TOP 10 atrakcií v Paríži – tipy a rady

0
10219

Rady na nákup lístkov aby ste nepreplatili, čo si zaujímavé si všimnúť na danej atrakcii a najmä tipy na navštívenie zaujímavých miest v ich okolí. Navyše ako bonus – pdf súbor k stiahnutiu zadarmo, so zábavnou hrou pre deti o danej atrakcii 🙂

Ak cestujete do Paríža s deťmi, odporúčam vám kúpiť nášho DETSKÉHO TURISTICKÉHO SPRIEVODCU PARÍŽOM.  Okrem najžiadanejších atrakcií tu nájdete aj priamo trasy múzeami, parkmi, či uličkami a navyše i množstvo zábavných úloh pre deti akými sú doplňovačky, porovnávačky, osemsmerovky a podobne.

1. Eiffelova veža

Ikona Paríža, ktorá pri prvej návšteve je nutnosťou. Odporúčam začať na najvyššom poschodí a potom sa „spúšťať ” nižšie.

Eiffelova veža – tipy, čo si všimnúť:

3. POSCHODIE: Vrchol je vo výške cca. 275 metrov a unesie okolo 400 osôb.  Dostanete sa sem jedine výťahom z 2. poschodia.

 • Romantické duše sa tu môžu pristaviť pri okienku s názvom Bar a Champangne a vychutnať si pohlad na Paríž pri poháriku šumivého šampanského.
 • Na tomto poschodí sa nachádza aj apartmán pána Eiffela, do ktorého sa môžete pozrieť cez malé okienko. Appartmán mu nikdy neslúžil na bývanie ale na stretávanie sa s elitou Paríža.  Pána Eiffela tu uvidíte i dnes, sedí tam v rozhovore s Edisonom a jeho krásnou dcérou stojacou v pozadí.

2. POSCHODIE Druhé poschodie sa nachádza vo výške 115 metrov, smeruje sem 356 spodov z 1. poschodia a unesie až 1600 osôb. Pri dobrej viditeľnosti poskytne výhľad do 70 km. Najkrajšie „selfie“ fotky si urobíte z vyvýšeného druhého poschodia, kde záberu neprekáža bezpečnostné pletivo.

1. POSCHODIE: Nachádza sa vo výške 57 metrov a smeruje sem 360 schodov. Pohodlný priestor pojme naraz až 3 000 osôb.

 • Najväčším lákadlom je určite presklenená podlaha, ktorá bola vybudovaná pri príležitosti 125. výročia.
 • Okrem toho sa tu nachádza bufet, kaviareň ale aj pošta. Zaujímavosťou pošty je, že predáva špeciálne poštové známky s označením „La Tour Eiffel – Paris“.

Na 1. poschodí sa nachádza aj nie veľmi drahá reštaurácia, ktorá ponúka 3-chodové menu s desertom a vínom. Pri rezervácii stola online vopred je cena 44,20 EUR vr. vstupu na 1.poschodie. Táto ponuka sa oplatí využiť napríklad vtedy, ak sú online vstupenky na Eiffelovu vežu už vypredané.

Nákup lístka na Eiffelovu vežu:

Hneď ako máte letenky do Paríža, tak si online zakúpte lístky na Eiffelovu vežu. Vyhnete sa tak niekoľkohodinovým radom na lístky priamo pod Eiffelovkou.

Kupujte vždy len na oficálne stránke Eiffelovej veže. Nikde inde lacnejší alebo prednostnejší vstup nekúpite – všetky ponuky v podobnom znení sú len marketing. Pozor na ne! Nakupujte tu: NÁKUP LÍSTKA NA EFFELOVKU

BONUS: PDF súbor k stiahnutiu o Eiffelovej veži so zábavnými úlohami pre deti:

Zaujímavé atrakcie nielen pre deti v okolí Eiffelovky:

1a) Aquarium de Paris

Nachádza sa 5 min. na pešo od Effelovej veže v Jardin du Trocadéro. Vstupenky si pohodlne zakúpite priamo na mieste.

1b) Plavba loďou po Seine

Mnohé plavby začínajú na Seine priamo pod Eiffelovou vežou. Trvajú 1 až 2 hodiny. Je to zaujímavý pohľad na hlavné ikony Paríža z lode a navyše si tu oddýchnete a naberiete sily na nové poznávanie Paríža.

Vstupenky si viete pohodlne zakúpiť pri Seine pod Eiffelovkou

1c) Múzeum v kanálov  (Museé les Egouts)

Zaujímavé miesto pre nadšencov netradičných atrakcií. Trošku smradľavá a trošku strašidelná prechádzka kanálmi Paríža. V prvej polovici roku 2020 má byť po rekonštrukcii opäť otvorené.

2. Bazilika Sacré-Cœur

Majestátne sa vypína na vrcholku Montmartre. Ak keď vyzerá ako dielo zručného cukrára ide o stavbu, ktorá vznikla ako pamiatka padlým francúzskym vojakom vo francúzsko-pruskej vojne. Bazilika je zasvätená Svätému srdcu Ježišovmu, čim si v katolíckej cirkvi vyslúžila obrovskú úctu.

Bazilika Sacré Coeur

Bazilika stojí vo výške 130 metrov, čím ide o druhé najvyššie miesto v Paríži (po Eiffelovke), kde si viete urobiť nádhernú fotku celého Paríža.

Vstupenky do baziliky:

Vstup do baziliky je bezplatný. Vstup do kopule stojí 6 Eur a vstupenky sa kupujú z ľavej strany baziliky – úplne dole pri vstupe do krypty.

Bazilika Sacré-Cœur – tipy, čo si na nej všimnúť

POVRCH BAZILIKY: Na stavbu baziliky je použitý vápenec, ktorý pri daždi reaguje s vodou a uvoľňuje kalcit – minerál s bieliacim účinkom, vďaka ktorému sa povrch automaticky čistí a ostáva krásne biely.

