Dve ženy, dvadsať jedna ussurijských tigrov a jedna pokojná Oáza, v ktorej poobedie je pre väčšinu jeho obyvateľov, časom ich spánku. Takto v krátkosti by sa dalo definovať jedno nezvyčajné miesto neďaleko Bratislavy.
„Začalo to malinkým tigríčaťom dievčatkom, ktorému doniesli kamaráta a dnes je to už 25 rokov, čo si tu nielen ich potomkovia ale aj ďalší šťastní tigríkovia v pokoji nažívajú.“
Dotkli sme sa tigríčaťa
Na úvod našej návštevy sme zavítali do klietky 4-mesačnej tigrice menom Maya. Spolu s pani ošetrovateľkou sme sa jej mohli dotknúť a úplne zblízka si ju poobzerať.
Možnosť dotýkania, či fotenia tu nie je samozrejmosťou, ale možnosťou, ktorú táto Oáza ponúka v prípade, že majú v danom období narodené mláďatko ako je Maya a prípade, že spí – inak by sa k nej návštevníci a najmä deti nemali približovať. Do klietky sa vstupujete jednotlivo a poväčšine v čase medzi 12:00-15:00 hod., čiže v čase jej pokojného spánku. Čas sa mení podľa ročného obdobia. Dokedy sa bude možné s Mayou fotiť? To nikto nevie, bude záležať najmä od jej povahy. Nesmie však zabúdať že už v roku dosiahne silu 5-tich chlapov, preto opatrnosť je tu vždy na mieste.
Kŕmenie pre návštevníkov kurčatami.
Zažili sme naživo kŕmenie tigrov naporciovanými kurčatami. Bola to síce len krátka komentovaná šou pre nás návštevníkov, lebo veľkosť sústa, ktoré dostali, sa rovnalo nášmu poobednému keksíku ale nám sa páčila a dozvedeli sme sa množstvo nových informácii. Napríklad, že základom ich výživy tvoria prasatá kravy či kone. Že ide o najväčšiu mačkovitú šelmu sveta a že práve tie čo sme videli sú tými najväčšími v celej Európe. Ďalej sme sa dozvedeli o ich „hompáľajúcich“ bruškách, kde majú skrytí podkožný tuk aby vydržali zimu na Sibíri a o ich obrovských labách, ktoré im slúžia v ich domovine ako snežnice.
Lenivý lev len spal a spal…
V Oáze sme stretli aj jedného obrovského leva. Videli sme ho úplne celého od hlavy až po koniec chvosta. Teda celého, až na farbu jeho očí, pretože celú našu návštevu prespal a vraj takto spáva každý deň – priemerne 20 až 22 hodín denne. Myslím, že lenivosť tohto spokojného leva s plným bruškom, prekonala kohokoľvek koho poznáme J.
Vyhliadka pre veľkých
Všetci nad 15 rokov sa majú možnosť pokochať pohľadom na tigre aj z hora – z terasy. Na terasu som sa dostala cez úzke schodisko vybudované medzi dvoma klietkami. Je naozaj úžasné vidieť takéto obrovské šelmy bez „zavadzajúceho“ pletiva.
Šľahačka pre mlsný jazyk
Tesne pred našim odchodom sme sa stihli pobaviť na skutočnosti, že nielen my ľudia ale aj tigre majú poriadne mlsné jazýčky. Jeden nám predviedol, že okrem mäska nepohrdne ani sladkou šľahačkou :-). Ak chcet vidieť reálne zábery z nášho výletu, kliknite na úvodný obrázok alebo na slovo: TU
Doplňujúce informácie:
V tejto Oáze nečakajte extrémne turistické atrakcie, ani toalety, či dokonca herne pre deti. Hlavná časť je výlučne prispôsobená jeho obyvateľom – tigrom, ktorých tu môžete v tichosti pozorovať. Pred vstupom sa nachádza malé občerstvenie a pri vstupe sú k dispozícii k zakúpeniu drobné suveníry či pohľadnice.
Počas dňa tigre poväčšine spia, takže ak ich chcete vidieť akčnejšie je potrebné prísť pred záverečnou, nie hneď po obede. V prípade, že sa chcete pofotiť s „malou“ Mayou – je musíte prísť v čase jej spánku, čiže najlepšie práve tesne poobede.
Cez leto má Oáza otvorené každý deň a počas jesene a jari len cez víkendy. Otváracie hodiny sa menia v závislosti od ročného obdobia, preto sledujte aktuálne informácie na ich stránke, pripadne si pred návštevou radšej zavolajte.
Vstupné je formou dobrovoľného príspevku. Fotenie s tigríčatom je tiež dobrovoľné s príspevkom 10 EUR. Všetky peniaze putujú zvieratám – takže určite neľutujte žiadne Euro!
Majiteľka aj ošetrovateľka sú veľmi milé osoby, preto si radšej popredu zavolajte a popýtajte sa na aktuálnu situáciu, než by ste mali zbytočne merať dlhé kilometre a potom byť sklamaní.
My sme tu určite neboli naposledy a o rok sa prídeme pozrieť na už veľkú tigricu Mayu.
Kontakty:
- miesto: Oáza sibírskeho tigra – Kostolá pri Dunaji
- Tel: +421 905 423 846
- http://tigre19.webnode.sk/
- https://www.facebook.com/OazaSibirskehoTigra