Sandberg, Weitov lom – interaktívna trasa s deťmi

0
8635

Trasa pre výlet s deťmi so začiatkom v Sandbergu, pokračovaním okolo Weitovho lomu a späť náučným chodníkom. Toto všetko navyše s interaktívnymi detskými úlohami a pátračkami. Dobrým tipom na výlet s deťmi do extravilána Bratislavy je jednoznačne Sandberg a jeho okolie.

Ako sa dostať na Sandberg a parkovanie 

Výborný východiskový bod pre začiatok trasy s deťmi sa nachádza priamo pod pieskovcovými dunami. Najrýchlešie sa k Sandbergu dostaneš zo strany Devinskej Novej Vsi.

 

Najbližšie sa dá zaparkovať na Slovinskej ulici, avšak parkovacie miesta sú tu obmedzené, preto cez víkendy odporúčam rovno zamieriť na koniec ulice Pavla Horova. Táto trasa navyše ponúka krásnu prechádzku okolo Dendroparku.

Pre príchod autobusom si vyber číslo 21 alebo 29. Keďže môžeš prichádzať z rôznych strán, celý rozpis kadiaľ tieto linky prechádzajú nájdeš tu: trasa autobusom do Sandbergu.

Sandberg, Weitov lom – zaujímavosti

Okolie Sandbergu je tak zaujímavé, že by si zaslúžilo oveľa dlhší článok, ale kežde tu ide najmä o trasu s deťmi vypichnem aspoň niektoré pikošky a základné informácie:

  • Pieskovcový vrch je viditeľný už z diaľky a je súčasťou  chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty a zároveň súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla.
  • Lokalita bola náhodne objavená pri ťažbe piesku.
  • Dnes je Sandberg najmä významnou paleontologickou lokalitou.
  • Medzi skoro 300 druhmi skamenelín sa tu našli aj pozostatky nášho predchodcu – ľudoopice.
  • Sandberg tvoria zvyšky treťohorného mora, a piesky ktoré tu uvidíš pochádzajú z obdobia asi pred 18 – 16 miliónmi rokmi.
  • Viditeľné mohutné balvany pieskovca tu ostali ešte po poslednom komorovom odstrele.
  • Lokalita je zastúpená mnohými ohrozenými a vzácnymi druhmi flóry i fauny. Niektoré sú spomenuté aj na našej interaktívnej detskej trase, ktorá už na jar bude súčasťou nového DETSKÉHO TURISTICKÉHO SPRIEVODCU BRATISLAVOU.

Interaktívna trasa pre deti – Sandberg – Weitov lom – Náučný chodník Dunajské luhy 

Sandberg - trasa pre deti
Sandberg – interaktívna trasa s deťmi
Celý interaktívny okruh aj s detskými úlohami a pátračkami nájdete v našej knižke, ktorú si môžete zakúpiť po kliknutí na: Detský sprievodca Bratislavou.

Detský sprievodca Bratislavou

Paleopieskovisko, skameneliny a nory včelárika zlatého priamo na Sandbergu.

Trasa začína oproti pieskovcovým dunám. V tieni stromov tu s deťmi nájdeš nenápadné paleopieskovisko, kde sa malí paleontológovia dozvedia ako vyzerajú predhistorické skameneliny tuleňa, amonita a nosorožca.

Sandberg – paleopieskovisko

Hneď neďaleko si môžeš odpočinúť na umelecky spracovanom drevenom diele v tvare trónu z kmeňa a konárov. Naskytne sa ti tu nádherný výhľad na Moravu a Rakusko.

 

Pokračovaním po cestičke sa pristav pri obrovských balvanoch. Hneď prvý ukrýva neobyčajnú skamenelinu chodbičky rakovca. Ďalšie druhy malých skamenelín možeš pozorovať aj na „pohodených“ balvanoch, ktoré sa nachádzajú vyššie nad cestičkou.

Sandberg - skamenelina chodbičky rakovca
Sandberg – skamenelina chodbičky rakovca

Pozor pod nohy! Nachádza sa tu množstvo maličkých slimákov pásikavých, tak aby si im nepoškodil ich bývanie.

