Louvre v Paríži s deťmi s úsmevom a bez čakania.

0
9944

K návšteve Paríža neodmysliteľne patrí aj múzeum Louvre – jeden so symbolov Parížskych pohľadníc. Ale ako si užiť múzeum ak sme na dovolenke aj s menšími deťmi? Je to jednoduché!  Vyhnite sa dlhým radám, stanovte si presnú trasu a zatraktívnite umelecké diela svojim deťom cez príbehy a tajomstvá.

Vstup do Louvre bez niekoľkohodinového čakania v rade.

Pre vstup do Louvre je typická skleneno-oceľová pyramída, ktorú dal postaviť prezident François Mitterrand k 200stému výročiu francúzskej revolúcie. Pyramída so svojou rozsiahlou podzemnou halou vznikla práve z dôvodu jednoduchšieho vstupu do múzea, keďže starý vstup to už kapacitne nezvládal. Múzeum má tri oddelené zóny a to Richelieu, Sully a Demon. Do všetkých sa vstupuje práve z rozsiahlej Napoleonovej haly pod Pyramídou.

S Pyramídou sa spája známa legenda, že je naprojektovaná zo 666 kusov sklenených tabúľ – čo je takzvané „diabolské číslo“. Tento mýtus znovu oživil spisovateľ Dan Brown v bestselleri Da Vinciho kód.  Príbeh 666 sklíčok začal v 80. rokoch, kedy oficiálna brožúra vydaná počas výstavby skutočne citovala toto číslo. Číslo 666 sa potom objavilo v množstve denníkov. Múzeum potom oznámilo, že po dokončení má pyramída 673 tabuliek (603 kosoštvorcov a 70 trojuholníkov). Ak sa rozhodnete vystáť niekoľko hodinovú radu na vstup – môžete ich skúsiť porátať či sa predsa len nepomýlili :-).

VSTUP S DIEŤAŤOM V KOČÍKU

Ak ste si svoju návštevu naplánovali s dieťaťom v kočíku (TO V KOČÍKU JE TU DÔLEŽITÉ), potom prvotná prechádza Tuilerijskou záhradou s fontánami a vstup cez hlavný vchod pyramídy je pre vás vhodná. Ako osoby, ktoré idú do múzea s dieťaťom v kočíku, nestojíte v dlhokánskom rade, ktorý sa tu tvorí každý deň, ale idete dnu priamo hneď vedľajšími „dverami“.

Po vstupe do pyramídy vás otvorený výťah odvezie do Napoleonovej haly, kde si ďalej zvolíte svoju cestu.

VSTUP Z METRA

Pre ostatných, ktorí už kočík pri deťoch nepoužívate, odporúčam vstup cez podzemie. Ideálne je vystúpiť na zastávke metra s názvom Palais Royal Louvre (NEVYCHÁDZAJTE Z METRA VON) a podzemím pokračovať k múzeu. Ako všade aj tu vás bude čakať bezpečnostná prehliadka, avšak tento rad je niekoľkonásobne menší a ide pomerne rýchlo. Lístky si potom pohodlne kúpite prostredníctvom automatov, v ktorých sa platí kartou a to v skoro vždy prázdnej miestnosti po vstupe do múzea vpravo. (vid video).

LISTOK SKIP THE LINE

Posledným spôsobom ako sa vyhnúť dlhému čakaniu na vstup, je zakúpenie si lístku online a to spolu s pridanou hodnotou „SKIP THE LINE“. Ja osobne na nákup používam mobilnú aplikáciu s názvom Tiqets. Výhoda je, že nečakáte v rade a máte prednostný vstup (poväčšine vás pustia cez vstup prislúchajúci rodinám s deťmi v kočíkoch).

Nevýhody tohto lístka sú dve. Vyššia cena samotného lístku a spôsob vyzdvihnutia papierovej verzie lístka pred samotným vstupom. Louvre zatiaľ neakceptuje lístky v mobile alebo  inom bezdrôtovom zariadení. Po online zakúpení lístku cez aplikáciu Ticket, Vám príde potvrdenie o zakúpení, a s týmto potvrdením sa musíte preukázať v novinovom stánku, kde Vám na základe neho vydajú papierovú verziu lístka. Spomínaný novinový stánok sa nachádza mimo areálu Louvru a to na zastávke metra Palais Royal Louvre, čo je asi 7 min. pešo od hlavného vchodu v pyramíde. Pre prehľadnosť som to znázornila v priloženej mape.

Tuileriská záhrada pred Louvre

Múzeum Louvre si naplánujte na celý deň. Beh ohľadu na to, ktorý spôsob vstupu uprednostníte (s kočíkom, podzemím cez metro, skip the line lístkom), určite si nechajte čas na prechádzku parkom – Tuileriskou záhradou. Záhradu založila kráľovná Katarína Medicejská po smrti svojho manžela Henricha II, v roku 1559. Záhrada patrila k palácu Palais de Tuileries a bola navrhnutá v talianskom štýle. V rokoch 1660 až 1664 bola záhrada prerobená návrhárom André Le Nôtreom, ktorý ju pretvoril na klasický francúzsky štýl, podobne ako v záhradách Versailles.

Tento park je vyhľadávaným miestom nielen pre turistov ale I domácich, ktorú tu chodia za odpočinkom. Nachádzajú sa tu fontány, dve veľké jazerá s ležadlami a stoličkami na odpočinok, množstvo umeleckých sôch a záhradných reštaurácií.  Deti to tu milujú – obrovský priestor, voda vo fontánach, a najmä množstvo holubov, ktoré sa dajú naháňať a dotvárajú tú správnu parížsku atmosféru.

Krásny vstup do parku,  je cez námestie Place de la Concorde. Využite tu vyhliadku z výšky, ktoré ponúka impozantné ruské koleso. Celý Paríž tak budete mať ako na dlani. Ďalej môžete pokračovať Tuileriskou záhradou až k Pyramíde pre vstup do Louvre.

Sklenená pyramída zaujme každé dieťa, preto nezabudnite na selfie a fotky ešte pred ňou. Správne nastavenie a Pyramída vychádza z prsta – myslím,  že táto poloha vyhráva na fotkách u všetkých nových návštevníkov Louvre – a deti sa k nej radi v spomienkach doma vracajú.

Krátky pohľad na cestu od vystúpenia z metra na Place de la Concorde, daždivé pohľady z 70m výšky z ruského kolesa a prechádzku Tuileriskou záhradou si môžete pozrieť v našom krátkom videu na konci strany.

A ako sme si to užlili už priamo v Louvri, ktorú trasu sme zvolili a aké príbehy a legendy sme deťom porozprávali sa dozviete po kliknutí tu: http://www.lili-improvizuje.sk/louvre-s-detmi/

 

 

 

SHARE
Previous articleVýroba strašidla z gázy
Next articleLouvre s deťmi, s úsmevom a nadšením  
Tipy na výlety s deťmi, recenzie baby-friendly hotelov, inšpirácie ako si naplánovať dovolenku a zážitkové reportáže. Vitajte na mojom blogu! Volám sa Ludmila "Lili" Cuperová a tvorba reportáží o baby friendly miestach je to čo ma baví. Snažím sa hľadieť na dni dovolenky očami mojich detí ale pritom nezabúdam na rodičovské "všimni si". Ahojte a improvizujte!