Eiffelova veža – tajomstvá poschodí.

0
11591

Milovaná aj nenávidená železná dáma Paríža. Kto navštívi Paríž – musí ju aspoň vzhliadnuť!

Veža mala byť postavená „len na chvíľu“ a to na svetovú výstavu usporiadanú k oslavám 100 výročia Francúzskej revolúcie a následne demontovaná. Francúzom sa od začiatku nepáčila, dokonca ju volali „kovová špargľa”.  Demontáž sa však nakoniec nekonala a Eiffelova veža sa stala hlavnou dominantou Paríža.

Napriek monumentálnosti konštrukcie, stavba trvala len 2 roky, 2 mesiace a 5 dní. Veselých aj tragických skutočných príbehov, ktoré sa s ňou spájajú, je naozaj veľa. Ja mám najradšej ten o jej predaji do šrotu. Tento neskutočne skutočný pribeh si môžete prečítať na konci tohto článku.

Tipy ako sa vyhnúť obrovským radám a kúpiť čo najlacnejší lístok

Návštevu Eiffelovej veže si plánujte hneď, ako si rezervujete svoj termín do Paríža. Prečo? Online rezerváciou časového lístka na vstup, sa vyhnete niekoľko hodinovej rade na lístky priamo pod Eiffelovkou. Ideálny nákup je min. 3 mesiace dopredu.

Najlacnejšie lístky zakúpite na oficiálne stránke Eiffelovej veže. Klikni na NÁKUP LÍSTKA NA EIFFELOVU VEŽU. 

Online ceny na vrchol Eiffelovky platné 02/2020 sú: dospelý – 25,90 Eur, dieťa 12-24r. – 13 Eur, dieťa 4-11r. – 6,50 Eur a dieťa do 4r. je zadarmo ale pozor, lístok tiež potrebuje!

SITUÁCIA: Online lístky na najvyššie poschodie sú už vypredané a vy určite chcete ísť až hore. Nevadí! Zakúpte si aspoň online lístok (časenku) na vstup na 2. poschodie. V deň návštevy Eiffelovej veže, sa tak bez čakania, vo vami vybranom čase, dostanete na 2 poschodie, kde sa tiež nachádza pokladňa. V prípade, že je pokladňa zavretá, vždy je na nej informácia o koľko minúť sa otvorí. Medzi tým si pokojne prezriete druhé poschodie a urobíte fotky. V tejto pokladni si potom pohodlne zakúpite lístok až hore. Dĺžka čakania je tu niekoľkonásobne kratšia ako priamo dole pod vežou.

SITUÁCIA: Nezakúpili ste si online lístky popredu, už ste v Paríži a chcete ísť na horné podlažie Eiffelovky. Odporúčam Vám zakúpiť si lístok v pokliadniach pod Eiffelovkou na 2 poschodie (výťahom alebo peši) a následne využiť pokladňu na 2. poschodí na zakúpenie lístka až na vrchol. Ušetríte tak pár hodín čakania 🙂

Pokladne pod Eiffelovkou sú rozdelené podľa druhu lístkov:

  • pokladňa na nákup lístka s výťahom až na vrchol = najdlhší rad (niekoľko hodinové čakanie)
  • pokladňa na nákup lístka s výťahom na 2. poschodie = stredne dlhý rad
  • pokladňa na nákup lístka po schodoch na 2. poschodie = najkratší rad

Celá Eiffelova veža je v súčasnosti už ohradená a pred vstupom do tohto priestoru vás čakajú bezpečnostné prehliadky. Nezabudnite preto v prípade online zakúpených lístkov na určitý čas, prísť aspoň pol-hodinku pred vašim termínom.

Poschodia – krok za krokom.

Každé poschodie ponúka iný zážitok. Ak máte zakúpený lístok na vrchol Eiffelovky, začnite najprv tam, a potom sa postupne „spúšťajte“ nižšie.

III. poschodie

Vrchol je vo výške cca. 275 metrov a unesie okolo 400 osôb.  Dostanete sa sem jedine výťahom z 2. poschodia. Romantické duše sa tu môžu pristaviť pri Bar a Champangne. Šumivé bublinky šampanského si potom vychutnávať pri pohľade na Paríž. Bar je otvorený denne od 12.00 do 17.15 a od 18.15 do 22.45 hod.. Ceny 10 cl poháriku sa pohybujú od 13 -25 Euro.