SOCHY PRED BAZILIKOU: Vpredu pred chrámom uvidíte dve bronzové sochy na koňoch. Ide o Svätú Johanku z Arku a kráľa Ľudovíka IX. Obaja sú vyhlásení za svätých vďaka svojim činom.

VYHLIADKA V HLAVNEJ KOPULY: Z ľavej strany baziliky je vstup do klenutej krypty odkiaľ sa dá úzkym schodiskom vyjsť až hore do kopule. Síce si vyšliapete 300 schodov ale za ten pohľad to určite stojí!

Výhľad z kopule Sacré Coeur

PLACE DU TERTRE – Námestie umelcov obkolesené kaviarničkami a reštauráciami, kde si môžete dať nakresliť svoj portrét. Nachádza sa 5 min. pešo po pravej strane za Sacre Cœur.

BONUS: PDF súbor k stiahnutiu o Sacré Coeur so zábavnými úlohami pre deti:

Zaujímavosti v okolí Sacré-Cœur

2 a) Uličkami Montmartre až k Sacré-Cœur.

K bazilike odporúčam prísť z druhej strany, než ide väčšina turistov a to od metra Abbesses. Zažijete tak nádhernú prechádzku malebnými uličkami Montmartre, ktoré sú plné zaujímavých historických zákutí a príbehov. Nižšie nájdete odskúšanú trasu i s adresami pre lepšiu navigáciu.

I.Metro Abbesses (tu začína umenie i krása histórie)

Je to najhlbšia metro stanica v Paríži vďaka čomu má aj výťah  ale ja vám odporúčam výstup po schodoch, ktoré sú lemované nádhernými maľbami umelcov z Montmartre.

II. Vstupná brána metra Abbesses

Po vyjdení z metra sa nezabudnite pohľadom pokochať na vstupnej bráne do metra. Je to jeden z posledných originálov, ktorý bol navrhnutý ešte architektom Hectorom Guimardom. Ide o secestný štýl opierajúci o prírodné línie ako stromy, kvety a pod. – určite ich tam objavíte.

III. Múr lásky – Le mur des je t’aime

Hneď za metrom prejdite k neďalekému parčíku.

Deti sa tu vedia zahrať  na malom ihrisku a vy si zatiaľ môžte urobiť romantickú fotku pred múrom lásky. Francúzsky hudobník Frederic Baron tu nechal v 311 jazykoch napísať vyznanie „ľúbim ťa“. Áno, je tu i v slovenčine – nájdete ho?

Múr lásky – Le mur des je t’aime

IV. Posledné veterné mlyny na Montmartre. Le Moulin Radet a Le Moulin de la Galette.

Vaše poznávanie by malo ďalej smerovať k posledným zachovaným mlynom na Montmartri. Najznámejší sa nachádza na ulici rue Lepic 83 a ten prvý sme stretli ešte niekoľko desiatok metrov skôr.

Bolo ich 15 a ostali len posledné dva mlyny. Najprv slúžili na mletie raže, z ktorej sa robili ražné placky a ktoré sa predávali s pohárom mlieka (Galette i= placka). Neskôr mlieko nahradilo víno a mlyny sa zmenili na vychýrené tanečné sály. Tieto dva patrili medzi tie najžiadanejšie. Ten prvý Le Moulin Radet neprehliadnite, pretože sa majestátne vypína vyššie na kopci na jednom z rozľahlých pozemkov. Ešte, že ma mali v skupinke 

Pár desiatok metrov ďalej už bez problémov nájdete druhý mlyn Le Moulin de la Galette. Dnes je z neho vychýrená reštaurácia, ktorú navštevujú najmä turisti alebo štamgasti. (Už som v nej raz bola a odporúčam vám stôl na terase vzadu priamo pod mlynom. Úplná romantika.)

V. Pokračujeme k soche Le Passe-Muraille na Place-Marcel Aymé

Hneď pri mlyne sme odbočili na ulicu rue Girardon a neďaleko odtiaľ vpravo na malom námestí sme prišli k mužovi, ktorý tu prechádza múrom.

Viaže sa k nemu naozaj vtipný príbeh lásky na Montmartre. Video ti ho stručne rozpovie.

Square Suzanne-Buisson

Cezrue Girardon pokračujte pár metrov a vľavo objavíte vstup do Square Suzanne-Buisson – tu na vás bude z diaľky hľadieť socha muža bez hlavy. Za ním sa nachádza i malé ihrisko pre deti, kde si môžete oddýchnuť.

Ide o patróna Paríža, svätého Denisa, ktorý bol prvý francúzskym biskupom.

Legenda hovorí, že potom ako mu odsekli hlavu, si ju zodvihol a prešiel z Montmartru celých 6 km až na sever dnešného Paríža, kde ju položil do rúk rímskej ženy.

VI. Buste de Dalida a ružový dom La Maison Rose

Z ihriska sa vráťte e na ulicu rue Girardon a pokračujte ďalej k Place de Dalida. Na malom námestíčku vidíte bustu krásnej speváčky Dadidy. Nebola to obyčajná speváčka, ona totiž vedela spievať až v 10-tich jazykoch.

Pri buste s Dalidou odbočte doprava hore na jednu z najmalebnejších ulíc v Paríži, na ulicu rue de l’Abreuvoir. Na jej konci stojí nádherný Ružový Dom, ktorý je opäť vďaka svojej polohe, kráse a histórii jedným z najfotografovanejších miest v uličkách na Montmartre.

Ružový dom, Montmartre

Od domu pokračujeme vpravo hore až ku známemu námestiu umelcov Place du tertre.

Toto je miesto, od ktorého sa ulice stále viac zapĺňali turistami a smeruje až k bazilike Sacre Coure. Kým tieto masy turistov sa k nej väčšinou vyšplhali po schodoch zdola od metra Anvers, vy ste prechádzkou prežili krásne dopoludnie v uličkách na Montmatre.

