Čo vidieť v Louvre? Ktoré obrazy v Louvre nevynechať?

0
6490

Medzi najnavštevovanejší obraz v Louvre patrí Mona Líza ale nevynechajte ani neďaleký obraz s Korunováciou Napoleóna. Viete aké tajomstvá skrývajú?

Návšteva Paríža skoro vždy súvisí s návštevou Louvre. Otázka znie, či tam ísť aj s deťm. Prečo nie! Ak máte jasný cieľ a zapojíte deti do objavovania tajomstiev obrazov, bude to baviť celú rodinu.  

S ďalekohľadom v Louvre

Múzeá s umením a obrazmi väčšinou deti nezaujímajú ale keď im dáte do ruky ďalekohľad a budú mať možnosť rozlúštiť pár záhad, bude to pre nich úplne iný zážitok.

Preto moja hlavná rada pre návštevu múzea Louvre v Paríži znie:

Zoberte deťom ďalekohľad!

Väčšina návštevníkov Paríža má len pár hodín na návštevu Louvre. Vlaste podľa toho čo počúvam od mojich známych, všetci bežia po fotku k Mone Líze a potom už utekajú von.

Odporúčaný okruh múzeom Louvre s mapou a s vybranými TOP dielami, ktoré zvládnete s deťmi do 3 hodín nájdete v našej knihe: Detský sprievodca Parížom.

Teraz si však prezradíme tajomstvá dvoj najžiadanejších obrazov.

Pôjde o obraz MONA LÍZA a obraz KORUNOVÁCIA NAPOLEONA. Obidva skrývajú nevídané zaujímavosti a tajomstvá.

OBRAZ MONA LÍZA

Je to najznámejší obraz na svete a namaľoval ho slávny Leonardo da Vinci.

Určite všetci poznáte príbeh, že Mona Líza bola v roku 1911 ukradnutá. Zlodejom sa stal Vincenzo Peruggia, ktorý pracoval v Louvri, a obraz vďaka jeho malým rozmerom, jednoducho vyniesol skrytý  pod svojim kabátom.

Veľmi zaujímavá je i skutočnosť, že obraz fascinoval i samotného Napoleóna, o ktorom budeme hovoriť pri ďalšom obraze.

Skutočných i vymyslených príbehov o Mone Líze je naozaj veľa ale my sa teraz sústredíme na samotný obraz a čo si na ňom pri návšteve všímať.

  • Oči ženy na obraze

Keď priamo sústredíš na oči na obraze všimni si že sa na teba pozerajú. Nech budeš stáť z ktorejkoľvek strany bude to rovnaké, stále sa na teba budú pozerať.

  • Obočie a riasy

Ak máš so sebou ďalekohľad, sústreď sa na jej obočie a riasy. Vidíš ich tam? Nie, oni tam nie sú. Mnohí sa domnievali, že to bol módny výstrelok danej doby ale pravdou je, že rokmi jednoducho vybledli.

  • Ústa na obraze

Uprene sa pozri na niekoľko sekúnd na ústa ženy. Po chvíli sa ti začne zdať, že sa neusmievajú. Je to preto, že oči sú na obraze tie, čo vytvárajú dojem úsmevu ženy.

  • Fantazijná krajina v pozadí

Málokto z turistov si všimne fantazijnú krajinu v pozadí ženy. Vyzerá akoby zobrazovala apokalypsu alebo nejakú mesačnú krajinu. Čo je však ešte zaujímavejšie, táto krajina pri pohľade sprava doľava nepokračuje.  Jedna strana je výrazne vyššie a druhá nižšie.

  • Poškodený lakeť

Ak máš dobré oči, sústreď sa ďalekohľadom na ľavý lakeť na obraze. Uvidíš, že obraz je tu poškodený. Môže za to divný Bolívijčan Hugo Villegas, ktorý do obrazu v roku 1856 hodil kameň.

Mona Líza je neopakovateľná podobne ako jej záhadný úsmev. Takže ak sú deti hravé, povedz im, nech sa skúsia tváriť presne ako ona. Tak čo usmieva sa alebo nie? 

Neďaleko obrazu s Monou Lízou je ďalší a musím sa priznať, že môj najobľúbenejší obraz v Louvre. V pred letom 2019 miestnosť, kde tento obraz bežne visí opravovali, takže verím, že je už opäť späť na svojom mieste.

OBRAZ S KORUNOVÁCIOU NAPOLEONA

Obraz namaľoval francúzsky maliar Jacques-Louis David.

Zobrazuje Napoleona, ktorý bol určite jeden z najväčších vojenských veliteľov sveta a jeden z najvplyvnejších osôb Európy v minulosti.

Obraz zachytáva korunováciu Napoleona za cisára Francúzska. Konala sa v Nore Dame v roku 1804. Korunovácia však nebola až taká dokonalá, ako ju obraz vykresľuje. Presne tieto klamstvá môžete spolu s deťmi pred obrazom objavovať.

Korunovácia

V skutočnosti Napoleon korunoval sám seba, čo sa ľuďom zdalo sebecké. Preto obraz znázorňuje inú situáciu. Na obraze Napoleon pokladá korunu na hlavu svojej manželky Jozefíny kľačiacej pred ním, pričom on sám je tu zobrazený ako rímsky cisár so zlatým vavrínom na hlave.

Nahnevaná Napoleonova matka

V skutočnosti na  korunováciu Napoleonova matka neprišla, lebo bola nahnevaná, že sa škaredo  pohádal so svojim mladším bratom. Na obraze ju však vidíte v strede, sediacu na kresle a usmievajúcu sa na celú ceremóniu, ktorá sa pred ňou odohrávala.

Napoleonove sestry

Ženy držiace plášť manželky Jozefíny sú podľa niektorých dohadov Napoleonove sestry. Obraz ich znázorňuje spokojné a usmiate ale v skutočnosti vraj boli nahnevané, že je musia takto slúžiť.

Samotný maliar

Na obraze na balkóne vľavo nad kreslom so sediacou matkou stojí muž v zelenom odeve. Ak sa mu pozrieš lepšie do tváre, objavíš v ňom samotného maliara obrazu.

A na záver ešte pár aktuálnych informácii o Louvre.

Lístky si určite rezervuj popredu online aby si mal vstup istý. Ddeti a študenti sú zdarma. Môžeš to urobiť na ich stránke priamo tu: https://www.ticketlouvre.fr/louvre/b2c/index.cfm/home

Na vstup odporúčam využiť bočný vchod alebo vchod priamo z podzemného metra. Vyhneš sa dlhým radom a smutným tváričkám malých cestovateľov.

Chceš aby sa tvoje deti v Louvre nenudili ale aby objavovali jej tajomstvá na overenej detskej trase, ktorá vedie najprv k Mone Líze a neskôr do Egyptskej časti?  Potom klikni na náš DETSKÝ TURISTICKÝ SPRIEVODCA PARÍŽOM.

SHARE
Previous articleJardin des Plantes v Paríži
Next articleDigitálna výstava umenia v Paríži
Tipy na výlety s deťmi, recenzie baby-friendly hotelov, inšpirácie ako si naplánovať dovolenku a zážitkové reportáže. Vitajte na mojom blogu! Volám sa Ludmila "Lili" Cuperová a tvorba reportáží o baby friendly miestach je to čo ma baví. Snažím sa hľadieť na dni dovolenky očami mojich detí ale pritom nezabúdam na rodičovské "všimni si". Ahojte a improvizujte!