Neďaleko amfiteátra vo Svidníku sa nachádza nádherný, do prírody posadený skanzen, ktorý vznikol pod patronátom Slovenského Národného Múzeua a Múzea ukrajinsko-rusínskej kultúry vo Svidníku.
Na ploche okolo 11 ha sa rozpriestiera lúka a na lúke domčeky. Nie sú to však obyčajné domčeky ako ich poznáme z ulíc, kde bývame ale také, ktoré nám dokumentujú vývoj ľudovej architektúry a bývania rusínsko-ukrajinského etnika v oblasti na severovýchode Slovenska. Deti sa tu môžu poprechádzať v nádhernej prírode, do ktorej je skanzen posadený a navyše pritom spoznávajú život ľudí v minulosti.
Čo tam všetko uvidíte?
Devätnásť domčekov a k nim prislúchajúcich stavieb, ktoré sú plné krásnych historických premetov a najmä nástrojov, ktoré ľudia v minulosti dennodenne používali pre svoj život.
Drevená cerkva.
Na úpätí sa vypína sakrálna stavba – drevená cerkva z roku 1766, ktorú sem priniesli z obce Nová Polianka. Už pri vstupe do tejto svätine na nás vdýchol tieň minulosti. Nádherné nástenné maľby a trblietajúci sa ikonostas pochádzajúci z polovice 18. stor. Neďaleko chrámu stojí aj zvonica s dvoma funkčnými zvonmi a na zemi ľudové drevené náradie, ktorú celú atmosféru miestnosti len dopĺňa.
Požiarna zbrojnica
Vysoká drevenými doskami obytá veža a malá miestnosť s hasičským autom. To je požiarna zbrojnice z obce Nižné Repáče. Ide o zbrojnicu dedinského dobrovoľného zboru. A na čo slúžila tá vysoká veža? Predsa na sušenie dlhých požiarnych hadíc.
Drevená škola
Ako sa kedysi deti učievali? Predsa v drevenej škole v ktorej boli jednotriedky, hneď vedľa dedinská miestnosť na čítanie aj izbietka pre pána učiteľa. Pri pohľade na najväčšiu miestnosť s drevenými lavicami, naše detičky hneď pochopili ako sa dnes majú vo svojich školách dobre.
Vodný mlyn a vodná píla
Okolo ihriska, kde sa baby pohojdali sme prešli až ku vodnému mlynu z obce Bogliarka, presne takému ako poznajú z rozprávok. Veľké drevené koleso, ktoré bolo kedysi poháňané vodou z potoka. Hneď neďaleko vodná píla s veľkým priestorom, ktorého steny sú čiatočne otvorené, lebo boli využívané pre prísun guľatiny a odsun reziva.
Domčeky a obydlia zo západnej časti regiónu
Naša prechádzka pokračovala ďalej okolo usadlostí a stavieb zo šindľovými strechami a krásne prepracovanými izbami – chyžami. Niektoré z dvorov boli doplnené aj vlastnými studňami, stodolami či chladnými pivnicami.
Usadlosti so slamenými strechami
Poslednou skupinou príbytkov, najmä roľníkov, ktoré sme navštívili sa pýšili ešte tradičnými slamenými strechami.
Kováčska vyhňa
Miestnosť, ktorá nás uchvátila bola istotne kováčska dieľna so všetkým potrebným náradím, ktoré kováči v minulosti používali. Dieľňa je dispozične rozčlenená na remeselnú časť vyhne z ohniskom – šmytňu a trojstranne otvorený priestor na podkúvanie – kovaľňu. Budova kováča v skanzene je z obce Starina z polovice 20 storočia.
Dedinská krčma
Poslednou budovou, do ktorej sme nahliadli bola dedinská krčma s vozárňou a obchodom zo Svidníka. V sučasnosti je možné si tento krásny priestor aj prenajať pre súkromné oslavy. Jednu tam práve pripravovali.
Informácie k tomuto článku som čerpala z publikácie, vydanej v roku 2004, SNM-MURK, ktorú sme si zakúpili pri vstupe do skanzenu. Ďakujeme!
Základné údaje: Národopisecká expozícia v prírode je súčasťou SNM - Múzea ukra- jinsko-rusínskej kultúry. Adresa: Centrálna 258, Svidník (nad amfiteátrom vo Svidníku) e-mail: muzeum@muk.sk Skanzen tel.: 054/7522952