2b. Monlin Rouge

Červený mlyn s najslávnejším kabaretom na svete. Zrodil sa tu tanec kankán a dodnes tu vo večerných hodinách konajú tanečné predstavenia. Ide o veľmi turisticky poňatú masovú akciu, ale ak ste v Paríži bez detí a nevadí vám sedenie pri malých stoloch, kvôli zážitku určite odporúčam.

Prestavenie s decentne odhalenými kankánovými tanečnicami je doplnené o moderné artistické vystúpenia.  Počas našej návštevy napríklad kabaret hosťoval artistov na motorkách, ich vystúpenie bolo úžasné.

Pozor, na prestavenie vás nepustia v šľapkách, teniskách, krátkych nohaviciach, či roztrhaných rifliach. Nezabudnite preto na slušnejšie oblečenie.

Vstupenky na predstavenie Monlin Rouge

Vstupenky odporúčam zakúpiť online dopredu priamo na stránke Moulin Rouge. Ceny začínajú od 89 Eur za predstavenie. Pri tejto cene je to bez drinku a večere.  NAKUP LÍSTKA NA PRESTAVENIE.

3. Louvre

V srdci Paríža sa nachádza jedno z najznámejších a najnavštevovanejších múzeí na svete. Je domovom obrazu Mona Líza, ktorý láka milióny návštevníkov.

Pre vstup do Louvre je typická skleneno-oceľová pyramída, ktorú dal postaviť prezident François Mitterrand k 200stému výročiu francúzskej revolúcie. Pyramída so svojou rozsiahlou podzemnou halou vznikla práve z dôvodu jednoduchšieho vstupu do múzea, keďže starý vstup to už kapacitne nezvládal. Múzeum má tri oddelené zóny a to Richelieu, Sully a Denon.

Do všetkých sa vstupuje práve z rozsiahlej Napoleonovej haly pod Pyramídou.

S Pyramídou sa spája známa legenda, že je naprojektovaná zo 666 kusov sklenených tabúľ – čo je takzvané „diabolské číslo“. Tento mýtus znovu oživil spisovateľ Dan Brown v bestselleri Da Vinciho kód.  Príbeh 666 sklíčok začal v 80. rokoch, kedy oficiálna brožúra vydaná počas výstavby skutočne citovala toto číslo. Číslo 666 sa potom objavilo v množstve denníkov. Múzeum potom oznámilo, že po dokončení má pyramída 673 tabuliek (603 kosoštvorcov a 70 trojuholníkov).

Nákup lístku do múzea Louvre

Nákup lístkov: Odporúčam nákup lístkov online pár dní pred návštevou na oficiálnej stránke Louvre alebo v miestnosti na prízemí, kde si ich zakúpite jednoducho prostredníctvom automatov. Deti a študenti majú vstup zdarma. Nákup môžete urobiť tu: NÁKUP VSTUPENKY DO LOUVRE.

Na vstup môžete využiť niekoľko možností. Zhora od Turillejských záhrad (od pyramídy) alebo rýchlejšie zdola od podzemnej metro stanice s názvom Palais Royal – Musée du Louvre. V obidvoch prípadoch vás pred vstupom čaká povinná bezpečnostná kontrola.

Louvre – tipy, ktoré diela nevynechajte smerom k Mona Líze

 I. VICTOIRE DE SAMOTHRACE  

Okrídlená bohyňa víťazstva, ktorá sa našla na ostrove Samothrace. Socha je veľmi realistická a pôsobí ako by bola v pohybe. Všimnite si to najmä v záhyboch jej šiat, ktoré vyjadrujú krok vpred v silnom vetre.

II. THE GALERIE D‘ APPOLON

Od okrídlenej bohyne odporúčam pokračovať vľavo a prvými dverami vstúpiť do najkrajšej miestnosti Louvre. Po požiari v roku 1661 bola miestnosť znovu zrekonštruovaná.

Bolo to počas vládnutia kráľa Ľudovíta XIV. Miestnosť sa stala modelom Zrkadlovej sále vo Versailles, ktorú postavili o 20 rokov neskôr.

III. MONA LÍZA

Čo si všímať na obraze Mona Líza?

Jej oči – nech stojíte na ktorejkoľvek strane, stále na vás pozerajú

Jej ústa – sústredene sa zahľaďte priamo na ústa. Po chvíľke máte pocit, že sa už neusmievajú. Je to preto, lebo oči sú tie, ktoré na obraze budia pocit úsmevu.

Fantazijnú krajinu v pozadí – krajina sprava doľava spolu nesúvisí. Pravá časť je oveľa vyššie ako ľavá.

BONUS: PDF súbor k stiahnutiu o obraze Mona Líza so zábavnými úlohami pre deti:

IV. KORUNOVÁCIA NAPOLEONA (obraz)

Napoleon bol jeden z najväčších vojenských veliteľov sveta a určite jeden z najmocnejších ľudí Európy. Obraz zachytáva jeho korunováciu za cisára Francúzska. Konala sa v Notre Dame v roku 1804. Korunovácia však nebola taká dokonalá ako ukazuje obraz.

Ak chcete poznať aké malé klamstvá si dal zakomponovať Napoleon do obrazu. Pozri si video nižšie.

V. THE VENUS THE MILO

Socha znázorňujúca Afroditu, grécku bohyňu lásky a krásy, ktorá sa vraj zrodila z morskej peny.

Bola objavená roľníkom na ostrove Milo a prešla dlhú cestu, kým sa dostala do Paríža.

Jej záhadu, čo asi držala v rukách sa snažili zistiť mnohí. Držala zrkadlo? Jablko? Alebo hudobný nástroj? Zamyslite sa i vy pri pohľade na ňu.

Cestu s deťmi mi som odporúčala smerovať ďalej do egyptskej časti plnej múmií a sarkofágov alebo úplne dole do podzemia, kde okrem obrovskej Sfingy objavíte chodby bez ľudí a s odokrytými základmi múzea. Veľmi pôsobivá časť.

