Sivá Brada – živá travertínová plocha neďaleko D1

0
6726

Sivá Brada je travertínová kopa, ktorá stále “žije”. Len pár minút od diaľnice D1 pri Spišskom Podhradí sa nachádza miesto, ktoré je vyhlásené za Národnú prírodnú rezerváciu. Môžete tu začať svoj celodenný výlet alebo sa na pár minút len pristaviť a oddýchnuť si pri ceste na východné Slovensko.

Sivá Brada

Minerálny prameň, ktorý vyviera na travertínovej kope Sivá Brada je liečivý. V minulosti tu neďaleko stáli aj kúpele, ktoré boli postavené práve kvôli jeho liečivým a blahodarným účinkom. Dnes tu voda naďalej vyviera vďaka pôsobeniu oxidu uhličitého. Cítiť ho určite budete :-).  Odvážnejší môžu vodu aj otestovať, určite vám neublíži, aj keď na tento účel je vhodnejší neďaleký prameň premenený na studničku.

Národná prírodná rezervácia

V roku 1979 sa toto územie i so vzácnou vegetáciou v jej okolí, ktoré tvorí močiarne, suchomilné aj slanomilné rastlinstvo stalo Národnou prírodnou rezerváciou. Vzhľadom k tesnej blízkosti diaľnice aj veľmi frekventovanému miestu Spišského hradu je toto chránené miesto jedným z najohrozenejších na Slovensku.

Kaplnka Sv. Kríža

Na kopci nad vyvierajúcim prameňom sa v osamelosti týči baroková Kaplnka Sv. Kríža pred ktorou stojí veľký kríž. Toto miesto dodnes slúži pútnické miesto

Celodenný výlet

Okolie ponúka niekoľko zaujímavých trás na ľahkú turistiku. Asi najznámejší je náučný chodník Sivá Brada – Dreveník. Náučná trasa začína na Sivej Brade, prechádza travertínovou kopou Pažica, Spišskou Kapitulou, mestom Spišské Podhradie, Spišským hradom, travertínovou kopou Sobotisko, travertínovou kopou Ostra hora a končí v Národnej prírodnej rezervácii Dreveník. Zo všetkých vymenovaných za pozornosť určite stojí prehliadka neskororománskej katedrály Sv. Martina v Spišskej kapitule, neprehliadnutelný Spišský hrad a na záver najrozsiahlejší travertínový útvar na Slovensku, ktorý patrí do prírodnej rezervácie Dreveník.

Túto trasu sme my vzhľadom na počasie toto leto nestihli ale ak máte pre nás tipy či obrázky z tohto výletu, budeme veľmi radi ak nám ich pošlete a my ich budeme môcť vyzdieľat ostatným.

SHARE
Previous articleSkanzen vo Svidníku
Next articleLuxemburská záhrada v Paríži
Tipy na výlety s deťmi, recenzie baby-friendly hotelov, inšpirácie ako si naplánovať dovolenku a zážitkové reportáže. Vitajte na mojom blogu! Volám sa Ludmila "Lili" Cuperová a tvorba reportáží o baby friendly miestach je to čo ma baví. Snažím sa hľadieť na dni dovolenky očami mojich detí ale pritom nezabúdam na rodičovské "všimni si". Ahojte a improvizujte!