Pri pohľade hore môžete vidieť vysielač, ktorý sprostredkováva signál 10 miliónom domácností. Na tomto poschodí sa nachádza aj apartmán pána Eiffela, do ktorého sa nakúka cez niekoľko okienok. Appartmán mu nikdy neslúžil na bývanie ale na stretávanie sa s elitou Paríža.  Pána Eiffela tu uvidíte i dnes, sedí tam v rozhovore s Edisonom a jeho krásnou dcérou stojacou v pozadí.

Pri schádzaní k výťahu, ktorý smeruje spať dole, si nezabudnite všimnúť informačné tabule tesne pod stropom nad oknami, ktoré smerujú k hlavným mestám sveta, vrátane vzdialenosti ku nim. Pri čakaní na výťah, sa deti môžu zabaviť hľadaním Bratislavy.

II. poschodie

Druhé poschodie sa nachádza vo výške 115 metrov, smeruje sem 356 spodov z 1. poschodia a zvládne až 1600 osôb. Pri dobrej viditeľnosti poskytne výhľad do 70 km. Najkrajšie „selfie“ fotky si urobíte z vyvýšeného druhého poschodia, kde záberu viac neprekáža bezpečnostné pletivo. Na tomto poschodí nájdete aj známu reštauráciu Le Jules Verne, ktorá získala slávnu Michelinovskú hviezdu. Pri kapacite reštaurácie 100 osôb sa tu o spokojnosť zákazníkov  denne stará 90 osôb, z toho 30 kuchárov. Pre vstup do reštaurácie je potrebná veľmi naozaj veľmi skorá rezervácia. Menu výlučne počas pracovných dní ponúka aj 3chodové menu za 105 Euro, ale klasické 5 a 6 chodové menu za 190 a 230 Euro. (Ceny platné V 12/2017)

Rezerváciu je možné urobiť tu: REŠTAURÁCIA – LE JULES VERNE 

I. poschodie

Nachádza sa vo výške 57 metrov a smeruje sem 360 schodov. Pohodlný priestor pojme naraz až 3 000 osôb. Najväčším lákadlom je určite presklenená podlaha, ktorá bola vybudovaná pri príležitosti 125. výročia. Okrem toho sa tu nachádza bufet, kaviareň ale aj pošta. Zaujímavosťou pošty je, že predáva špeciálne poštové známky s označením „La Tour Eiffel – Paris“.

Prvé poschodie sa svojimi možnosťami prispôsobuje aj ročnému obdobiam. Kým v zime ponúka možnosť korčuľovania (korčule vám zapožičajú), tak v lete zase možnosť zacvičiť si na rôznych fitness strojoch a občerstviť sa v priľahlom bufete.

Na zníženom podlaží (ja som ho objavila až pri 2 návšteve), je umiestnených množstvo interaktívnych informačných tabúľ. Niektoré sú tvorené spôsobom hry a zaujmú najmä deti, iné sú informačné či štatistické. Určite ich pri svojej návšteve neobídte.

Ste hladní a je čas obedu? Choďte spýtať na voľný stôl do reštaurácie s názvom 58 Tour Eiffel. Ponúka krásny panoramatický výhľad a jednoduché „picknikových“ obedové menu s veľmi prijateľnými cenami. Cena 3 chodového menu cca. 38 Euro, detského 3. chodového menu cca. 14 Euro. Obed je v časoch od 11.30 do 15:30 hod.  Stôl v reštaurácii je možné si aj rezervovať ak však rezerváciu nemáte – minimálne sa tam choďte opýtať, ja som mala zatiaľ vždy šťastie na voľný stôl bez čakania.

Rezervácia obeda/večere so vstupom na  1. poschodie v cene 44,20 Eur je tu: REŠTAURÁCIA NA 1. POSCHODÍ REZERVÁCIA

Doležitá informácia:

Každé poschodie Eiffelovky má vlastné toalety. Na vstupe do jedných z nich sa určite pristavte – najväčší nápis je v slovenčine „ ženy „ .