Ak by vás zaujímala naša odskúšaní a odporúčaná 2hodinová detská trasa cez Louvre, tak si zakúpte nášho detského sprievodcu Parížom, ktorý ju obsahuje vrátane zábavných detských úloh.

Zaujímavosti v okolí Louvre

3 a) Tuilerijské záhrady (Jardin de Tuileries)

Verejný park navrhnutý vo francúzskom štýle. Nachádzajú sa tu dve jazerá s kovovými stoličkami na chvíle oddychu, záhradné reštaurácie a množstvo umeleckých sôch.

V strednej časti parku vpravo (pohľad od Lovre) sú za stromami ukryté detské ihriská a trampolíny.

3 b) Musée de l’Orangerie

Nachádza sa na konci Tuilerijských záhrad vľavo (pohľad od Louvre).

V zaujímavých oválnych miestnostiach ponúka pohľad na vrcholné diela Clauda Moneta, Renoira, Cézanna a Picassa.

3 c) Place de la Concorde

Námestie na ktorom v minulosti stále slávne neslávna gilotína. Presne tu prišiel o hlavu počas revolúcie aj kráľ Ľudovít XVI. A o pár mesiacov neskôr jeho manželka Mária Antoinetta.

V strede námestia dnes stojí egyptský Kleopatrin obelisk, ktorý pochádza z Luxoru.

BONUS: PDF súbor k stiahnutiu o námestí Concord s náučnými úlohami pre deti:

3 d) Vychýrená cukráreň Angelina Paris (226 Rue de Rivoli, Paris 15) 

Majú v nej vraj najlepšiu horúcu čokoládu v Paríži, ktorá sa pripravuje podľa tajnej tradičnej receptúry. Ponúkané zákusky sú tu hriešne dobré ale i hriešne drahé.

Ak si chcete vychutnať jeden z najznámejších zákuskov, ktoré tu pripravoval ešte slávny cukrár Antona Rumpelmayer pre svoju manželku Angelinu – potom odporúčam zákusok Mont Blanc, ktorý vznikol spojením šľahačky a francúzskeho gaštanového krému, ktoré vyzerá ako malé hnedé klbko vlny.  Miesto na sedenie vám odporúčam rezervovať popredu, rady na vstup bývajú dlhé. REZERVÁCIA TU.

4. V okolí Notre Dame

4 a) Notre Dame

Katedrála Notre Dame, u nás nazývaná aj Chrám Matky Božej. Preslávená najmä vďaka románu od spisovateľa Victora Huga.

V apríli 2019 zachvátil katedrálu veľký požiar. Zhorela štíhla vežička nad krížením lodí aj veľká časť vnútorných priestorov. Dnes je možné katedrálu obdivovať len z von.

Notre Dame – tipy, čo si nezabudnite všimnúť

VEŽE: Pri pohľade priamo spredu katedrály sa pozrite na jeho dve veže. Nie sú rovnako široké.

Ľavá (severná) je užšia. V pravej (južnej) v ktorej sa nachádza i slávny zvon Emanuel je širšia.

NULTÝ BOD: Nachádza sa na zemi, na námestí pred katedrálou. Od tohto bodu sú počítané všetky vzdialenosti v Paríži.

GALÉRIA CHIMÉR: v hornej časti spájajú veže. Nie sú to ani zvieratá ani ľudia, ale strašidelné postavy, ktoré tu v 19. storočí dotvoril architekt Viollet-le-Duc.

4 b) Saint Chapelle

Kaplnka sa nachádza na ostrove Ile de la Cité len 8 min. pešo od slávnej katedrály Notre Dame.

Bola postavená kráľom Ľudovítom IX., ktorého volali aj Ľudovít Svätý. Hlavným účelom stavby bolo uchovávanie vzácnych relikvií, ktoré kráľ počas života zhromaždil.

Zaujímavá je najmä horná časť kaplnky, kde v minulosti mal prístup len kráľ a jeho najbližší. Vďaka nádherným vitrážovým oknám je v súčasnosti jednou z najkrajších stavieb v gotickom štýle.

Vstupenky do katedrály odporúčam zakúpiť online pred návštevou. Počas  leta a prázdnin sa na nádvorí tvoria dlhé rady na lístky. Osoby so vstupenkou idú dnu ihneď. NÁKUP VSTUPENIE DO SAINT CHAPELLE. Lepšiu cenu získate aj kombináciou vstupného do Saint Chapelle a vedľajšej Conciergerie.

4 c) Conciergerie

Nachádza sa hneď vedľa Saint Chapelle a súčasťou komplexu v ktorom dnes sídli Justičný palác. Najprv v ňom sídlili králi, neskôr v priebehu veľkej francúzskej revolúcie slúžila ako vezenie.

V kaplne uvidíte kópiu cely Márie Antoinetty, pred jej popravou na gilotíne, na prízemí nádherné klenuté gotické miestnosti, vojenskú sálu alebo chodbu pre  väzňov.

Od roku 1914 je budova sprístupnená verejnosti. Veľmi zaujímavý pohľad dnes ponúka 3D prezentácia tzv. histoPadom (iPadom), vďaka ktorému miestnosti ožívajú stáročiami.

Vstupenky odporúčam zakúpiť online pred návštevou. Deti majú vstup zdarma, vrátene požičania histoPadu.

4 d) Vtáčí trh (Le Marché Aux Fleurs)

Malý trh na ostrove v srdci Paríža navštevuje i samotná kráľovná Alžbeta II. Naposledy tu bola v roku 2014.

Le Marché Aux Fleurs, čiže kvetinový trh, sa nachádza medzi Notre Dame a Sainte-Chapelle. Tento očarujúci trh bol založený už v roku 1830 a má svoje vnútorné i vonkajšie časti.


Každú nedeľu tu láka svojich návštevníkov nielen pestrofarebnými sezónnymi i exotickými kvetmi ale i rôznymi druhmi vtákov. Pri jeho návšteve si nezabudnite pozrieť i jeho históriou dýchajúce liatinové prístrešky.

