Trasa pre deti v Natural History Museum v Londýne

0
6065
Strašidelný Thyranosaurus Rex ktorý sa hýbe a vydáva zvuky, eskalátory žeravou guľou, skutočné zemetrasenie v predajni, množstvo živočíchov, rastlín a trblietavých minerálov.
Ako toto všetko stihnúť  za 3 hodiny?
??? Tu je naša trasa malého cestovateľa objaviteľa ???

Obsahuje tie najzaujímavejšie a najinteraktívnejšie exponáty a expozície, ktoré deti v múzeách inšpirujú a pri ktorých sa aj veľa dozvedia.

Natural History Museum je jedným z najväčších a najkrajších múzeí v Londýne. Má okolo 70 miliónov zaujímavých predmetov vrátane vyhľadávaných kostier dinosaurov.

HINTZE HALL

Ráno vstupujeme do obrovskej haly Hintze, kde sú umiestnené tie najzaujímavejšie kúsky. Vieme, že ju nesmieme rýchlosťou prejsť a preto postupne spoznávame.

Ako prvé nám do očí udrie obrovská kostra visiaca priamo nad našimi hlavami. Ide o kostru modrej veľryby – najväčšieho živočícha aký kedy žil na zemi.  Volá sa Hope, zakývame jej na pozdrav a pokračujeme ďalej.

Pravá strana Hintze je zameraná na TOP kúsky z ďalekej minulosti a ľavá na zaujímavosti a krásy z Oceánov.

Obrovská kostra z mohutnými klami. Stojíme pred kostrou Mastodona, bol to cicavec, ktorého najbližším príbuzným bol slon. Zaujali nás najmä jeho nohy, ktoré sú prispôsobené na chôdzu v bahnistej pôde.

Pár krokov ďalej nás svojou krásou vábi trblietajúci sa kameň. Ide o meteorit Imilac, ktorý vznikol začiatkom našej slnečnej sústavy – skoro pred 4,5 miliardami rokov.  Má malé trblietavé kúsky, ktoré žiaria – tvorí ho kremičitan železo-horečnatý.

Ani sa nenazdáme a náš najmenší cestovateľ už utiekol na druhú stranu na začiatok haly ku žirafe. Porovnávame skutočnú postavu žirafy s exponátom jej kostry vedľa. Dievčatá dostali úlohu spočítať stavce na jej dlhom krku. Nové zistenie: má ich 7 – presne ako človek :-).

Hneď v neďalekom výklenku na nás zíza veľká ryba. Je to Blue Marlin – jedna z najrýchlejších rýb v oceáne.  Keď už sme pri oceáne, ďalší exponát nás prenesie do podvodného lesa farebných rias. Morské riasy, ktoré sú oveľa väčšie než my samé.

Naše kroky smerujú ďalej hore, kde si ideme pozrieť prierez kmeňa stromu Sekvoja. Malé cestovateľky sú užasnuté. Strom z ktorého drevo pochádza mal 1300 rokov a výšku 101 metrov, čo je viac ako samotný Big Ben, ktorý sme obdivovali už včera.

Cestou dole ešte ako správne baby nazrieme medzi minerály, kde hneď pri vstupe na nás svieti najväčší modrý topás na svete. Baby si už predstavovali ako by sa s ním vedeli hrať na Annu a Elzu z rozprávky Frozen :-).

CICAVCE (MODRÁ ZÓNA)

Kostra modrej veľryby visiacej nad našimi hlavami Hinze hall nás tak ohúrila, že sme sa rozhodli zájsť pozrieť si jej model v skutočnej veľkosti do časti cicavcov. Tu si s dievčatami opakujeme čo sú to cicavce: 1. rodia sa ako malé zvieratká z bruška maminy, 2. dýchajú vzduch pľúcami (na ich prekvapenie aj veľryby) a 3. ich pomenovanie je odvodené od toho, že ako bábätká cicajú mliečko od svojej maminy.

DINOSAURY (MODRÁ ZÓNA)

Najzaujímavejšia prehliadka nás čaká v modrej zóne dinosaurov. Už sa nevieme dočkať. Vstupujeme do tmavšej miestnosti a prechádzame okolo prvých kostier. Nôžky malých cestovateliek skôr utekajú, nech chodia, lebo sa nevedia dočkať naozajstného „živého“ Thyrannosaurusa Rexa.

A sme tu. Rex na nás cerí svoje veľké zuby o ktorých sme sa dozvedeli, že mu po vypadnutí dorastali počas celého života, a vydáva strašidelné zvuky. Celú scenériu tu dotvára tlmené svetlo meniace sa z tmavo-modrej až po jasne žltú farbu. Chvíľu tu stojíme v nemom úžase a vychutnávame si túto krásu ďalekej minulosti.

