Spomienka na Notre Dame cez úlohy a hry pre deti

0
5749

Notre Dame v plameňoch. Na vlastné oči som to videla. Stála som tam večer so všetkými ostatnými Parížanmi a turistami a len “tupo” pozerala a nevedela pochopiť prečo a ako sa to stalo.

Notre Dame v plameňoch. Presne tento nadpis bol používaný počas posledných troch dní najčastejšie v spojení s jednou s najkrajších katedrál sveta. Je to veľká tragédia pre Paríž aj celý svet. Prešli dva dni a peniaze na jeho opravu sa pomalinky zbierajú. Verím, že onedlho začne jeho oprava.

Viem, že národ slovenský je veľmi zvedavý a podobne ako ja som musela na vlastné oči vidieť tie hrozitánske plamene nad Notre Dame, tak ak vy ak pôjdete do Paríža, tiež si ho pôjdete pozrieť aspoň spoza Seiny.

Preto tento článok bude iný. Na linku nižšie si môžete zadarmo stiahnuť kapitolu z nového detského turistického sprievodcu Parížom, ktorá v tejto podobe už nebude publikovaná. Napriek tomu môže vám i vašim malým cestovateľom priniesť príjemné chvíle pri spoznávamí Notre Dame. Sadnite si na breh Seiny a pri pohľade na Notre Dame si vylúštite pár zaujímavých strán plných príbehov a hier a informácii.

Pre stiahnutie klikni na: kapitola Notre Dame

Na záver ešte 3 tipy na najzaujímavejšie miesta 
v okolí Notre Dame: 
1. Najznámejšie kníhkupectvo sveta
2. Najkratšia alebo skôr najužšia ulica v Paríži
3. Najlepšia zmrzlina v Paríži

Kníhkupectvo Shakespeare and Company

Kníhkupectvo Shakespeare and Company so zelenou fasádou, pred ktorou nájdete typickú zelenú fontánu od Wallace ponúkajúcu pitnú vodu okoloidúcim. Nad vchodom portrét Shakespera a vo vnútri vôňa starých kníh a neopakovateľnej zmesi prítomnosti a dávnej minulosti.

Kníhkupectvo otvorila v roku 1919 Sylvia Beach, ktorá mladému chudobnému spisovateľovi Ernestovi Hemingwayovi zadarmo požičiavala knihy na čítanie. Neskôr práve ona v roku 1923 predávala výtlačky jeho prvej knihy.

Výnimočnosťou tohto miesta je aj jeho ideológia. V kníhkupectve môžete aj prespať! Pomedzi regálmi je ukrytých 13 postelí pre tzv. prespávačov „tumbleweed“, ktorí tu môžu zadarmo prespať ak sú ochotní si ubytovanie odpracovať niekoľkými hodinami. Miesto sa nedá rezervovať, je náhodné. Záujemca len príde, opýta sa majiteľky a ak má šťastie môže tam ostať. Podmienkou okrem 2 hodín práce na tomto nádhernom mieste je aj prečítanie jednej knihy denne a napísanie jednej strany biografie zo svojho života. Na poschodí v Georgeovej izbe je už množstvo takýchto jednostranových autobiografií ľudí, ktorí tu boli za posledných viac ako 50 rokov ubytovaní.

Najužšia ulica Rue du Chat qui Peche

Neďaleko kníhkupectva sa môžete prejsť na takej úzkej ulici, že ak máte silné ruky, viete sa zaprieť o jej steny. Táto ulica je pastvou pre tých, ktorý si radi robíte fotografiezaujímavých miestach sveta.

Zmrzlina u Berthillon Glacier

Určite jedna z najznámejších, najnavštevovanejších a najchutnejších zmrzlín v Paríži je zmrzlina u Berthillon Glacier. Nachádza sa na ulici rue Saint Louis en l‘lle na ostrove za Notre-Damom. A čo od nej môžete očakávať? Neopakovateľnú chuť pravej na mieste vyrábanej zmrzliny z čerstvého tepelne spracovaného mlieka, s kakaom z Pobrežia slonoviny a s vanilkou z Madagaskaru.

Verím, že som vás presvedčila, že o zážitky neďaleko Notre-Dame nie je určite núdza.

Ak vás zaujímavú tajomné a destivé miesta v Paríži. Skúste sa prejsť parížskymi katakombami, ktoré sa nachádzajú v podzemí pod Parížom. Ako na to sa dozviete v článku: PARÍŽSKE KATAKOMBY

SHARE
Previous articleDoprava v Paríži a metro linka 1
Next articleGrand hotel Permon – Podbanské
Tipy na výlety s deťmi, recenzie baby-friendly hotelov, inšpirácie ako si naplánovať dovolenku a zážitkové reportáže. Vitajte na mojom blogu! Volám sa Ludmila "Lili" Cuperová a tvorba reportáží o baby friendly miestach je to čo ma baví. Snažím sa hľadieť na dni dovolenky očami mojich detí ale pritom nezabúdam na rodičovské "všimni si". Ahojte a improvizujte!