4 e) Kníhkupectvo Shakespeare and Company

Kníhkupectvo Shakespeare and Company so zelenou fasádou, pred ktorou nájdete typickú zelenú fontánu od Wallace ponúkajúcu pitnú vodu okoloidúcim. Nad vchodom portrét Shakespera a vo vnútri vôňa starých kníh a neopakovateľnej zmesi prítomnosti a dávnej minulosti.

Kníhkupectvo otvorila v roku 1919 Sylvia Beach, ktorá mladému chudobnému spisovateľovi Ernestovi Hemingwayovi zadarmo požičiavala knihy na čítanie. Neskôr práve ona v roku 1923 predávala výtlačky jeho prvej knihy.

Výnimočnosťou tohto miesta je aj jeho ideológia. V kníhkupectve môžete aj prespať! Pomedzi regálmi je ukrytých 13 postelí pre tzv. prespávačov „tumbleweed“, ktorí tu môžu zadarmo prespať ak sú ochotní si ubytovanie odpracovať niekoľkými hodinami.  Miesto sa nedá rezervovať, je náhodné. Záujemca len príde, opýta sa majiteľky a ak má šťastie môže tam ostať. Podmienkou okrem 2 hodín práce na tomto nádhernom mieste je aj prečítanie jednej knihy denne a napísanie jednej strany biografie zo svojho života. Na poschodí v Georgeovej izbe je už množstvo takýchto jednostranových autobiografií ľudí, ktorí tu boli za posledných viac ako 50 rokov ubytovaní.

4f) Najužšia ulica Rue du Chat qui Peche

Neďaleko kníhkupectva sa môžete prejsť na takej úzkej ulici, že ak máte silné ruky, viete sa zaprieť o jej steny. Táto ulica je pastvou pre tých, ktorý si radi robíte fotografie zaujímavých miestach sveta.

4g) Zmrzlina u Berthillon Glacier

Určite jedna z najznámejších, najnavštevovanejších a najchutnejších zmrzlín v Paríži je zmrzlina u Berthillon Glacier.

Nachádza sa na ulici rue Saint Louis en l‘lle na ostrove za Notre-Damom. A čo od nej môžete očakávať? Neopakovateľnú chuť pravej na mieste vyrábanej zmrzliny z čerstvého tepelne spracovaného mlieka, s kakaom z Pobrežia slonoviny a s vanilkou z Madagaskaru.

5. Víťazný oblúk (Arc de Triomphe)

Oblúk dal postaviť Napoleon Bonaparte na pamiatku svojich víťazstiev. Oblúk bol ale i dodnes je obľúbeným miestom vojenských a civilných prehliadok.

Nezabudnite si všimnúť:

HROB NEZNÁMEHO VOJAKA: Je umiestnený priamo pod oblúkom a pripomína obete prvej svetovej vojny. Od roku 1923 tu nepretržite horí pamätný oheň.

30 ŠTÍTOV TESNE POD VRCHOM: Nachádzajú sa na nich mená najvýznamnejších Napoleonových víťazstiev.

MENÁ GENERÁLOV: Vo vnútornej časti sú napísané mená slávnych generálov a vojakov. Tie odčiarknuté sú tí, ktorí v bitke položili svoj život.

KAMENÝ RELIÉF: „Le Départ“ nazývaný aj „La Marseillaise“. Od  Francois Rude. Zobrazuje pochod dobrovoľníkov proti armádam prvej koalície v roku 1972. Nad ich hlavami je postava s krídlami, ktorá je alegóriou víťazstva a nabáda ich k boji.  

12 ULÍC: Z hora oblúku sa vám poskytne pohľad na jeden z najväčších kruhových objazdov na svete. Stretáva sa tu až 12 ulíc. Jedna z nich je slávna Avenue des Champs-Élysées. 

Vstupné: Vstupenky si viete zakúpiť online popredu alebo priamo na mieste. K hornej vyhliadke smeruje točité schodisko so 46 schodmi ale k dispozícii je i malý výťah.

Zaujímavosti v okolí Víťazného oblúka

5 a) Avenue des Champs-Élysées

Najnavštevovanejšia a najširšia ulica v Paríži. So svojimi luxusnými obchodmi, kaviarničkami a kinami sa stala najznámejšou ulicou na svete.

Veľmi žiadaná a medializovaná je počas poslednej etapy Tour de France, na Nový rok ale pri neslávnych demonštráciách.

5b) Palais de la Découverte

Palác objavov, ktorý ponúka prostredníctvom mnohých ukážok a interaktívnych expozícii pochopiť fungovanie v biológii, chémii, matematike, fyzike a vedy o Zemy. Jedinou nevýhodou návštevy je, že všetky komentované experimenty sú výlučne vo francuštine :-(.

Pozor od 30. augusta 2020 (do roku 2024) sa expozície Palais de la Découverte presúva do Parc André Citroën (15. obvod)

5c) Pont Alexandre III

Ide o najkrajší, najhonosnejší a najtrblietavejší most v Paríži. Most na pomenovaný podľa ruského cára Alexandra III. Základný kameň bol položený v roku 1896 samotným synom cára Mikulášom II.

Point Alexandre III

Veľmi známe sú pozlátené reliéfy z každej strany mosta. Na jednej strane nymfy (vodné víly) držia znak Paríža a na druhej strane znak Ruska.

6. Musée d’Orsay

Nádherná budova múzea bola postavená pri príležitosti svetovej výstavy v roku 1900 ako železničná stanica. Moderným vlakom už nastačila, a preto sa začala používať na iné účely, dnes v nej sídli jedno z najkrajších múzeí Paríža.

BONUS: PDF súbor k stiahnutiu s impresionistickými dielami v Orsay, doplnené zábavnými úlohami pre deti:

Orsay – tipy, ktoré diela nevynechajte

I. SOCHA SLOBODY

Stojí hneď pri hlavnom vstupe do múzea.

