Luxemburská záhrada v Paríži

0
5893

Jardin du Luxemburg je park ktorý vie očariť nielen dospelého ale aj deti. Keby som si mala vybrať na výlet s deťmi len jediný parížsky park, určite by som si vybrala práve Luxemburskú záhradu. Tento park je vyhľadávaný pre svoju lokalitu a možnosti nielen turistami ale aj samotnými Parížanmi.

Oáza pokoja aj umenia

Svojou rozlohou skoro 23 hektárov ponúka park dostatočný priestor pre relax. Môžete tu bezstarostne sedieť na jednej z množstva stoličiek a lavičiek a len tak oddychovať alebo sa prechádzať cestičkami, ktoré sú skrášlené viac ako stovkou sochárskych diel. 

Neprehliadnuteľný je súbor sôch francúzskych kráľovien, ktoré sa tiahnu pozdĺž centrálnej časti s hlavnou fontánou.  Neďaleko záhradnej reštaurácie sa však nachádza aj socha ženy z nekráľovskej rodiny. Ide o patrónku Paríža svätú Jenovéfu.

Na druhej strane neďaleko hlavného detského ihriska stojí jedna zo zmenšenín newyorskej Sochy Slobody od Aubusta Bartholdyho.

Určite najkrajšia a najvýznamnejšia je však Medicejská fontána (Fontaine de Medicis), ktorá nesie meno po panovníčke, vďaka ktorej Luxemburské záhrady boli postavené. Fontána je postavená v talianskom štýle a zobrazuje mytologické postavy.

Poslednou fontánou, ktorú mi nedá nespomenúť, pretože je naozaj umeleckým skvostom a je určite jednou z najkrajších v Paríži, je umiestnená mimo hlavnej časti parku. Ide o Fontánu Štyroch svetových strán (Fontaine des Quatre parties du monde).  Sochy štyroch žien predstavujú štyri svetadiely nesúc nad hlavami zemeguľu vytvorenú z pásov rovníku, rovnobežiek a obratníkov.

Raj pre deti

Hlavnou časťou záhrady je jazierko – Grand Bassin.  Dajú sa tu zapožičať lodičky, ktoré s pomocou vetra a naším nasmerovaním bambusovou tyčou, tu plávajú hore dole po jazierku. Nie sú to obyčajné loďky, ale skrývajú v sebe kus histórie, keďže pochádzajú z 20. rokov minulého storočia.  

Veľmi tradičným prvkom Paríža sú jeho typické francúzske kolotoče. Jeden z nich sa nachádza aj v parku a pravdaže ako mnoho iných, bol navrhnutý Charlesom Garnierom, architektom parížskej opery.

Na malých návštevníkov tu ešte čakajú dve ihriská rozdelené podľa veku, typické železné hojdačky alebo jazda na shetlandských poníkoch. Veľmi zaujímavá je aj návšteva bábkového divadla, ktoré stojí neďaleko ihriska a funguje tu už od stredoveku. Predstavenia prebiehajú niekoľko krát do dňa a lístky sa dajú kedykoľvek zakúpiť.

Budova senátu

Dominantnou budovou parku je Luxemburský palác, kde od roku 1958 sídli senát. Palác aj okolitú záhradu dala postaviť Marie Medicejská ako spomienku na svoje detstvo vo Florencii. Bohužiaľ svojho sna sa nedožila, vďaka intrigám kardinála Richelieua známeho z Troch mušketierov zomrela vo vyhnanstve v Nemecku.

Občerstvenie

V parku sa nachádzajú dve väčšie záhradné reštaurácie. Jedna pri detskom ihrisku a jedna neďaleko hlavného jazierka pred senátom. Obsluha v nich však nie je veľmi promptná a preto skôr odporúčam palacinky, či inú drobnosť ponúkanú v malinkých štýlových stánkoch.

Základné informácie:

Jardin du Luxembourg
Rue de Médicis - Rue de Vaugirard
75006 Paris 
Tel. +33 (0) 1 42 64 33 99‎
www.senat.fr/visite/jardin

Brány parku sa otvárajú o 7:30 
a zamykajú podľa sezóny 
medzi 19:15 až 21:15 hod.