Delové gule od Napoleona v Bratislave

0
765

Pátranie po napoleonských delových guliach počas prechádzky s deťmi v Bratislave v Starom meste. Chcete to vyskúšať i vy? Indície k nájdeniu 9-tich z nich, nájdete v tomto článku.

Napoleon v BA Bratislave

Po krutej bitke pri Slavkove bol v Primaciálnom paláci v Bratislave uzavretý mier. Písal sa rok 1806 a predpokladalo sa, že tak Bratislave zabezpečí pokoj od Napoleona.  Bohužiaľ o necelé 4 roky sa vrátil a jeho vojská v roku 1809 Bratislavu ohrozovali opäť.

Delové gule na budovách v Bratislave

Na delový útok vojsk Napoleona z Einšteinovej ulice v Petržalke ostali v Bratislave spomienky až dodnes. Ide o delové gule, ktoré si obyvatelia mesta počas opráv po útoku,  vmurovali do svojich fasád budov. Dodnes sú viditeľné.

Indície k pátracej akcii pre deti

Väčšina detí sa rada niečo objavuje alebo po niečom pátra. Svoju najbližšiu prechádzku s deťmi v Bratislave, môžete spestriť pátracou akciou s názvom: Spomienky na Napoleona.

V pomerne malom okruhu v Starom meste je minimálne 9 viditeľných delových gúľ. Ak ich chcete spolu s deťmi objaviť, musíte rozlúštiť nasledovné indície.

Indície k nájdeniu gúľ po Napoleonovi.

Indícia č. 1

1. delová guľa v Bratislave

Nachádzam sa na kostole, ktorý je priamo oproti známej budove obchodného centra pomenovanej po rieke, ktorá týmto mestom preteká.

Indícia č. 2

2. delová gula od Napoleona v Bratislave

Nachádzam sa na budove s vežou, v ktorej radní páni kedysi zasadali a rozhodovali o meste, ale v určitom období sa používala sa aj ako väznica alebo mincovňa.

Indícia č. 3

3. delová guľa v Bratislave

Nachádzam sa na fasáde paláca, ktorý bol postavený pre grófa Juraja a dnes slúži ako múzeum vinohradníctva.

Indícia č. 4

4. delová guľa v Bratislave

Som zabudnutá v smutnom ošarpanom rohovom dome na malom námestí, povyše Hlavného námestia.

Indícia č. 5

5. delová guľa v Bratislave

Nachádzam sa na dome číslo 3 nad maľbou Panny Márie v ulici, ktorú požiar v roku 1950 pripravil o jej krásnu gotickú zástavbu. Názov ulice je odvodený od šikovných remeselníkov, ktorí kov menili na užitočné predmety a najmä zámky.

Indícia č. 6

6. delová guľa v Bratislave

Nachádzam na budove s legendárnym rockovým barom, ale prezradím vám, že na našej ulici si prídu na chuť aj nadšenci írskeho piva alebo tí, čo si radi zamaškrtia na vynikajúcich koláčikoch v dokonale dotvorených historických priestoroch.

Indícia ku guliam 7, 8 a 9.

Tri z nás sú ukryté v budovách na ulici tiahnucej sa od poslednej zachovanej ale i najznámejšej brány v meste.

Nájdeš nás tu

  • na zelenom dome, vedľa domu číslo 3
  • oproti na dome číslo 6
  • v podchode domu číslo 12 vľavo hore
7. delová guľa v Bratislave
8. delová guľa v Bratislave
9. delová guľa v Bratislave

Prajem vám s deťmi krásnu prechádzku spojenú so spoznávaním časti histórie nášho Starého mesta v Bratislave.

A ak vycestujete s deťmi do Paríža, Londýna alebo Barcelony a páči sa vám spoznávanie miest pomocou už odskúšaných trás. Nezabudni si kúpiť našich detských turistických sprievodcov.

Detský turistický sprievodca Parížom

Detský turistický sprievodca Londýnom

Detský turistický sprievodca Barcelonou

SHARE
Previous articleDisneyland v Paríži – tipy, rady, atrakcie
Next articleTOP 10 atrakcií v Paríži – tipy a rady
Tipy na výlety s deťmi, recenzie baby-friendly hotelov, inšpirácie ako si naplánovať dovolenku a zážitkové reportáže. Vitajte na mojom blogu! Volám sa Ludmila "Lili" Cuperová a tvorba reportáží o baby friendly miestach je to čo ma baví. Snažím sa hľadieť na dni dovolenky očami mojich detí ale pritom nezabúdam na rodičovské "všimni si". Ahojte a improvizujte!

LEAVE A REPLY