Bratislava Sandberg slímak
Sandberg – slimák pasikavý

Na pieskovcových terasách nad chodníkom si všimni množstvo zaujímavých dier. Sú od nášho najfarebnejšieho vtáka – včelárika zlatého, ktorý si tu takto vyhrabáva hniezdne nory od mája až do horúceho leta. Niektoré nory dosahujú dĺžku až 1 metra.

Bratislava Sandberg nory včelárika
Sandberg – hniezdne noery včelárika

Mittelmanova lanovka 

Po pár desiatkach metrov v smere do Weitovho lomu si vpravo všimni zaujímavý pohľad cez práve dokončené ochranné zábradlie. Ide o pozostatky betónového piliera bývalej Mittelmanovej lanovky. Slúžila na prepravu vyťaženého piesku do lodí na Morave.

Mittelmanova lanovka
Mittelmanova lanovka

Weitov lom

Tesne pred vstúpením do Weitovho lomu sa rozprestiera krásna trávnatá plocha na ktorej je Hmyzí hotel a neďaleko neho sú nainštalované drevené sochy motýľa Modráčika rozchodníkového a nášho najjedovatejšieho chrobáka Májky fialovej.  Daj si pozor na jej olejovitú tekutinu, ktorú vypúšta, keď sa cíti v ohrození – je jedovatá aj pre človeka!

Weitov lom - Majka fialova
Weitov lom – Majka fialova

Kópia labyrintu

V severnej časti Weitovho lomu ťa čaká ďalšie prekvapenie. Je ním verná kópia labyrintu v Chartres vo Francúzku, ktorá je vytvorená z nahromadených kameňov. Podobné labyrinty sa nachádzajú aj v rôznych gotických katedrálach vo Francúzsku. Dodnes sa nevie, na čo presne slúžili.  Originál v katedrále v Chartres pochádza z 13. storočia a tento náš slovenský tu zostavil v roku 2007 Martin Kaľavský.

Weitov lom
Weitov lom – labyrint

 

Zvieratá na Devínskej Kobyle

Lúka poskytuje útočisko mnohým druhom zákonom chránených chrobákov. Môžeš tu stretnúť napríklad lajniaka skarabeusového ako si kotúľa guličku vytvorenú z exkrementov zvierat. Nikdy mu túto guličku neber, lebo môže obsahovať jeho vajíčko a guľôčka po vyliahnutí slúži ako potrava pre práve vyliahnutú larvu.

V poslednej časti lomu sa ukrýva salaš. Chovajú sa tu kozy, ktoré na Devinskej Kobyle systematicky spásajú svahy a pomáhajú odstraňovať náletové kroviny. Aby sa zachovali vzácne stepné lúky tohto územia, je snaha o obnovu tradičnej pastvy, ktorá je jeho základnou podmienkou.

Sandberg - Weitov lom - zvieratá kozy
Sandberg – Weitov lom – zvieratá

 

Žltá trasa – Náučný chodník Bratislavské luhy. 

Pokračuj ďalej podľa šípky vľavo do lesa, kde začína modrá turistická značka. Lesom budeš pokračovať až po krásny výhľad na Devín a vlievajúcu sa Moravu do Dunaja.

Sandberg – Weitov lom – pohľad na Devín

V tejto časti trasy sa obráť do písmena U a pokračuj akoby späť po žltej turistickej trase, ktorá ťa dovedie až hore nad pieskovcové duny Sandbergu. Naskytne sa ti tu neuveriteľný pohľad na cyklomost Slobody, Schlosshof v Rakúsku i Devín na opačnej strane.

Sandberg - rastlinstvo
Rastliny na Sandbergu

 

Sandberg výhľad na cyklomost, Schlosshof, Moravu

Cesta späť k autu bude síce strmšia ale keďže sa ide už len smerom dole, je pomerne rýchla.

Ak ťa táto trasa zaujala ale nechceš si kupovať celú knižku Detský sprievodca Bratislavou, stiahni si jej plnú verziu pre deti, ktorá obsahuje i spomínané zábavné ulohy a doplňovačky na konci článku. DETSKÉ INTERAKTÍVNE TRASY BRATISLAVOU K STIAHNUTIU

Náš výlet na Sandberg s deťmi a s knihou: Detský sprievodca Bratislavou.