Delové gule od Napoleona v Bratislave

0
3229

Pátranie po napoleonských delových guliach počas prechádzky s deťmi v Bratislave v Starom meste. Chcete to vyskúšať i vy? Indície k nájdeniu 9-tich z nich, nájdete v tomto článku.

Napoleon v BA Bratislave

Po krutej bitke pri Slavkove bol v Primaciálnom paláci v Bratislave uzavretý mier. Písal sa rok 1806 a predpokladalo sa, že tak Bratislave zabezpečí pokoj od Napoleona.  Bohužiaľ o necelé 4 roky sa vrátil a jeho vojská v roku 1809 Bratislavu ohrozovali opäť.

Delové gule na budovách v Bratislave

Na delový útok vojsk Napoleona z Einšteinovej ulice v Petržalke ostali v Bratislave spomienky až dodnes. Ide o delové gule, ktoré si obyvatelia mesta počas opráv po útoku,  vmurovali do svojich fasád budov. Dodnes sú viditeľné.

Indície k pátracej akcii pre deti

Väčšina detí sa rada niečo objavuje alebo po niečom pátra. Svoju najbližšiu prechádzku s deťmi v Bratislave, môžete spestriť pátracou akciou s názvom: Spomienky na Napoleona.

V pomerne malom okruhu v Starom meste je minimálne 9 viditeľných delových gúľ. Ak ich chcete spolu s deťmi objaviť, musíte rozlúštiť nasledovné indície.

Indície k nájdeniu gúľ po Napoleonovi.

Indícia č. 1

1. delová guľa v Bratislave

Nachádzam sa na kostole, ktorý je priamo oproti známej budove obchodného centra pomenovanej po rieke, ktorá týmto mestom preteká.

Indícia č. 2

2. delová gula od Napoleona v Bratislave

Nachádzam sa na budove s vežou, v ktorej radní páni kedysi zasadali a rozhodovali o meste, ale v určitom období sa používala sa aj ako väznica alebo mincovňa.

Indícia č. 3

3. delová guľa v Bratislave

Nachádzam sa na fasáde paláca, ktorý bol postavený pre grófa Juraja a dnes slúži ako múzeum vinohradníctva.

Indícia č. 4

4. delová guľa v Bratislave

Som zabudnutá v smutnom ošarpanom rohovom dome na malom námestí, povyše Hlavného námestia.

Indícia č. 5

5. delová guľa v Bratislave

Nachádzam sa na dome číslo 3 nad maľbou Panny Márie v ulici, ktorú požiar v roku 1950 pripravil o jej krásnu gotickú zástavbu. Názov ulice je odvodený od šikovných remeselníkov, ktorí kov menili na užitočné predmety a najmä zámky.

Indícia č. 6

6. delová guľa v Bratislave

Nachádzam na budove s legendárnym rockovým barom, ale prezradím vám, že na našej ulici si prídu na chuť aj nadšenci írskeho piva alebo tí, čo si radi zamaškrtia na vynikajúcich koláčikoch v dokonale dotvorených historických priestoroch.

Indícia ku guliam 7, 8 a 9.

Tri z nás sú ukryté v budovách na ulici tiahnucej sa od poslednej zachovanej ale i najznámejšej brány v meste.

Nájdeš nás tu

  • na zelenom dome, vedľa domu číslo 3
  • oproti na dome číslo 6
  • v podchode domu číslo 12 vľavo hore
7. delová guľa v Bratislave
8. delová guľa v Bratislave
9. delová guľa v Bratislave

Prajem vám s deťmi krásnu prechádzku spojenú so spoznávaním časti histórie nášho Starého mesta v Bratislave.

Ak chcete v Starom meste v Bratislave s deťmi spoznávať aj ďalšie tajomné príbehy a zaujímavé zákutia, objednajte si našu personalizovanú cestovateľskú e-Knižku.

Vaše dieťa sa stane hlavným hrdinom knižky a spolu potom môžete podľa kreslenej mapky objavovať všetky spomenuté zaujímavosti. 

Objednať si ju môžete po kliknutí na: KNIHA O BRATISLAVE PRE DETI

LEAVE A REPLY