Doprava v Paríži a metro linka 1

0
8578

Paríž má jedno z najstarších, najrušnejších, najväčších a najprepracovanejších metro systémov. Jeho obyvateľom a obdivovateľom slúži už od roku 1900. So svojimi 16-timi linkami je veľmi prehľadné a zrozumiteľné. Jednotlivé stanice sú husto zastúpené s malými vzdialenosťami a preto ak je váš cieľ neďaleko, radšej sa prejdite pešo.

Napriek tomu, že metro v Paríži na rodiny s kočíkmi veľmi nemyslí, jedna z jej liniek ponúka záujímavý zážitok práve pre deti. Ide o metro na linke 1, ktoré môžete vidieť aj v titulnom videu nad článkom hore.  Ide o najstaršie metro, ktoré však bolo modernizované a dnes je úplne automatizované. Kedže metro ide automaticky bez vodiča, predný priestor ponúka hru práve malým návštevníkom. (pozri si uvodné video).

Iné metro stanice sú zase umeleckým skvostom. Napríklad najhlbšie metro, ktorým je Abbesses na linke 12 a môžete ho využiť pri výlete na Montmartre, leží skoro 40 metrov pod zemou.  Steny pri výstupe von smerom hore zdobia maľby  výtvarníkov z Asociácie umelcov “Paris – Montmartre” a smerom nadol zase nádherné fotografie Jacquesa Habbasa. Samotný vstup do metra s nápisom “Metropolitain” je tiež neprehliadnuteľný. Ide o jeden z posledných dvoch originálov tohto typu. Bol navrhnutý ešte architektom Hectorom Guimardom.

Základné informácie o doprave v Paríži.

Kombinované lístky najjednoduhšie nakúpite v automatoch pri vstupe do metra.

V automate je možné platiť mincami, bankovkami aj kartami. Druhou možnosťou je nákup prostredníctvom osôbky za okienkom. Poväčšine sú to príjemní ľudia a pri použití rúk sa s nimi dohovoríte aj anglicky. Všimla som si, že so zmenšujúcou sa vzdialenosťou k nejakej veľkej parížskej atrakcii sa skoro priamoúmerne zvyšuje ich anglická slovná zásoba.

Základný lístok platí na metro, autobus alebo vlak = RER v zóne 1 a 2. Jeden lístok platí 90 minút a je prestupný v kombináciách metro/metro, metro/vlak RER, vlak RER/vlak RER a autobus/autobus. Pri prestupe z autobusu na metro alebo naopak, musíte použil nový lístok. Rovnaký lístok je platný aj pre pozemnú lanovku pod Montmartre.

Metro lístok sa označuje vložením do otvoru v turnikete pri vstupe do metra, po označení sa vysunie z vedľajšieho otvoru a „dvere“ metra vás pustia do svojich uličiek. Lístok si pozorne uschovajte po celý čas, pretože kontroly stoja niekedy aj pár cm od východu z metra.

Nákup lístkov v automatoch je naozaj zrozumiteľný a ľahký. Pre úplných začiatočníkov krátky návod: po zvolení jazyka (napr. English) si potom rolovaním zvolíte nákup lístka (Buy tickets) a ďalej sa objaví hlavné menu, v ktorom si vyberáte so 7-mich možností. Verte mi zvládnete to! Kratučné video nižšie.

Prvý riadok ponúka nákup základného lístka pre zóny 1 a 2. Cena základného lístka je 1,90 Eur dospelý a 50% zľavnená je cena lístka pre dieťa od 4 do 12r. Odporúčam nákup 10-tich lístkov, ktoré stoja pre dospelého 14,90 Eur a 7,50 Euro pre dieťa (4-11r)

Druhá možnosť ponúka nákup lístka podľa cieľu, ktorý chcete navštíviť zoradený podľa abecedy. Používame ho pri nákupoch lístkov mimo centra Paríža, kedy si nie ste istý či sa ešte nachádza v 1-2 zóne.

Tretí riadok použijete v prípade, že idete navštíviť Disneyland. Vypočíta Vám to cenu lístka z miesta, na ktorom sa nachádzate. Cena z centra do Disneylandu pre dospelú osobu je cca. 7,60 Eur a pre dieťa od 4 do 10r je 3,80 Eur.

Štvrtý riadok je na nákup lístkov smerom na letiská v Paríži.

Piata možnosť je nákup lístka na 1, 2, 3 a 5 dní a to buď do zóny 1-3 alebo do zóny 1-5. Pri bežnej návšteve základných atrakcií v Paríži, zónu 4 a 5 určite nenavštívite (okrem Versailles a Disneyland)

 

Zakúpením zľavnených 10-tich lístkov sa pohodlne dostanete ku všetkým hlavným atrakciám v Paríži. Ak si atrakcie budete aj užívať a reálne do nich aj vstúpite – tento spôsob je pre vás ideálny. V prípade, že sa na jeden deň vyberiete do Versailles alebo Disneylandu, zakúpte si obojsmerný lístok priamo do vášho cieľa.

Nákup 1, 2, 3 alebo 5-dňového lístka je určený tým, ktorí si chcú jednotlivé parížske atrakcie najmä vyfotiť a za jeden deň prejdú aj polovicu Paríža.

