážky. V ponuke je detská trasa s dĺžkou 60 m a pre tých nad 150 cm i trasa s dĺžkou 346 metrov. Či je aktuálne otvorený neviem, ale určite patrí medzi zaujímavé miesta pre deti v okolí cyklomostu.

Tarzánia s Devínskej Novej Vsi
Tarzánia Devínska Nová Ves

Táto trasa je veľmi nenáročná a ak prejdeš všetky jej body má dĺžku 2 km. Deti sa pri nej majú možnosť zabaviť na ihrisku alebo v Tarzánii (ak bude otvorená), spoznajú umenie zo šrotu v Galérii Šrot park a navyše za pri tom dozvedia i trochu z našej histórie.

Celá interaktívna trasa pre deti s úlohami, pátračkami a infoškami je do vydania sprievodcu zadarmo k stiahnutiu na: DETSKÉ INTERAKTÍVNE TRASY BRATISLAVOU