Múzeum vedy v Londýne – Science museum

0
6158

Múzeum ponúka obrovské možnosti poznania v oblasti vesmíru, matematicky, fyziky a prírodných vied pre deti aj dospelých. Výstavné plochy s viac ako 300 000 exponátmi sú monumentálne a popretkávané rôznymi interaktívnymi výstavami najmä pre deti. Popri hre sa tak nenásilnou formou môžu zoznámiť so základnými vedeckými javmi a zákonitosťami. Tieto výstavy sú rôzne roztrúsené po múzeu a pri obrovskom množstve statických exemplárov, a klasickom turistickom rýchlo-nasadení, ich mnohí bohužiaľ nechcene obídu.

Ak múzeum navštívite s deťmi, ponúkame zoznam TOP interaktívnych výstav tohto múzea.

Suterén (-1)
Výstava s názvom THE GARDEN je vhodná pre deti vo veku 3-6 rokov. Deti sa v nej prostredníctvom hry dozvedia viac o vode, tieňoch svetle aj zvuku. Súčasne si tu rozvíjajú svoje zručnosti, pozorovania, predpovedania, testovania a vyvodzovania záverov. Vstup zdarma.

Prízemie (0)
Multi-senzorická výstava PATTERN POD je malý priestor určení pre deti do 8 rokov. Môžu tu preskúmať vlny na vode s rybkami, bez toho aby boli mokrí, vytvárať obrazy na dotykových obrazovkách, či vytvárať vzory a tvary pohybom. Deti, ktoré fascinujú svetlá, farby a najmä moderná technika sa tu vyšantia do sýtosti. Táto miestnosť je neďaleko vstupu do 3D kina, kde premietajú ilustrovaný film „Legend of Apolo“. Takže u nás to bolo tak, že kým staršia išla so mnou na film, mladšia sa zatiaľ bláznila v Pattern pod.

Druhé poschodie (2)
Interaktívna výstava ENERGY vhodná pre deti od 7 -14 rokov. Deti v nej pozorujú a skúmajú ako energia napĺňa jednotlivé aspekty nášho života. Nezanedbateľná je aj obrovská plastika viaca vo vzduchu, tanečné podlahy, či točiace sa bubienky, ktoré dopomáhajú dozvedieť sa o energii čo najviac. Je zaujímavá ak máte na múzeum viacej času a najmä staršie deti. My sme mali na múzeum len pol dňa a preto sme sa sústredili na úplne to najzaujímavejšie pre náš vek deti.

Tretie poschodie (3)
Výskum v priamom prenose – to je WONDERLAB: THE STATOIL GALLERY. Na návštevu tejto časti, je potrebná vstupenka. Online si ju môžete rezervovať TU ale úplne postačí kúpiť si ju aj na mieste. Najvhodnejší čas návštevy je mimo školských hodín, čiže po jednej poobede.
Sedem zón plných výskumu a naozaj skutočných experimentov. Skutočné výbuchy, úder blesku, svet generátorov a elektriny, skúmanie raketového paliva či matematika v praxi. Sem určite všetkým odporúčame ísť!

Tretie poschodie je miestom aj pre malých letcov.
Zalietať si na simulátore? Žiaden problém! Nachádza sa tu FLY ZONE, kde si deti na vlastnej koži môžu vyskúšať úlohu pilota. Jednotlivé simulátore sú rozdelené podľa veku a výšky. Na jeho vyskúšanie je potrebná vstupenka. Ceny závisia od vybraného modelu stimulátoru letu.
Simulátor Fly 360ˇ je pre naozaj nebojácnych. Kapsula sa s vami bude pohybovať a točiť všetkými možnými smermi, vhodný od 120 cm a 9r. Lístky: 12 libier za kapsulu/2 os.)


V Simulátore Red Arrows 3D sa staneme rovno pilotmi červených XY, vhodný od 107 cm a 4r. Lístky: 5libier/os.
Simulátor Typhood Force vás zavedie do pilotnej kabíny lietadla yphoon RAF, kde budete manévrovať ponad Severný Wales a Lake Districk, vhodný od 107 cm a 4r. Lístky sú v cene 4 libry
Mincový simulárof Fly Kids ocenia tí úplne tí najmenší piloti. Je vhodný pre vek 2-5 rokov.

Všetky lískty je možné zakúpiť online na stánke múzea alebo priamo namieste na treťom poschodí, ako sme to urobili my.

 

TOP 10 expozícii podľa poschodí:

Prízemie:

Making the Modern World.
Prierez najzaujímavejších vecí vynájdených za posledných 250 rokov.

Energy hall
Objavíte ako para poháňala britský priemysel v minulosti.
Harle Syke Mill Engine z roku 1903 je parný motor ktorý poháňal stroje na tkanie látok a stále je funkčný!