V miestnosti ďalej prechádzame okolo malých vajíčok z ktorých sa práve liahnu malé dinosauríky, okolo rôzne usporiadaných kostier a videí znázorňujúcich veľkosť, spôsob života, svaly a iné údaje o týchto predhistorických tvoroch. Okrem Rexa u nás vyhráva aj dvojica pohybujúcich sa súrodencov malých ale mäsožravých Deinonychus-ákov.  Majú zvyšky peria ale aj obrovské vtáčie pazúry. Nevedeli síce lietať ale aj tak to boli predchodcovia prvých vtákov – čo na nich aj vidno.

ZELENÁ ZÓNA – FOSÍLIE

Po tomto zážitku pokračujeme ďalej chodbou v zelenej zóne, kde ideme nájsť dve najdôležitejšie fosílie. Ako prvého sme našli Plesiosaurusa – kostru veľkého jaštera, ktorý žil v oceánoch.  Mal dlhý krk, korytnačie telo a veľké lopatkovité nohy, ktoré mu slúžili na plávanie. Pri lepšej predstavivosti si uvedomujeme, že vyzerá ako lochnerská príšera z rozprávky.

Na konci chodby hľadáme predchodcu ďalšej obľúbenej rozprávkovej bytosti – je ním leňochov z Doby Ľadovej. WAAAU ten je obrovský. S rozprávkovou postavičkou majú spoločné asi len jedno a to štyri prsty na predných labkách – rukách. Dozvedáme sa, že sa volá Megatherium, žil pred 5,3 miliónmi rokov a naozaj ide o vyhynutý druh obrovského leňochoda.

ZELENÁ ZÓNA – VTÁKY

Máme radi záhady i legendy a preto zatočíme vpravo a ideme spolu nájsť bájneho vtáka Doda. Tento vták je opradený mnohými legendami. Žil si blahobyte neďaleko ostrova Maurícius ale jeho existencia bola krátka a hlavne po nej ostala len jediná kostra. Predpokladá sa že tam priletel ako holub, ale keďže tam nemal žiadnych predátorov, časom stratil schopnosť lietať a žil si tam skoro ako veľká tučnučká sliepka. Príchodom ľudí na ostrov bol tento druh veľmi rýchlo vyhubený. Existuje mnoho malieb vtáka Doda, ktoré vznikli prerozprávaním príbehov dávnych moreplavcov ale sú veľmi rôznorodé a tak vlastne nikto nevie ako vlastne Dodo vyzeral.

ČERVENÁ ZÓNA

Zo sveta kosier a zvierat sa presúvame do časti týkajúcej sa našej planéty Zem ako takej. Táto časť múzea je naozaj vyšperkovaná do detailov.

Na úvod ešte stretávame poslednú kostru, ktorou je  Stegosaurus.  Obdivujeme jeho výbežky na chrbte a ostnatý chvost, ktorý mu slúžil na obranu. Naše oči už však priťahujú eskalátorové schody smerujúce do žeravej gule – ohnivej Zeme. Prechádzame jej útrobami a dostaneme sa do časti týkajúcej sa sopiek a zemetrasení. Spoznávame ničivé následky výbuchu sopky Vezuv aj oblečenie, ktoré vulkanológov chráni pri ich práci pred horúčavou.

Posledná interaktívna časť, ktorá nás tu čaká je zemetrasenie.  Vysvetľujeme si ako také zemetrasenie vzniká a popritom vchádzame do obchodu v ktorom jedno také zemetrasenie aj reálne zažijeme. Chytáme sa zábradlia a čakáme – po chvíli sa všetko vôkol zažína triasť. Zažívame tu v bezpečí múzea skúsenosť so zemetrasením.

Unavení ale plní zážitkov sa presúvame občerstviť do neďalekej reštaurácie, ktorých je v múzeu niekoľko. Oddýchnutí pri odchode ešte nazrieme do časti z hmyzom. Fascinuje nás tu obrovské termitisko do ktorého sa vojsť, pohybujúci sa škorpión v nadrozmernej veľkosti a mnoho ďalších interaktívnych hier, kde počúvame zvuky či sledujeme zvyky jednotlivých druhov hmyzu.

Okolo obeda vychádzame z budovy múzea, kde sme veľa zaujímavého videli a ešte viac sa dozvedeli.

Všeobecné informácie:

Vstup do múzea je zadarmo. Neplatia sa už ani vstupy do zóny dinosaurov ako tomu bolo v minulosti. Jedinná spoplatnená časť je časť s motýľmi, ktorá je súčasťou múzea.

webová stránka: http://www.nhm.ac.uk/

Chceli by ste viac tipov kam s deťmi v Londýne? Odporúčame vám nášho DETSKÉHO TURISICKÉHO SPRIEVODCU LONDÝNOM.  (klikni na názov). Okrem informácii tu na malého cestovateľa čaká množstvo zaujímavých úloh a hier.

Neďaleko múzea sa nachádza aj múzeum vedy, ktoré je pre deti rovnako zaujímavé a interaktívne. Nie ste si istý jeho návštevou? Pozrite si naše video a určite ho neobídete. Video a informácie o múzeu vedy je TU.