II. OBROVSKÉ HODINY

Odporúčam prísť hneď ráno po otvorení a ako prvé sa presunúť na koniec budovy, opačne než pôjdu ostatní. Vyjdite eskalátormi úplne hore na 5-te poschodie a nájdete tu obrovské hodiny s výhľadom na Louvre. V ranných hodinách po otvorení tu väčšinou nikto nie je.

III. Neprehliadnuteľné diela zakladateľov impresionizmu.

 • Tanec v Mouline de la Galette od Renoira
 • Socha 14 ročnej baletky a obraz na hodine tanečnej od Edgarda Dagasa
 • Olejomaľba s témou lekien od Claude Moneta

Po prehliadke na 2. poschodí sa môžete občerstviť v Le Cafe Campana, kde sa nachádzajú druhé nádherné hodiny s výhľadom na Paríž.

IV. Zaujímavé diela na 2. poschodí

 • socha ľadového medveďa od Pompona
 • lavica na sedenie tzv. secesného štýlu od Hectora Guimarda, ktorý navrhol a krásne vstupy do parížskeho metra
 • autoportrét Vincenta Van Gogha

V. Prierez budovou Opery

Vaše poznávanie umenia môžete ukončiť na prízemí, pohľadom na rozkrojenú budovu parížskej opery a neďaleko i samotný Pariž, ktorý je viditeľný cez priehľadné sklo pod nohami.

Vstupenky do múzea opäť odporúčam zakúpiť online dopredu alebo prísť hneď ráno po otovrení. Počas letných dní sa pred múzeom tvoria aj 1-3 hodinové rady na lístky.

7. MUSÉE DES ARTS ET MÉTIERS

V Musée des Arts et Métiers nájdete zbierky priemyselného dizajnu, ktoré sú poprepletané jednoduchými ukážkami zrozumiteľnými pre deti o fungovaní základných princípov.

Samotné múzeum je umiestnené v nádhernej budove opátstva Abbaye de Saint Martin des Champs a v susediacich budovách.

Zo všetkých diel spomeniem aspoň najzaujímavejšiu zbierku, ktorá sa nachádza priamo pod klenbou kostola. Hneď po vstupe do tejto nádhernej miestnosti zbadáte zavesené Foucaultovo kyvadlo, v prednej lodi sa na vyvýšenom priestore nachádza Socha slobody od Auguste Bartholdiho a po pár schodoch priamo pred vami vo vzduchu vidíte niektoré z prvých lietadiel od Louisa Blériota.

Toto múzeum spomína málo sprievodcov, zato ja ho považujem za jedno z top 3 najzaujímavejších v Paríži, ktoré nadchne nielen pánov ale i malé deti.

Vstupenky sa dajú pohodlne zakúpiť priamo na mieste. Deti majú vstup zdarma.

8. La cité des sciences et de l’industrie

Múzeum vedy v Paríži je najväčšie vedecké múzeum v Európe, založené v roku 1989. Slúži na rozvíjanie znalostí o vede a technike nielen dospelých ale najmä mládeže a detí.

Prejsť všetky jeho vedecké miestnosti je pre deti veľmi únavné. Čo ich však určite bude baviť je interaktívna  detská výstava, kde si samé deti skúšajú jednotlivé zákonitosti fyziky, matematiky či prírodných zákonitostí.

Interaktívne miestnosti pre deti sú rozdelené podľa veku. Pre deti od 2 do 7 rokov (Cité des enfants 2-7 ans) alebo deti od 5 do 12 rokov (Cité des enfants 5-12 ans). Medzi miestnosťami nie je možné prechádzať, pre každú z nich platí osobitná vstupenka s presne časom pre vstup.

Svoju návštevu tejto interaktívnej časti však musíte plánovať dopredu. Miestnosti sú kapacitne obmedzené a záujem obrovský, preto je tu potrebná vstupenka, ktorá sa vydáva na konkrétny čas. Na nákup klikni na ONLINE NÁKUP LÍSTKOV DO SCIENCE

Neuveriteľným zážitkom je aj návšteva Planetária. Jeho projekcia patrí určite k tým najzaujímavejším aké som kedy v podobných planetáriách vo veľkomestách Európy zažila. Vstupenka sa objednáva na čas, preto opäť odporúčam nákup online vopred.

V najväčšej časti Explora, ktorá je rozdelená podľa tematických celkov môžete objavovať zákonitosti matematiky, energie, vesmíru, zvuku, energie, biológie a mnohého iného. Tieto priestory už odporúčam skôr pre väčšie deti.

Zaujímavosti v okolí múzea vedy.

I. LA GÉODE

La Géode sa nachádza priamo v areály za múzeom.

La Géode

Obrovská geodetická kopula s panoramatickým kinom v jeho vnútri. V tomto veľkolepom priestore sa premietajú 3D filmy, ktoré jednoduchým a zábavným spôsobom vysvetľujú veci súvisiace s geológiou, paleontológiou, astronómiou, ochranou životného prostredia a  históriou.

IXMAX je vhodný skôr pre školákov a stredoškolákov. Lístky je potrebné objednať popreduONLINE NÁKUP LÍSTKOV DO GEODE

II. SKUTOČNÁ PONORKA

Nedá mi nespomenúť ešte jednu kuriozitu, ktorá sa tu skrýva. Je ňou ponorka Argonaute S636 z roku 1957.

Naozajstná ponorka, ktorú v minulosti používali vo francúzskom námorníctve. Je vybavená dokonca i torpédami. Do ponorky je možné vojsť a prejsť sa v jeho úzkych útrobách plných káblov a zaujímavých prístrojov.

III. PARK DE LA VILLETTE S DETSKÝMI IHRISKAMI

Park s detskými ihriskami sa nachádza priamo za múzeum vedy. Ihriská sú rozdelené podľa veku detí. Najznámejšia je obrovská šmýkačka v tvare draka.

IV. PLAVBA KANÁLOM ST. MARTIN

Nástupná stanica pre plavbu kanálom St. Martin je hneď na konci parku de la Villette a výstupná stanica je pri múzeu Orsay. Kanál je dlhý 4,55 metrov a čo je najzaujímavejšie má 9 plavebných komôr vďaka ktorým prekonáte výškový rozdiel až 26 metov.

