Warner Bros Studio Tour – prehliadka miesta, kde natáčali Harryho Pottera.

0
8881

Fanúšikom Harryho Pottera tento zážitok nesmie chýbať. Tým druhým odporúčam si pozrieť aspoň prvé tri diely a budete fascinovaní rovnako – verte mi, viem o čom hovorím.

Praktické informácie sú na konci článku, tak teraz hor sa na samotnú prehliadku štúdií.

Štúdiá Warner Bros – krok za krokom.

LOBBY

Veľká lobby nám ponúka možnosť občerstvenia, posedenia pri káve a odloženia ťažkých kabátov.  Je vyzdobená obrazmi hlavných hrdinov. Okrem výzdoby tu na nás čaká aj dlhý rad na vstup dovnútra. Počas čakania, ktoré je napriek dĺžke radu na prekvapenie krátke, obdivujeme malinkú izbu pod schodmi. V tejto izbe prežíval Harry ťažké chvíle v divnej rodine až pokým neodišiel na Rokfortskú Strednú Školu Čarodejnícku.

KINO

Vchádzame do malej miestnosti, kde po krátkom príhovore nasleduje film, v ktorom na nás prehovorí tím spolupracujúci pri natáčaní filmu a písaní scenáru a najmä známa trojica Daniel Radcliffe, Rupert Grint a Emma Watson. Ďalej pokračujeme k obrovským dverám. Sprievodkyňa sa pýta, či má niekto narodeniny – takže ak chcete vchádzať prvý a získať tak neskutočný zážitok z okamihu, určite sa prihláste, doklad na overenie si pýtať nebude :-).

VEĽKÁ HALA

Dvere sa otvorili a náš zrak spočinul vo veľkej hale, ktorú každý dôverne pozná – vo veľkej a dôležitej jedálni. Síce tu chýba strop s lietajúcimi sviečkami, ale ostatné je tip-top, presne ako sme si pamätali. Postupne si prezeráme výzdobu, stropy a kostýmy. Naozaj je všetko neskutočne prepracované do najmenších detailov. Dievčatám zadávam úlohu nájsť “sova-pódium” profesora Dumbledora, ktoré je pokryté skutočným zlatom.

Oddeľujem sa od mojej rodinky a nasledujem malú skupinku okolo pani sprievodkyne. Tu sa dozvedám informáciu, prečo nevidím sviečky na strope. Vraj pri prvom filme boli použité tie skutočné reálne ale ich teplo spôsobovalo problémy a preto v ďalších filmoch už boli dorobené počítačovou technikov. Navyše od pani získavam pre deti malú knižku, do ktorej môžu odteraz zbierať tajomné pečiatky z našej prehliadky štúdiami. Spomenula som sprievodkyňu, naozaj ich tu stretnete všade a keď sa ich niečo spýtate, ochotne a s úsmevom vám odpovedia ako mne, ale samotná prehliadka je vo vlastnej réžii.

VEĽKÝ ČLENENÝ VNÚTORNÝ PRIESTOR

Z jedálne pokračujeme do širokých chodieb veľkého priestoru s množstvom zákutí a miestností.

Prechádzame okolo stola, ktorý je pokrytý sladkosťami a čokoládovými zákuskami – sú zo skutočného cukru a čokolád, po pár metroch sa nad nami rozprestierajú lietajúce schody až prídeme kuchyňa Weastleyových (Ronova rodina). Tu to dievčatá úplne nadchýna – ihlice, ktoré samé pletú sveter, riad, ktorý sa sám umýva, košeľa, ktorá sa sama žehlí a nôž, ktorý sám krája. Stojíme tu niekoľko minút a dievčatá pomocou malých dotykových ovládačov znova a znova spúšťajú spomínané „kúzla“.

Naše kroky ďalej pokračujú k pracovni profesora Dumbledora. Vľavo vo výška nás fascinujú prepracované portrétové maľby a vpravo nádherný pozlátený „pamäťový kabinet“ s viac ako 800 úzkymi ručne robenými fľaštičkami. Dievčatám zadávam druhú úlohu, nájsť čarovný klobúk, ktorý triedil deti do skupín pri nástupe do školy a obrovský teleskop, ktorý bol jedným z najdrahších doplnkov vo filme aj keď bol použitý vždy len ako kulisa v pozadí.

Nasleduje beh za psíkom. Alicka zbadala Fanga – psa dobráka Hagrida. Stojí tu verne pred jeho domčekom, ktorý je plný svetiel, lustrov, klietok a iného náradia.

V učebni elixírov si prezeráme kostým krutého profesora Snapa a pozorujeme pripravujúci sa čarovný nápoj. Práve sa sám mieša.

Na vlastné oči ešte vidíme funkčný mechanizmus trezorových dverí banky škriatkov Gringottových, lietajúcu metlu Nimbus 2000, Hagridovu modrú motokáru a študentskú izbu, v ktorej si nezabudneme všimnúť rozmer postelí. V prvom dieli sa do nich ešte všetci herci zmestili ale v ostatných na ich už len sedeli pri svojich tajných diskusiách.

Postupne prichádzame ku časti s kamerami, kde si na vlastnú kožu vyskúšame naše herecké nadanie. Najprv spoločná fotka a potom si už sadáme na lietajúcu metlu a šúúúúúp – letíme :-). Výsledkom je zaujímavé video, ktoré si zakupujeme pri vedľajšom pulte.

Dostávame sa do poslednej časti tejto obrovskej haly ktorú moje dievčatá rýchlym krokom prešli, pretože tu sa nachádza pohľad do hrôzostrašného Malfoyovského panstva. Lord Woldemort tu zhromaždil smrťožrútov a spolu s Malfoyom tu plánoval svoje znovuprevzatie moci nad mágiou.

