Jardin des Plantes v Paríži

0
5519

Uprostred veľkomesta Paríž leží obrovská oáza zelene s množstvom histórie, botaniky, prírodopisu a mineralógie. Je ňou 28 hektárová botanická záhrada Jardin des Plantes v Paríži. Na jej území stojí aj prírodopisné múzeum (Grande Galerie de l‘Evolution), historické múzeum (Muséum national d’histoire naturelle) ale i malá ZOO (Le Menagerie, le ZOO du Jardin des Plantes).

Keď neviete čo s voľným dňom v Paríži s deťmi, park Jardin des Plantes stojí za navštívenie.

Park plný zelene vzácnych druhov.

Celý park je rozdelený cestičkami na plochy, ktoré sa venujú rôznym liečivým bylinám, okrasným rastlinám ale i vzácnym drevinám. Neďaleko skleníkov v jemne kopcovitom teréne sa dá nájsť aj libanonský céder vysadený vo Francúzsku v roku 1734. Ak ste milovníci botaniky a zelene, prechádzka touto záhradou bude naozaj pastvou pre vaše oči.

Veľké skleníky

Pre nadšencov tropických rastlín tu stojí hlavný obrovský skleník s palmami a umelou jaskyňou s náučným chodníkom.  V jaskyni môžete vyjsť až úplne hore na plošinu, kde sa pred vami rozprestrie pohľad na celú túto zelenú nádheru. Za ním stoja dva menšie skleníky z rokov 1830-1833, ktoré sa venujú austrálskym a mexickým rastlinám a kaktusom.

Jardin de l’école de botanique

Oproti skleníku sa nachádza záhrada botanickej školy. Nachádzajú sa tu rôzne druhy a typy rastlín, ktoré v závislosti od ročného obdobia neustále menia.

Le Menagerie, le ZOO du Jardin des Plantes

V nasledujúcej časti za dlhou platanovou alejou sa nachádza zoologická záhrada. Vznikla koncom 18. storočia, kedy boli do nej umiestnené zvieratá z bývalého kráľovského zverinca vo Versailles. Záhrada ponúka stretnutie s rôznymi druhmi zvierat, bohužiaľ z môjho pohľadu veľmi smutných zvierat s malými výbehmi a minimom tieňa. Za zmienku možno stojí jedine obrovská klietka s vtákmi do ktorej sa dá vstúpiť.

Grande Galerie de l’Evolution

V zadnej časti záhrady vás uvíta socha rytiera Lamarcka, francúzskeho prírodovedca a autora prvej evolučnej teórie, ktorý je postavený neďaleko budovy Veľkej galérie evolúcie z roku 1877. Jej fasáda stojí za povšimnutie. Je zdobená portrétmi prvých profesorov pôsobiacich v múzeu a v strede je umiestnená socha E. Guillauma.

Po vstupe dnu sa okolo vás objavia zbierky dokumentujúce zoologickú a botanickú evolúciu. Výstavná plocha je rozdelená na niekoľko poschodí podľa témy, ktorej sa venuje.

Na prvom poschodí nájdete to najzaujímavejšie: obrovský „karavan“ zvierat africkej savany. Vedie ho slon, za ním nasledujú cicavce a dravce. Na prízemí vás najprv uvítajú dve kostry veľrýb a hneď za ňou obrovská chobotnica so svojimi chápadlami. Výstava pokračuje zvieratami korálových útesov ale i tie čo žijú v blízkosti oceána a morí.  Horné balkóny vás oboznámia s rozmanitosťou rôznych druhov živých organizmov až po zvieratá zvierat. Poslednou vytvorenou časťou výstavy je o vplyve človeka na prírodu. Zaujímavá je aj detská galéria s interaktívnymi náučnými exponátmi avšak na vstup do nej si musíte občas znova vystáť radu.

Muséum national d’histoire naturelle

Obrovská presklenená budova, kde sa môžete pozrieť do ďalekej minulosti. Paleontologická galéria vás prevedie kráľovstvom kostier. Ide o kostry najrozličnejších zvierat ako vtákov, plazov, veľrýb, cicavcov a dokonca aj človeka. Tu si môžete porovnávať veľkosti, tvary a spôsoby pohybu od tých najmenších až po tých najväčších živých tvorov, ktoré kedy žili na zemi. Asi najpôsobivejšie sú kostry dinosaurov a mamutov, ktoré nás ľudí, navždy predstihli svojou veľkosťou ale aj vekom.

Jardin des Plantes informácie:

Záhrada je k dispozícii zdarma a otvára sa podľa ročného obdobia podobne ako ostatné parky v Paríži. Múzeá sú otvorené 6dní v týždni okrem pondelka a špeciálnych sviatkov. ZOO je otvorené každý deň. www.mnhn.fr

K parku sa dostanete metrom na  Place Monge (linka 7) alebo Jussieu (linky 7 a 10) alebo vystúpením na Gare d´Austerlitz (linka 10 a RER C)

Chystáte sa do Paríža s deťmi? Potom nečakaj a objednaj im INTERAKTÍVNEHO DETSKÉHO TURISTICKÉHO SPRIEVODCU PARÍŽOM. Ponúka zaujímavé informácie, odskúšané trasy a navyše aj zábavné detské úlohy na zopakovanie.

SHARE
Previous articleParížska Socha slobody
Next articleČo vidieť v Louvre? Ktoré obrazy v Louvre nevynechať?
Tipy na výlety s deťmi, recenzie baby-friendly hotelov, inšpirácie ako si naplánovať dovolenku a zážitkové reportáže. Vitajte na mojom blogu! Volám sa Ludmila "Lili" Cuperová a tvorba reportáží o baby friendly miestach je to čo ma baví. Snažím sa hľadieť na dni dovolenky očami mojich detí ale pritom nezabúdam na rodičovské "všimni si". Ahojte a improvizujte!