V časti pod bulvárom Richard-Lenoir až po námesie de la Bastille je 2 km úsek, kedy loď pláva priamo popod Paríž.

Celú plavbu a zdolávanie jej výškových rozdielov krásne popisujú strany z nášho detského sprievodcu, ktoré si môžete stiahnuť na linku nižšie.

BONUS: PDF súbor k stiahnutiu o katále St. Martin

9. Luxemburská záhrada (Jardin du Luxembourg)

Luxemburská záhrada je park, ktorý vie očariť nielen dospelého ale aj deti. Keby som si mala vybrať na výlet len jediný parížsky park, určite by som si vybrala práve Luxemburskú záhradu.

Luxemburské záhrady

Svojou rozlohou skoro 23 hektárov ponúka park dostatočný priestor pre relax. Môžete tu bezstarostne sedieť na jednej z množstva stoličiek a lavičiek a len tak oddychovať alebo sa prechádzať cestičkami, ktoré sú skrášlené viac ako stovkou sochárskych diel. 

Luxemburské záhrady – tipy, čo si nezabudnite všimnúť

I. Sochy francúzskych kráľovien

Neprehliadnuteľný je súbor sôch francúzskych kráľovien, ktoré sa tiahnu pozdĺž centrálnej časti s hlavnou fontánou.  Neďaleko záhradnej reštaurácie sa však nachádza aj socha ženy z nekráľovskej rodiny. Ide o patrónku Paríža svätú Jenovéfu.

II. Socha Slobody

Na druhej strane neďaleko hlavného detského ihriska stojí kópia – jedna zo zmenšenín newyorskej Sochy Slobody od Frédérica Augusta Bartholdiho.

III. Medicejská fontána

Určite najkrajšia a najvýznamnejšia je však Medicejská fontána (Fontaine de Medicis), ktorá nesie meno po panovníčke, vďaka ktorej Luxemburské záhrady boli postavené. Fontána je postavená v talianskom štýle a zobrazuje mytologické postavy.

IV. Aktivity pre deti

Hlavnou časťou záhrady je jazierko – Grand Bassin.  Dajú sa tu zapožičať lodičky, ktoré s pomocou vetra a naším nasmerovaním bambusovou tyčou, tu plávajú hore dole po jazierku. Nie sú to obyčajné loďky, ale skrývajú v sebe kus histórie, keďže pochádzajú z 20. rokov minulého storočia.  

Veľmi tradičným prvkom Paríža sú jeho typické francúzske kolotoče. Jeden z nich sa nachádza aj v parku a pravdaže ako mnoho iných, bol navrhnutý Charlesom Garnierom, architektom parížskej opery.

Na malých návštevníkov tu ešte čakajú dve ihriská rozdelené podľa veku, typické železné hojdačky alebo jazda na shetlandských poníkoch. Veľmi zaujímavá je aj návšteva bábkového divadla, ktoré stojí neďaleko ihriska a funguje tu už od stredoveku. Predstavenia prebiehajú niekoľko krát do dňa a lístky sa dajú kedykoľvek zakúpiť.

10. JARDIN DES PLANTES A MÚZEU EVOLÚCIE A PRÍDODOPISNÉ MÚZEUM

Uprostred veľkomesta Paríž leží obrovská oáza zelene s množstvom histórie, botaniky, prírodopisu a mineralógie. Je ňou 28 hektárová botanická záhrada Jardin des Plantes v Paríži. Na jej území stojí aj prírodopisné múzeum (Grande Galerie de l‘Evolution), historické múzeum (Muséum national d’histoire naturelle) ale i malá ZOO (Le Menagerie, le ZOO du Jardin des Plantes).

Jardin des Plantes

Keď neviete čo s voľným dňom v Paríži s deťmi, park Jardin des Plantes stojí za navštívenie.

Jardin des Plantes – čo si nezabudnite všimnút:

I. Park plný zelene vzácnych druhov.

Celý park je rozdelený cestičkami na plochy, ktoré sa venujú rôznym liečivým bylinám, okrasným rastlinám ale i vzácnym drevinám. Neďaleko skleníkov v jemne kopcovitom teréne sa dá nájsť aj libanonský céder vysadený vo Francúzsku v roku 1734. Ak ste milovníci botaniky a zelene, prechádzka touto záhradou bude naozaj pastvou pre vaše oči.

II. Veľké skleníky

Pre nadšencov tropických rastlín tu stojí hlavný obrovský skleník s palmami a umelou jaskyňou s náučným chodníkom.  V jaskyni môžete vyjsť až úplne hore na plošinu, kde sa pred vami rozprestrie pohľad na celú túto zelenú nádheru. Za ním stoja dva menšie skleníky z rokov 1830-1833, ktoré sa venujú austrálskym a mexickým rastlinám a kaktusom.

III. Jardin de l’école de botanique

Oproti skleníku sa nachádza záhrada botanickej školy. Nachádzajú sa tu rôzne druhy a typy rastlín, ktoré v závislosti od ročného obdobia neustále menia.

IV. Le Menagerie, le ZOO du Jardin des Plantes

V nasledujúcej časti za dlhou platanovou alejou sa nachádza zoologická záhrada. Vznikla koncom 18. storočia, kedy boli do nej umiestnené zvieratá z bývalého kráľovského zverinca vo Versailles. Záhrada ponúka stretnutie s rôznymi druhmi zvierat, bohužiaľ z môjho pohľadu veľmi smutných zvierat s malými výbehmi a minimom tieňa. Za zmienku možno stojí jedine obrovská klietka s vtákmi do ktorej sa dá vstúpiť.

