Parížska Socha slobody

0
6183

Socha slobody bola vždy symbolom Ameriky alebo ešte presnejšie priamo New Yorku, ale viete o tom, že srdcom je vlastne Parížanka?

Socha slobody bola v Paríži bola navrhnutá aj vyrobená. Amerike bola darovaná v roku 1886 pri 100 výročí veľkej francúzskej revolúcie. Jej tvorcom je sochár Fréderic  Auguste Bartholdi a jej vnútornú železnú konštrukciu navrhol geniálny Gustav Eiffel, ktorý je tvorcom i Eiffelovky.

Socha v podobe ženy má na hlave korunu so 7-mi tŕňmi, ktoré predstavujú sedem kontinentov a sedem morí.

Nielen New York ale aj Paríž má svoju Sochu slobody. Dokonca nie jednu ale existuje ich tu hneď niekoľko.

1. Najväčšia Socha slobody v Paríži.

Najväčšia socha je na malom umelom ostrove l’le aux Cygnes (ostrove labutí) na Seine  neďaleko Eiffelovky. Pri povodniach býva zatopená a ostrov po ňou ani nevidno. Od roku 1937 je obrátená smerom na západ ku svojej veľkej americkej sestričke, od ktorej je 3 roky mladšia a presne štyri krát menšia.

V knihe, ktorú drží v ruke sú zapísané dva dátumy. Americký dátum vyhlásenia nezávislosti 4.7. 1776 a francúzsky, ktorý poukazuje na koniec francúzskej revolúcie dňa 4.7.1789. 

(adresa: Pont de Grenelle – Paris 15, metro stanica : Javel (linka 10) alebo metro stanica Bir Hakeim (linka 6)

2. Socha slobody v múzeu Orsay v Paríži

Ďalšou sochou je vlastne pôvodný z návrhov od samotného sochára Bartholdiho. Táto kopia bola prezentovaná na Svetovej výstave v roku 1900 a potom samotným autorom darovaná Luxemburskému múzeu. Skoro 3 metre vysoká socha sa v súčasnosti vyníma pri vstupe do hlavnej haly v Musée d’Orsay. Bola sem prevezená len nedávno po roku 2012. Dovtedy hrdo stála v Luxemburských záhradách, kde bola v roku 1905 na žiadosť sochárovej manželky premiestnená.

Adresa: Musée dÓrsay, 1 rue de la Legion d’Honneur – Paríž 7 metro stanica: Solférino (linka 12) alebo RER C stanica Musée d’Orsay)

3. Socha slobody v Luxemurských záhradách

Na jej pôvodnom mieste v Luxemburských záhradách, kde stala viac ako jedno storočie, neďaleko detského ihriska, stojí jej novo postavená bronzová replika.

(Jardin du Luxembourg od ulice Guynemer Street – Paríž 6 , metro stanica: Saint-Placide (linka 4)

Socha slobody v Luxemburských záhradách

Tieto záhrady odporúčam neobísť ani keď ide o prvú návštevu Paríža. Viac nájdeš po kliknutí na LUXEMBURSKÉ ZÁHRADY

4. Originálna Socha slobody

Originálny model pre americkú Sochu slobody je z roku 1887 a je v mierke 1:16 . Môžete ju vidieť v Musée des Arts et Métiers. Múzeu ju darovala manželka sochára Bartholdiho po jeho smrti.

Model Sochy Slobody v Musée des Arts et Métiers

Jej odliatok sa vyníma  i pred vstupom do múzea. (Navyše toto múzeum odporúčam pre nadšencov vedy. Obsahuje nádherné exponáty.)

Adresa: 292, rue Saint-Martin – Paris 3,  metro stanica: Arts et Métiers (linka 3 alebo linka 11.

Odliatok stojaci pred múzeom

5. Plameň Sochy slobody v Paríži

Vernú repliku plameňa „Flame of Liberty“ nájdete pri moste Point de l’Alma.

Vznikla za pomoci súkromných darcov v roku 1987 k 100-mu výročiu založenia novín  “L’International Herald Tribune” ako dar spojeným štátom.

V súčasnosti je známejšia ako neoficiálny pamätník princeznej Diany, ktorá zomrela v podjazde pod ním v roku 1997. Denne jej sem ľudia nosia kvety a píšu odkazy, bohužiaľ dlho tu nepobudnú, lebo parížska radnica ich pravidelne odstraňuje..

Adresa: Pont de l’Alma – Paríž 8, metro stanica: Alma-Marceau (linka 9)

6. Najzaujímavejšia reprodukcia sochy Slobody v Paríži.

Najmenšiu reprodukciu tejto sochy pozná už naozaj málokto. Nachádza sa v hrudi torza sochy Cézara na križovatke de la Croix Rouge v 6 obvode. Táto socha stojí naozaj sa povšimnutie je vyrobená z odpadu. Ide o skoro 5 metrov vysoké mýtické stvorenie kentaura s telom koňa a hlavou muža.

Ten malý výčlenok v hrudi vpravo je reklika Sochy slobody.

Kto jej stál modelom?

Nech sa dostanete ku ktorejkoľvek z pôvodných sôch a jej odliatkov, všetky majú jedno rovnaké.

Prísny pohľad v tvári. Táto tvár vraj patrí Isabelle Eugenie Boyerovej – vdove po výrobcovi šijacých strojov Isakovi Singerovi. Avšak nie je to isté, iní sa domnievajú, že ide o tvár sochárovej matky alebo dokonca, že zobrazuje babylonskú hohyňu Ištar, keďže Bartholdi bol vraj členom Veľkej slobodomurárskej lóže a táto bohyňa je jedným zo symbolov slobodomurárov.

 Ktorá verzia sa vám páči najviac?

Ak sa chystáte do Paríža ako rodina s deťmi určite odporúčam moju publikáciu Detský turistický sprievodca Parížom. Okrem existencii sôch slobody sa tu dozvieš iné mnohé zaujímavosti o Paríži, obsahuje i zábavné úlohy pre deti ale najmä odskúšané trasy vhodné pre malých cestovateľov.  Klikni na: DETSKÝ SPRIEVODCA PARÍŽOM.

SHARE
Previous articleNajkrajšie výhľady v Paríži
Next articleJardin des Plantes v Paríži
Tipy na výlety s deťmi, recenzie baby-friendly hotelov, inšpirácie ako si naplánovať dovolenku a zážitkové reportáže. Vitajte na mojom blogu! Volám sa Ludmila "Lili" Cuperová a tvorba reportáží o baby friendly miestach je to čo ma baví. Snažím sa hľadieť na dni dovolenky očami mojich detí ale pritom nezabúdam na rodičovské "všimni si". Ahojte a improvizujte!