Porozmýšľajte, čo je vašim cieľom a tu je pár základných cien k dispozícii:

Cena 10-tich zľavnených lístkov pre zóny 1-2 stojí 14.90 Eur/dospelý a 7 Eur/dieťa (Pri návšteve 2-3 atrakcií denne miniete cca 5 lístkov)

Jednodňový lístok pre zóny 1-3 stojí 12,00 Eur / dospelý a 6 Eur/dieťa

Dvojdňový lístok pre zóny 1-3 stojí 19,50 Eur/dospelý a 9,75/dieťa

Trojdňový lístok pre zóny 1-3 stojí 26,55 Eur/dospelý a 13,30/dieťa

Päťdňový lístok pre zóny 1-3 stojí 38,35 Eur/dospelý a 19,15/dieťa

 

LETISKO CHARLES DE GAULLE (CDG) – cca. 20 km severne Paríža.

Najznámejšie a najväčšie letisko v Paríži. Po prílete máte niekoľko možností presunu do centra Paríža. Spomeniem najlacnejšiu a najkomfortnejšiu verziu.

Najlacnejšou a pomerne najrýchlejšou verziou je využitie vlaku RER B na letisku označovaného aj train to Paris, ktorým sa dostanete priamo do centra. Lístok si zakúpite v automatoch. Cena jednosmerného lístka je približne 10 Eur.  Najznámejšie stanice s možnosťou prestupov na metro sú: Gare du Nord, Chatelet-Les Halles, Sant Michel – Nortre- Dame a Denfert-Rochereau. Prvý vlak z CDG ide tesne pred piatou ráno a posledný počas víkendov a sviatkov pred polnocou a v ostatné dni pred jedenástou. Nevýhodou využitia vlaku je pomerne dlhý presun po letisku od príletovej haly ku vlakovému nástupišťu, najmä ak idete s malými deťmi.

Najkomfortnejším spôsobom je preprava taxíkom. Pozor na výber taxíku. Určite použite len oficiálne letiskové taxíky. Sú k dispozícii kúsok o príletovej haly. Cena je fixná do ktorejkoľvek časti Paríža a to za 55 Eur. 

 

LETISKO ORLY – cca. 10 km na juh od Paríža

Moje najobľúbenejšie letisko v Paríži je určite Orly. Nachádza sa v južnom parížskom predmestí. Z Viedne sem lietajú najmä rôzne nízko nákladové spoločnosti. Po prílete odporúčam využiť najjednoduchší a najlacnejší presun a to autobusom alebo komfortne taxíkom. Do centra sa viete dostať aj vlakom ale zahŕňa to prestup z kyvadlovkou OrlyVAL na vlak RER B, čo je podľa mňa s kuframi zbytočne komplikované a veľa tým neušetríte.

Autobusom OrlyBus za 8,70 Eur. Nástupište sú na Orly South, exit L, zastávka č. 3 a Orly Ouest: exit D, zastávka č. 5. Po necelých 30 min. už vystupujete na Place Denfert-Rochereau odkiaľ sa ďalej presúvate metrom. Prvý autobus vyráža z letiska o piatej ráno a posledný o pol jednej v noci. Autobus premáva každých 10 – 15 minút. Nákup lístka je pohodlný cez automaty na letisku alebo priamo pri nástupnej zastávke alebo u šoféra (ale vtedy majte drobné). 

Autobusom Direct 1. Ochádza z Orly Sud, východ L. Spája letisko s niekoľkými zaujímavými cieľmi ako je Montparnasse, Eiffelova veža, Trocadéro, Invalides a Étoile/Champs Elysées. Cesta trvá okolo 30 minút priamo ku Montparnasse a 50 minút kúsok o Elizejských polí ku zastávke Étoile.

Cena lístku pre osoby 12+  jednosmerná 12 Eur a spiatočná za 20 Eur. Deti od 4 – 11 rokov jednosmerná – 7 Eur a spiatočná za 14 €, pričom deti do 4 rokov sú zadarmo. Lístok si zakúpite pomocou automatov alebo za príplatok +1 Euro priamo v autobuse. Online pre dospelého si ju môžete zakúpiť tu: BUS DIRECT. Online cena skupinového lístka pre 4 a viac dospelých osôb je 9 Eur za osobu.

Presun taxíkom je určite najkomfortnejší a pre viac osôb i cenovo prijateľný. Ako na každom letisku neberte žiadne taxíky od ľudí, ktorí svoju taxi-službu ponúkajú ale vyberte sa na nástupište taxíkov. Cena lístka je fixná do ktorejkoľvek časti Paríža – 35 Eur.

LETISKO BEAUVAIS – cca. 70 km severne od Paríža

Priame lety z Bratislavy cez Ryanair smerujú na menej známe letisko Beauvais. Z letiska sa dostanete do centra Paríža kyvadlovou dopravou – autobusom, ktorá trvá približne 75 minút.  Nástupište autobusu je na skok od príletovej haly a výstupnou stanicou je parkovisko Pershing v Porte Maillot v Paríži. Ďalej do akejkoľvek časti Paríža sa už presuniete metrom.

Lístky sa dajú kúpiť priamo na letisku v automatoch alebo popredu lacnejšie cez stránku letiska tu: LISTOK NA AUTOBUS Z BEAUVAIS

Cena online lístka je 29 Eur – dospelý, 19,80 Eur ­- deti 4-11r. a zadarmo deti do 4 rokov. Pri zakúpení v automate na letisku je to o približne o 5 Eur viac.

 

EXTRA STRUČNE K UBYTOVANIU V PARÍŽI

Najlacnejšie ale stále veľmi útulné a čisté ubytovanie nájdete v štvrti Monmartre neďaleko známeho Sacre Coure (informácie od “domácich” slovákov) a druhou cenovo zaujímavou možnosťou je určite ubytovnie cez  www.airbnb.com