ZAKÁZANÝ LES

Tma, hmla a známe zvieracie “tváre”. V tomto lese hneď pri vstupe stráži Hagrid, opodiaľ sa vystiera vták Félix a nakoniec nás les zavedie medzi gigantické a hrozivé pavúky vrátane strašného Aragoga.

NÁSTUPIŠTE

Z lesa sme prešli rovno na nástupište 9 ¾, kde sme si odskúsali (v mysli predstavili) prechod tehlovou stenou a poprechádzali sa vnútorným priestorom zaparkovaného Hogwart Expressu.

EXTERIÉR

Interiér vymenil exterior a my sme sa ocitáme na terase s občerstvením. Objednávame si nápoj – Butterbeer, anglické hotdogy a popri hodovaní pokukujeme po vonkajších priestoroch, ktoré na nás čakajú.

Je čas a my vyrážame preskúmať námestie na ktorom sú známe budovy a dopravné prostriedky z filmu.  Čo tu všetko vidíme? Navštívime 6,7 metrový autobus, v ktorom príručnými schodíkmi nahliadame do hornej spálňovej časti. Vstupujeme do bytu číslo 4, v ktorom práve prebieha doručenie pošty Harrymu. Poštové obálky stále lietajú po miestnosti a my sa cítime ako by sme sa preniesli v čase.

V strede námestia skúšame statiku Hogwartského mosta a hovoríme si príbeh o dome pred nami v ktorom Harry získal svoje charakteristické znamenie na čele. Vpravej časti ešte testujeme lietajúce auto, ktoré Ron ukradol svojmu otcovi aby sa spolu s Harrym prepravil do školy pričom pristali na zúrivom strome a Hagridovu modrú motokáru so side károu.

MIESTNOSŤ MASKÉROV A VÝROBCOV EFEKTOV

Vybehaný na čerstvom vzduchu pokračujem do miestnosti, kde máme možnosť oboznámiť sa s rôznymi postupmi výroby masiek, počitačových efektov a nezabudnuteľných filmových stvorení – zúrivej knihy s očami a zubami, kričej rastliny, trojhlavého psa a iných.

PRIEČNA ULICA

Závan úsmevu, ktorý nám ostal na perách po skončení našej hry s počitačovou grafikou, kde sme určovali pohyby elfa Dobbyho, sme vymenili za úžas v ulici plnej obchodov. Dievčatá odo mňa dostali poslednú úlohu: nájsť obchod, kde Harry dostal svoju čarovnú paličku.

ZÁVER

Krátkou chodbou, v ktorej obdivujeme papierové makety jednotlivých miestností filmu sa dostávame na záver. Tu obdivujeme model zámku Hogward (en) = Bradavice (cz) = Rokfordskej strednej školi čarodejníckej v celej jeho kráse.  Tento detailne prepracovaný zámok doplnený digitálnymi efektami bol ako jediný použitý pri natáčaní filmu

Pod schodmi školy získavame svoju poslednú pečiatku do našej malej knižky, ktorú sme dostali na úvod našej prehliadky.  Cez miestnosť plnú krabičiek s čarovnými paličkami všetkých hercov sa unavení ocitáme v darčekovom obchode. Napriek náročnému dňu majú zrazu všetci opäť veľa energie a tak si z tejto prehliadky okrem krásnych zážitkov odnášame aj potkana Prašivku a knižku s antistresovými vymaľovávaniami.

Ako vyzerá celá prehliadka? Klikni na uvodný článok alebo TU.

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE:

LÍSTKY

Lístky sa kupujú alebo skôr objednávajú cez internet. Určite odporúčam priamo od Warner Bros Tour klikni: TU . Nekupujte lístky cez ostatné ponúkané „tour“, ktoré zabezpečujú okrem lístkov aj prepravu autobusom z Londýna,pretože rozdiel v cene je naozaj výrazný, tak pozor na to!

Pri objednávaní lístkov si určujete, či Vám majú prísť  vytlačené priamo domov (takto sme to urobili my, lebo sme mali dostatok času pred návštevou) alebo si vytlačíte potvrdzovací e-mail a lístky si vymeníte pri jednej z pokladní priamo v štúdiách.

DOPRAVA

Cesta z Londýna do Warner Bros Studio Tour

Z Londýna sa do štúdií sa môžete dostať viacerými spôsobmi. Ja uvádzam ten najlacnejší, ktorý je kombináciou vlaku a autobusu.

Zo železničnej stanice Euston (je tu aj zastávka metra) si zakúpite lístok do Watford Junction. (cesta trvá cca. 15-20 minút). Lístky sa dajú kúpiť priamo na stanici alebo TU.  Zo zastávky Watford Junction sa ďalej pokračuje do štúdií Warner Bros autobusom spoločnosti Mullay’s Coaches. Chodí zo zastávky číslo 4 a je ľahko spoznateľný, lebo je polepený obrázkami z filmov Harryho Pottera. Možnosti dopravy sú pekne popísané priamo na stráne štúdia TU.

Tento článok som písala tak ako mi prišiel pod ruky a ako som si pamätala film z minulosti, preto sa skalným fanúšikom ospravedlňujem za prípadné nezrovnalosti a poprosím o ich korektúru :-).

Londýn je úžasné miesto pre deti, a ak chceš aby sa tu zabavili a pritom niečo aj niečo naužili. Potom je tu Science museum – Múzeum vedy. Krátku prehliadku nájdeš po kliknutí SEM.

Prišli ste s deťmi objavovať okrem štúdii aj krásne zákutia Londýna? Potom vám odporúčam nášho DETSKÉHO TURISTICKÉH SPRIEVODCU LONDÝNOM. Okrem informácii o meste tu nájdete odporúčané trasy na výlety s deťmi a navyše zábavné detské úlohy.