Parížske katakomby

0
7807

Mesto lásky, krásnej architekúry a príjemných kaviarní má aj svoje strašidelnejšie zákutia. S bratom sme navštívili jedno z nich. Sú nimi parížske katakomby. Nachádzajú sa 20 metrov pod Parížom a ich celková dĺžka je viac ako 350 km. Sprístupnená a bezpečná časť je však len v dĺžke 1,5 km. Napriek tomu si zvážte či sa do nich naozaj chcet pozrieť. Prečo? Lebo je tu tmavo, vlhko, chladno a najmä úzko.

Ako vznikli parížske katakomby.

V roku 0 n.l. exitovala galo-rímske mesto Lutetia. Rimania na stavbu domov dolovali kameň priamo pod mestom – tak začali vznikať dnešné katakomby. Mnohé (nepoužívané) dodnes vyhľadávajú adrenalínci, ktorí ich chcú svojpomocne prebádať. Pár z nich to už stálo život.

Koncom 18 stor. sa Paríž veľmi rozrastal a ľudia trpeli chorobami šíriacich sa z masových hrobov a z nedôsledných pohrebov. Padlo rozhodnutie presunúť pozostatky do nevyužitých katakomb. Druhým dôvodom bolo, že Paríž sa začal na niektorých miestach do katakomb prepadávať a bolo potrebné ich niečím stabilizovať. Tak prečo nie kosťami…

Ako prvý bol zrušený  cintorín neviniatok v roku 1785 neďaleko najohrozenejšej časti Les Halles. Celé dva roky bolo počuť v nočných hodinách  spievajúcich kňazov, ktorí sprevádzali vozy plné pozostatkov. Postupne sa rušili aj ostatné cintoríny a presúvali sa pozostatky z ostatných častí vtedajšieho Paríža ohraničeného hradbami.

Katakomby sú v sprístupnenej časti, ktorým je práve pohrebisko plné kostí a lebiek. Tie sú pekne usporiadané a vypĺňajú tieto priestory až po stropy. Odhaduje sa, že je tam pochovaných viac ako 6 miliónov ľudí.

A moje pocity z návštevy.  

Je tam vlhko, hladno okolo 14C a ak máte dobrý nos pocítite podobne ako ja aj nepríjemný neidentifikovateľný pach smrti. Presne toto som cítila, keď som sa dva dni po páde dojičiek v New Yorku, prechádzala zaprášenými ulicami. Nevedela som či cítim zvyšky tlejúcej kostry budovy alebo ľudí. Napriek tomu, že sme v niektorých častiach boli jedinní, žiadne bájne hlasy zablúdených duší sme nepočuli.

Odporúčania pre návštevu:

Ak vás ani toto neodradilo a chcete poznať aj chodby pod Parížom. Mám dve odporúčania. Privstaňte si, a choďte do rady na lístky pol-hodinu pred otvorením alebo využite komfortný online nákup, kde si kúpite presný čas vstupu. V katakombách môže byť spolu len 200 ľudí a toto číslo veľmi prísne kontrolujú, preto rada na lístky postupuje veľmi pomaly.

Správne sa obujte. Čaká vás 131 schodov dole a 112 schodov spať hore.

Návšteve tejto pamiatky by sa mali vyhnúť tehotné ženy, malé deti ale aj ľudia trpiacich klaustrofóbiou. Na prípadných „odvážlivcov“, ktorí precenili svoje možnosti sú tu pripravení zamestnanci, ktorí dávajú prvú pomoc a volajú sanitku.  Každých pár sto metrov, tu sedí zamestnanec – strážca, ktorý tu stráži nielen mŕtvych ale aj živých.

Adresa: 
1, Avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy 
(place Denfert-Rochereau) 
75014 Paris
http://catacombes.paris.fr
SHARE
Previous articleGaléria Lafayette v Paríži žije vianočnými príbehmi
Next articleDetský sprievodca Londýnom
Tipy na výlety s deťmi, recenzie baby-friendly hotelov, inšpirácie ako si naplánovať dovolenku a zážitkové reportáže. Vitajte na mojom blogu! Volám sa Ludmila "Lili" Cuperová a tvorba reportáží o baby friendly miestach je to čo ma baví. Snažím sa hľadieť na dni dovolenky očami mojich detí ale pritom nezabúdam na rodičovské "všimni si". Ahojte a improvizujte!