Stred Európy a rozhľadňa Krahulský Vrch

0
5643

Turistika s malým dieťaťom, ktoré už nevládzete nosiť je skvelá vec jedine vtedy, ak sa zvolí primeraná trasa. Tú našu zvládnu naozaj aj menšie detičky. Stanovili sme si dva ciele – návštevu stredu Európy a výstup na turistickú rozhľadňu.

GEOGRAFICKÝ STRED EURÓPY

Stred Európy sme navštívili autom. Odbočka vpravo z hlavnej cesty je pekne vyznačená a je hneď za Kremnickými Baňami  (v smere od Kremnice). Auto parkujeme v blízkosti kostola.

Starobylý Kostol sv. Jána Krstiteľa tu stojí v krásnom prostredí, obklopený prírodou. Bol postavený v 14 storočí v gotickom štýle a stred jeho veže je považovaný za historicky najstaršie určený geografický stred Európy.

Kostol si prezeráme len z vonkajšej strany a baby už bežia ku informačnej tabuly. Od nej je len na pár krokov pamätné miesto so vztýčeným kameňom, na ktorom je osadená tabuľa pripomínajúca historické medzníky vzniku Slovenskej republiky.

 

TURISTICKÁ VYHLIADKA – KRAHULSKÝ VRCH

Po krátkej prestávke nasadáme opäť do auta a vyrážame do Krahúľ.  V Krahuliach priamo pri kostole nechávame auto a pokračujeme k nášmu druhému cieľu, ktorým je vyhliadka na Krahulskom vrchu.

Priamo od kostola nasledujeme miestne označenie, ktoré nás naviguje po zvlnenej lúke. Lúka je pokosená a ide sa naozaj príjemne, dokonca aj naša trojročná princezná nemá s prechádzkou žiaden problém. Šípky nás nasmerujú k lesíku (ideme po červenej trase). Posledných pár minút pred cieľom je trasa do kopca.

To už stúpame v tieni stromov a deti poskakujú po koreňoch stromov.

Do cieľa od Krahúľ ku vyhliadke sme prešli za 50 minút ale dospelým, či zdatnejším to bude trvať tak 25-30 minút. Napriek našej skoro hodinovej prechádzke obidve dievčatá vybehli 13 metrovú drevenú vyhliadkovú vežu na jeden dych. Schody na vyhliadke sú drevené, točité a zabezpečené zábradlím. Tretie poschodie je vo výške 9 metrov a z neho krásny výhľad na okolie. Na zábradliach na obidvoch hlavných stranách sú informačné tabule o vrchoch a zaujímavostiach, ktoré sú odtiaľto na dohľad.

Pod vežou je oddychová zóna s niekoľkými drevenými  lavičkami a terasa s vyhliadkou na okolitú prírodu a neďalekú Kremnicu. Nachádza sa tu a obrázková skladačka zvierat pre deti. 

SHARE
Previous articleTrasa pre deti v Natural History Museum v Londýne
Next articleMadame Tussauds v Londýne s deťmi
Tipy na výlety s deťmi, recenzie baby-friendly hotelov, inšpirácie ako si naplánovať dovolenku a zážitkové reportáže. Vitajte na mojom blogu! Volám sa Ludmila "Lili" Cuperová a tvorba reportáží o baby friendly miestach je to čo ma baví. Snažím sa hľadieť na dni dovolenky očami mojich detí ale pritom nezabúdam na rodičovské "všimni si". Ahojte a improvizujte!