V. Grande Galerie de l’Evolution

V zadnej časti záhrady vás uvíta socha rytiera Lamarcka, francúzskeho prírodovedca a autora prvej evolučnej teórie, ktorý je postavený neďaleko budovy Veľkej galérie evolúcie z roku 1877. Jej fasáda stojí za povšimnutie. Je zdobená portrétmi prvých profesorov pôsobiacich v múzeu a v strede je umiestnená socha E. Guillauma.

Po vstupe dnu sa okolo vás objavia zbierky dokumentujúce zoologickú a botanickú evolúciu. Výstavná plocha je rozdelená na niekoľko poschodí podľa témy, ktorej sa venuje.

Na prvom poschodí nájdete to najzaujímavejšie: obrovský „karavan“ zvierat africkej savany. Vedie ho slon, za ním nasledujú cicavce a dravce. Na prízemí vás najprv uvítajú dve kostry veľrýb a hneď za ňou obrovská chobotnica so svojimi chápadlami. Výstava pokračuje zvieratami korálových útesov ale i tie čo žijú v blízkosti oceána a morí.  Horné balkóny vás oboznámia s rozmanitosťou rôznych druhov živých organizmov až po zvieratá zvierat. Poslednou vytvorenou časťou výstavy je o vplyve človeka na prírodu. Zaujímavá je aj detská galéria s interaktívnymi náučnými exponátmi avšak na vstup do nej si musíte občas znova vystáť radu.

VI. Muséum national d’histoire naturelle

Obrovská presklenená budova, kde sa môžete pozrieť do ďalekej minulosti. Paleontologická galéria vás prevedie kráľovstvom kostier. Ide o kostry najrozličnejších zvierat ako vtákov, plazov, veľrýb, cicavcov a dokonca aj človeka. Tu si môžete porovnávať veľkosti, tvary a spôsoby pohybu od tých najmenších až po tých najväčších živých tvorov, ktoré kedy žili na zemi. Asi najpôsobivejšie sú kostry dinosaurov a mamutov, ktoré nás ľudí, navždy predstihli svojou veľkosťou ale aj vekom.

PRE RODINY S DEŤMI: NAJLEPŠIE ZOO V PARÍŽI

Čo vidieť s deťmi v Paríži? A čo tak Madagaskar + Patagóniu + Guyanu? Áno, to sú jedny z najkrajších ekosystémov v Parc Zoologique vo Vincennes v Paríži.

Neviete kam s deťmi v Paríži? Urobte si oddychový deň v ZOO. Na 14-tich hektároch skoro 2000 zvierat.

A ako sa s nimi zoznámite?

 • pokukávaní spoza plota
 • sledovaním cez sklo
 • vstúpením do obrovskej voliéry s vtákmi
 • prechádzkou v tropikáriu s voľne sa pohybujúcimi zvieratami a množstvom akvárií a terárií
ZOO v Paríži

PRE NADŠENCOV NETRADIČNÝCH MIEST: PARÍŽSKE KATAKOMBY

A pre nadšencov netradičných zákutí sem patria i Parížske katakomby.

Nachádzajú sa 20 metrov pod Parížom a ich celková dĺžka je viac ako 350 km. Sprístupnená a bezpečná časť je však len v dĺžke 1,5 km. Napriek tomu si zvážte či sa do nich naozaj chcet pozrieť. Prečo? Lebo je tu tmavo, vlhko, chladno a najmä úzko.

Parížske katakomby

Ako vznikli parížske katakomby.

V roku 0 n.l. exitovala galo-rímske mesto Lutetia. Rimania na stavbu domov dolovali kameň priamo pod mestom – tak začali vznikať dnešné katakomby. Mnohé (nepoužívané) dodnes vyhľadávajú adrenalínci, ktorí ich chcú svojpomocne prebádať. Pár z nich to už stálo život.

Koncom 18 stor. sa Paríž veľmi rozrastal a ľudia trpeli chorobami šíriacich sa z masových hrobov a z nedôsledných pohrebov. Padlo rozhodnutie presunúť pozostatky do nevyužitých katakomb. Druhým dôvodom bolo, že Paríž sa začal na niektorých miestach do katakomb prepadávať a bolo potrebné ich niečím stabilizovať. Tak prečo nie kosťami…

Ako prvý bol zrušený  cintorín neviniatok v roku 1785 neďaleko najohrozenejšej časti Les Halles. Celé dva roky bolo počuť v nočných hodinách  spievajúcich kňazov, ktorí sprevádzali vozy plné pozostatkov. Postupne sa rušili aj ostatné cintoríny a presúvali sa pozostatky z ostatných častí vtedajšieho Paríža ohraničeného hradbami.

Katakomby sú v sprístupnenej časti, ktorým je práve pohrebisko plné kostí a lebiek. Tie sú pekne usporiadané a vypĺňajú tieto priestory až po stropy. Odhaduje sa, že je tam pochovaných viac ako 6 miliónov ľudí.

Tento článok je spracovaný pre návštevníkov, ktorí po prvý krát navštívia Paríž na niekoľko dní. Ak ho idete navštíviť spolu s deťmi. Neváhajte a objednajte si nášho Detského turistického sprievodcu Parížom, ktorý vám ponúkne množstvo ďalších inšpirácii a najmä odskúšaných trás doplnených o zábavné detské úlohy.

Niektoré strany zo sprievodcu si môžete zadarmo stiahnuť priamo pri jednotlivých atrakciách a pamiatkach, ktoré sú popisované v článku.

Detský sprievodca Parížom

Prajem vám krásne chvíle pri objavovaní Paríža.

Lili

SHARE
Previous articleDelové gule od Napoleona v Bratislave
Next articleDúha z pohára – experiment pre deti
Tipy na výlety s deťmi, recenzie baby-friendly hotelov, inšpirácie ako si naplánovať dovolenku a zážitkové reportáže. Vitajte na mojom blogu! Volám sa Ludmila "Lili" Cuperová a tvorba reportáží o baby friendly miestach je to čo ma baví. Snažím sa hľadieť na dni dovolenky očami mojich detí ale pritom nezabúdam na rodičovské "všimni si". Ahojte a improvizujte!