Drevený chrám v Bodružali

0
6400

Perly Karpát, unikáty svetového kultúrneho dedičstva – to sú drevené byzantské cerkvy a rímskokatolícke a evanjelické drevené kostolíky. Miesto, kde môžete pocítiť hranice medzi historickým východným (byzantským) a západným (latinským) kultúrnym svetom. Spoznávanie KDC – KARPATSKEJ DREVENEJ CESTY, čo bude v našom prípade najmä v okolí Svidníka, kde máme starých rodičov, sa stalo našim novým cieľom výletov.

Ako prvý sme navštívili gréckokatolícky drevený chrám svätého Mikuláša v Bodružali. Chrám je zasvätený biskupovi Mikulášovi, ktorý sa vyznačoval obrovskou dobročinnosťou a ktorý bol jedným z najobľúbenejších svätcov.

Jednoduchá dostupnosť

Auto sme zaparkovali pri ceste a po pár schodoch sme vystúpili do hlavnej brány s pôsobivou kužeľovitou strieškou. Tu sme našli telefonický kontakt na veľmi milú pani, ktorej sme zavolali a po necelých 10-tich minútach už s nami vstupovala do priestorov dreveného chrámu.

Chrám je ohradený do tvaru kruhu s trámovou ohradou a je v susedstve cintorína.  Pri vonkajšej prechádzke dookola, sme obdivovali jej hlavnú vežu a strechy pyramídového tvaru. Všetky sú zakončené v tvare makovíc.  Chrám je považovaný za jeden z najstarších drevených chrámov na Slovensku, na čo nás upozornil aj rok 1658 vyrytý na jednom z drevených trámov.

Na moje veľké poľutovanie sme v chráme nemohli fotiť ani točiť videá a preto dúfam, že tento opis bude dostatočným lákadlom pre všetkých budúcich návštevníkov.  Pri vstupe do vnútra ma asi naviac prekvapila samotná zachovanosť chrámu, ktorý napriek stovkám rokov a prekonaným vojnám nebol vykradnutý a zničený.

výnimočnosti, ktoré nikde inde nenájdete

Obdivovali sme tu výnimočný ikonostas, ktorý je ako jediný známy, maľovaný z obidvoch strán. Na zadnú stranu pôvodného ikonostasu zo 17. storočia bol v 18. storočí namaľovaný ten súčasný, štvorradový. V jeho hlavnom dolnom rade vpravo sme si nezabudli všimnúť ikonu svätého Mikuláša – patróna chrámu.  Dych vyrážajúce sú aj bohato vyrezávané a pozlátené dvojkrídlové cárske dvere so šiestimi medailónmi a nástenné maľby z 18 storočia, zobrazujúce posledný súd a ukrižovanie.

Z vnútornej strany strechy chrámu sme mali možnosť vidieť spomienku na druhú svetovú vojnu. Poškodená časť, je výsledkom pádu míňometného granátu, ktorý tu nakoniec nevybuchol len vďaka odvahe dedinských žien. Napriek strachu o vlastný život, išli do chrámu a vyniesli granát von, kde bol na neďalekom vŕšku zneškodnení vojakmi.

ZAPÍSANÝ V UNESCO

Chrám v Bodružali bol 7.7.2008 spolu s dalšími ôsmymi drevenými pamiatkami pod názvom “Drevené chrámy slovenskej časti Karpatského oblúka” zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO na základe výnimočnej celosvetovej hodnoty.

drevený chrám slúži stále veriacim

Je úžasné, že na Slovensku máme takéto krásne historické pamiatky, ktoré však neslúžia len turistom ale najmä veriacim, ktorí ich stále využívajú a navštevujú.  Tento chrám rád privíta aj zahraničných návštevníkov, pre ktorých je pripravený audio-sprievodca v 10-tich jazykoch vrátane slovenčiny.

My v našom putovaní po drevených chrámoch a kostolíkoch budeme na najbližších prázdninách na východnom Slovensku určite pokračovať a tešíme sa na nové zaujímavosti, ktoré sa o nich pri tom dozvieme.

 

V Karpatsko – Duklianskom okoli je možné okrem drevených cerkvý najvštíviť aj mnoho ďalších historických zaujímavostí. Naše tipy ako za históriou nájdete napríklad aj tu:

Výlet na Duklu s deťmi – rozhľadňa, pamätník a bunkre

 

Pri tomto článku som používala informácie z brožúr, zakúpených priamo v chráme:
– KARPATSKÁ DREVENÁ CESTA SLOVAKIA – Ůvod do karpatoturistiky 21.stor. (2004) –
publikácia: GRECKOKATOLÍCKY DREVENÝ CHRÁM SVÄTÉHO MIKULÁŠA BODRUŽAL (2011)