Pri pohľade na Eiffelovku z hociktorej zo strán si všimnite nápisy mien nachádzajúce sa dookola poschodia.  Konštruktér Alexandre Gustave Eiffel, dal na Eiffelovu vežu napísať mená 72 vedcov ako uznanie a pripomienku toho, že bez ich teoretických aj praktických príspevkov vede by jej vybudovanie nebolo možné.

Chcete poznať okrem Eiffelovky aj ostatné zaujímavé zákutia Paríža, ktoré sú vhodné pre návštevu s deťmi? Potom vám odporúčame nášho DETSKÉHO TURISTICKÉHO SPRIEVODCU PARÍŽOM. 

A teraz už na sľúbený príbeh:

V roku 1925 sa Francúzko spamätávalo z  1. svetovej vojny a bolo plné podvodníkov. Jedným z nich bol aj v Čechách narodený, jazykovo zdatný a veľmi prešibaný pán Lustig. V Parížskych novinách si jedného jarného dňa prečítal, že mesto má problémy s udržiavaním Eiffelovej veže, ktoré je veľmi nákladné. Vtedy sa v jeho hlave zrodila myšlienka neskutočného podvodu. Ako bolo známe, Parížania Eiffelovu vežu nikdy neprijali a preto on sa ju rozhodol predať do šrotu!

Nechal si vyrobiť falošnú vládnu pozvánku a pozval šiestich najväčších obchodníkov s kovovým odpadom do najprestížnejšieho hotela v Paríži do Hotela de Crillon na dôvernú schôdzku, kde mali prebrať podrobnosti. Lustik sa tu predstavil ako zástupca riaditeľa Ministerstva pôšt a telegrafov.

Lustik prítomným povedal, že náklady na údržbu Eiffelovej veže sú natoľko vysoké, že mesto si ju viac nemôže dovoliť a preto ju chce predať do štrotu. Požiadal ich aby všetko udržali v tajnosti, čo vysvetlil možným pobúrením spoločnosti, ktorej sa vraj mesto chce vyhnúť. Vysvetlil im aj skutočnosť, že on sám je poverený výberom spoločnosti. Následne ich pozval na inšpekciu Eiffelovej veže, pri ktorej sám zistil, ktorý z obchodníkov je myšlienkou najnadšenejší ale pritom aj najdôverčivejší. Na konci stretnutia ich požiadal o ponuky do nasledujúceho dňa s dôrazom na úplnú diskrétnosť, keďže ako to on prezentoval išlo o štátne tajomstvo. Už vtedy si vybral ako výhercu Andre Poissona, obchodníka vystrčeného z top kruhu parížskej komunity obchodníkov, ktorý predpokladal, že kúpou Eiffelovky jeho kredit opäť stúpne. Poissonova manželka však bola nedôverčivá, prečo je všetko také tajné a narýchlo a tak ich Lustik zavolal na druhú súkromnú schôdzku, kde sa zahral na skorumpovaného úradníka čakajúceho na úplatok za výber obchodníka, čím odôvodnil extrémnu diskrétnosť. Poisson bol obchodníkom, ktorý podplácanie bral ako súčasť fungovania obchodov a nemal s tým problém. Takže nakoniec „tender“ vyhral. Lustik tak prišiel nielen k peniazom za akože predaj Eiffelovky ale aj k slušnému úplatku a utiekol do zahraničia. Čakal čo sa bude diať ale nič sa nestalo.

Obchodník Poisson bol totiž tak veľmi ponížený, že sa nebol priznať na polícii.

Bohužiaľ podvodníkovi Lustigovi sa to málilo a o mesiac prišiel opäť do Paríža a znovu sa pokúsil Eiffelovu vežu predať. Druhý pokus mu bol osudným, lebo podvedený obchodník ho hneď nahlásil, Lustig bol zadržaný a uväznení.

Toto bol koniec svetovo známeho podvodníka Lustiga a veža v Paríži stále stojí a láka nových a nových zvedavcov.

Video krok za krokom po jej poschodiach nájdete po kliknutí na: Eiffelova veža