Space
Tu môžete vidieť skutočný mesačný kameň, satelity či rakety, ktoré rozprávajú príbeh vesmírneho prieskumu.
Sputnika, ktorý bol ako prvý satelit vypustený na Orbit, model terénneho lunárneho vozidla Apolo 11 alebo skutočný skafander kozmonauta.

IXMAX kino s 3D projekciou s jednou s najväčších obrazoviek vo Veľkej Británii
Ak máte zakúpený London Pass, jedným z jeho benefitov je voľná vstupenka na 3D IMAX film v Science Museum IMAX Theatre. (Normálna cena je 11£ pre dospelú osobu a 10 £ pre dieťa).

1 poschodie

V miestnosti Challenge of Materials sú k nahliadnutiu bežné veci z netradičných materiálov napríklad šaty z ocele alebo most zo skla.
V časti Kto som? sa dozviete viac o sebe a svojej genetike.
Interaktívne exponáty vám umožnia spoznať ako znie váš hlas v opačnom pohlaví, vzhliadnuť svoju tvár v starobe, a preskúmať niektoré zo svojich charakteristík. Nájdete tu aj naozaj zvláštne veci ako napríklad sedemprstovú mačku

2 poschodie

Zbierka, ktorá mapuje vývoj hodiniek od roku 1600, interaktívna výstava Energy, ktorú sme už spomínali a ďalšie expozície týkajúce sa informatizácie, matematiky a atmosféry.

3 poschodie

Vo FLIGHT GALLERY určite neprehliadnite rez boeingom 747 v skutočnej velkostl a lietadlo
Vickers Viny (1919).  Alcock a Brown s ním preleteli za približne 16 hodín prvý krát z Ameriky do Anlicka. Počasie bolo strašné najprv hmla a nakoniec aj sneh. Alcock dokonca 4 krát počas letu vystúpil na krídla, aby odstránil námrazu a aby nespadli.

4 a 5 poschodie

Ponúka exponáty ako taliansku vázu zo 17.stor v ktorej sa uchovával hadí jed , egyptskú mumifikovanú hlavu
florentský model z 18. storočia znázorňujúci trup rodiacej ženy alebo umelý chrup Georga Washingtona.

Pre nás bol TOP určite prízemie a tretie poschodie. Našli sme tu všetko NAJ. Neveríte tak kliknite na úvodné video alebo TU

OBČERSTVENIE V MÚZEU.
V podzemí (-1)
-Basement Café, otvorené 11-15 hod., ponúkajú balené obedy, nápoje a zmrzlinu.
Na prízemí (0)
– Deep Blue Diner, otvorené 11-15 hod., ponúka šaláty, dezerty, hamburgery a nápoje
– Egergy Café neďaleko obchodu, otvorené 10-17:30, ponúka šaláty, sendviče, pizzu a iné teplé jedlá plus nápoje
Druhé poschodie (2):
-Media Space Café, otvorené 10-16 hod., ponúka jedlí podľa aktuálnej výstavy. V roku 2018 ide o typicky indické jedlá, ktoré súvisia s výstavou Illuminating India.
Tretie poschodie (3):
Shake Bar, otvorený 11_17 hod., ponúka najmä zmrzlinové a mliečne miešané nápoje.
Otváracie hodiny cez víkendy a prázdniny sú poväčšine o hodinu dlhšie.
Piknikové zóny, kde je si môžete vychutnať prinesené jedlo nájdete v suteréne (-1) a na treťom poschodí.

Cesta do múzea

Najbližšia stanica metra je South Kensington na linkách Districk, Circle a Piccadilly. Päť minút severným smerom vám bude trvať cesta k múzeu od autobusovej zastávky, kam vás odvezú čísla 14, 49, 70, 74, 345, 360, 414, 430, a C1. Ďalšia možnosť ako sa dopraviť do blízkosti múzea sú linky 9, 10, 52 a 70.

Otváracia doba od 10:00 – 18:00 hod.
Webová stránka: www.sciencemuseum.org.uk

SHARE
Previous articleDrevený chrám v Bodružali
Next articleWarner Bros Studio Tour – prehliadka miesta, kde natáčali Harryho Pottera.
Tipy na výlety s deťmi, recenzie baby-friendly hotelov, inšpirácie ako si naplánovať dovolenku a zážitkové reportáže. Vitajte na mojom blogu! Volám sa Ludmila "Lili" Cuperová a tvorba reportáží o baby friendly miestach je to čo ma baví. Snažím sa hľadieť na dni dovolenky očami mojich detí ale pritom nezabúdam na rodičovské "všimni si". Ahojte a improvizujte!