Detská izba v štýle Harryho Pottera

0
5572

Vyrobili sme izbičku v štýle Harryho Pottera tak, aby vyhovovala veku nášho dieťaťa a bola bez drahých značkových doplnkov. Všetko je navyše ladené v jemných dievčenských farbách.

Ako to celé začalo:

Keď prišla dcéra s nápadom, že už na stene nechce mať princezny, ale by si priala izbičku v štýle Harryho Pottera, nebola som nadšená. Tmavé farby a divné tvory – jednoducho nič, čo by sa mne, ako mame, páčilo dať do izby pre 5 ročnú dcéru. A tak sme urobili kompromis, bude Harry-Potterovská ale v jemných dievčenských farbách.

Posteľ so zástenou v štýle Priečnej ulice

Najdôležitejšia je v izbe určite posteľ. V našom prípade sme ju vzhľadom na orientáciu dverí a balkóna umiestnili do rohu tejto malej izbičky. Posteľ sme dali vyrobiť na mieru s netypickým rozmerom 90x177cm. Nechceli sme, aby sa dcéra opierala priamo o studené steny a tak sme k nej dotvorili drevenú zástenu.

Harry Potter izba
Zástena postele v štýle Harryho Pottera

Išlo na dĺžku skoro o dvojmetrovú plochu, preto vyhral motív s domami a obchodmi Priečnej uličky z filmu. Harry Potter v príbehu na nej nakupoval. Vybrali sme obchody, kde si kúpil čarovný prútik (Ollivanders shop), sovu (Eeylops Owl Emporium), oblečenie (Madam Malkin’s shop) a doplnili sme to i o banku Gringotových aby sme mali i draka aj o čarodejnícky bar Deravý kotlík (Leaky Cauldron) cez ktorý sa prechádzalo do čarovného sveta. Keďže dcéra ma rada zmrzlinu jeden domček predstavuje zmrzlináreň, kde Harry dostával od majiteľa zadarmo zmrzlinu (Florean Fortescue’s Ice Cream Parlour) a popritom sa učil – tento príbeh však poznajú len čitatelia, lebo vo filme sa neobjavil. Na zástene nechýba ani najznámejší dom z priečnej ulice, ktorý patril bratom Weasleovým (Weasleys’ Wizard Wheezes).

TAJNÉ VIDEO KLIKNI

Zástenu za hlavou som doplnila motívom so záchranným čarodejníckym autobusom, na ktorom vynímajú hlavy našich najobľúbenejších hrdinov príbehu. Tento motív som našla ako obrázok na internete a hneď ma jeho detské prevedenie oslovilo.

Harry Potter izba
Maľovanie záchranného autobusu pre čarodejníkov

Materiál a postup pri zástene:

Materiálom na výrobu zásteny bol stlačený papier. Je to savý materiál, na ktorý dobre chytala farba.

Stolárovi som na tvrdší papier pripravila základný obrys, na podkľade ktorého mi vyrezal celú zástenu. Spolu s dcérami som premaľovala základné plochy, čiže fasády domov a po zaschnutí som ich dotvorila okienkami a ostatnými drobnosťami.

Zástena je uchytená priamo stene klasickými šroubami s hmoždinkami.

Materiála stlačený papier, ktorý je tvrdý ako drevo ale savý – vhodný na maľovanie

Nočná lampa

Jedinným originálnym bytovým doplnom, ktorý sme vybrali z oficiálneho obchodu, je nočná stenová lampa v štýle lietajúcej zlatonky. Robí dcérke spoločnosť pri zaspávaní každý večer.

Šuflíky v štýle kufrov

Pod posteľou sa nachádzajú dva obrovské šuflíky, ktoré sa vyťahujú. Z prednej strany som ich pomaľovala do štýlu naukladaných starých drevených kufrov.

Skúška farieb a dekorácii kufrov na papieri

Kovové doplnky a rúčky, ktoré by pripomínali kufor som na Slovensku nenašla a preto som ich objednala z Aliexpressu.

Okrem farebných plôch je jeden z „kufrov“ doplnený o postavičku Ňucháča z filmu Fantastické zvery. Scenár k tomuto filmu napísala J. Rowlingová, autorka kníh Harry Potter, preto ak ste ho nevideli a jej štýl sa Vám páči, potom vám ho odporúčam.

Harry Potter detska izba
Šuflíky v tvare kufrov

Lampa a lietajúce kľúče

Zjednotenie farieb v izbe sa dotklo i našej starej lampy. Mali sme na nej rôznofarebné zvieratá, ktoré som jednoducho prefarbila do nami vybraných farieb a dotvorila ich do podoby Ronovho potkana Prašivky, jeleňa ochráncu a domáceho škriatka Dobbyho.

Pôvodná zvieratkovská stropná lampa
Maľovanie lampy v procese
Nainštalovaná lampa v detskej izbe

Pre dotvorenie atmosféry som na lampu na nitke zavesila kľúče, v rôznych úrovniach, ktoré majú evokovať známe lietajúce kľúče z filmu. Kľúče aj krídla som objednala z Aliexpressu a následne ich doma spojila nitkou.

Lietajúce kľúce v procese výroby
Nainštalované lietajúce kľúče

Dekorácie na stene

Rozcestník  

Rozcestník je dekoratívna drobnosť na stene, ktorá bola úplne prvá, ktorú som vymyslela a zrealizovala v štýle Harryho Pottera. Dnes už slúžia aj ako vešiak a dcérka si naň vešia oblečenie pre bábiky alebo svoju detskú bižutériu.

Malé plastové pavúky 

Z čias, kedy sme bývali v zahraničí a oslavovali Haloween, som našla pár plastových pavúkov, ktoré som pre dotvorenie atmosféry prilepila obojstrannou lepiacou páskou k rohu balkónových dverí. Dcéra sa pavúkov ani iných chrobákov nebojí, skôr sa boja oni jej, takže s týmto doplnkom bola nadšená.

Nálepky označujúce tajomné ingrediencie

Priehľadné plastové nádobky, ktoré má dcéra postavené na detskej kuchynke som jej dozdobila nálepkami v štýle  tajomných ingrediencií.  Ak sa Vám páčia sú k stiahnutiu v našej ružovej ale i žltej a hnedej verzii tu: Nálepky s tajomnými ingredienciami

Príbeh premeny našej izbičky nie je ukončený a ak nás sledujete na instagrame, určite ste už videli niektoré z drobností, ktoré u nás v izbičke pribúdajú a budem ich postupne pridávať aj do tohto článku.

Pripravujeme ešte čarodejnícky stôl, neviditeľné stopy, ktoré budú prechádzať izbou, Harry Potterovský lapač snov a určite mnoho ďalšieho čo ma pritom ešte napadne.

Verím, že tento náš príbeh sa stane inšpiráciou k vytvoreniu izbičiek pre vaše deti v šýle po ktorom túžia ich srdiečka a vôbec pritom nepotrebujete drahé doplnky zo špecializovaných obchodov.

 

 

 

 

 

SHARE
Previous articleGaléria Šrot park a Cyklomost Slobody – interaktívna trasa pre deti
Tipy na výlety s deťmi, recenzie baby-friendly hotelov, inšpirácie ako si naplánovať dovolenku a zážitkové reportáže. Vitajte na mojom blogu! Volám sa Ludmila "Lili" Cuperová a tvorba reportáží o baby friendly miestach je to čo ma baví. Snažím sa hľadieť na dni dovolenky očami mojich detí ale pritom nezabúdam na rodičovské "všimni si". Ahojte a improvizujte!