Donovalkovo – detské mestečko, kde sme získali vodičský preukaz

0
8455

Donovalkovo – v strede Slovenska vyrástlo detské mestečko.

Sedemnásť domčekov, sedemnásť vyskúšaných povolaní a viac ako sedemnásť nových kamarátstiev. Takto vyzeral jeden z našich prázdninových dní.

Prázdniny u starej maminy sme si ozvláštnili výletom do nového mestečka s názvom Donovalkovo. Po zákrutách na Šturci sme sa ocitli na Donovaloch, kde po ostrej pravotočivej zákrute do tvaru „V“ sa pred nami rozprestrela lúka plná domčekov. Ja rodič si v duchu hovorím: „ach jaj, to čo za somarinku tu zase vymysleli“…   Čo sa však na prvý pohľad nezdalo mne, to nesmierne očarilo moje dve princezné. V Donovalkove sme nakoniec namiesto plánovaného doobedia strávili skoro celý deň. A čo sme zažili?

ŠIROKÝ VOZOVÝ PARK

Povyše hlavného vstupu na nás čakal vozový park. Mali v ňom kolobežky, trojkolky, štvorkolky, bicykle aj elektrické autíčka, ktoré ako jediné boli za dodatočný poplatok 5 Eur/10 min. Výhodou autíčka bolo diaľkové ovládanie, ktorým sa auto dá ovládať, v prípade, že v ňom sedí menšie dieťa – napríklad ako je to moje dvojročné. Keď som videla oteckov s ovládačmi naokolo, nedokázala som su v duchu povedať, kto si to viac užíval, či oni a či tie deti v autíčkach 🙂

My sme si vybrali kolobežky a vyrazili sme na donovalkovskú cestu. Semafore, značky, prechody – nič tu nechýbalo, všetko ako na reálnych cestách.

MINI FARMA

Na úvod sme zavítali navštíviť zvieratá na malej farmičke, kde prebiehal farmársky kurz. Deti sa tu učili základné informácie o lamách, somárikoch, kozičkách, ponikoch aj ovečkách. Na záver kratučkého kurzu a po zodpovedaní jednoduchých otázok, všetci získali farmársky preukaz. Bohužiaľ vzhľadom na vek mojej menšej princeznej sme toto všetko pozorovali z opačnej strany, kde sme sa radšej samé v kľude zoznamovali so zvieratami.

Farmársky kurz prebiehal počas dňa so začiatkom o 10:30, 11:30, 13:30, 14:30, 15:30 a 16:30 hod.

DENNÉ ATRAKCIE PRE DETI

Počas dňa v rámci Donovalkova sme využili možnosť maľovania na tvár a vlastne i na ruku 🙂 a priamo pri vstupe sme si dali vyrobiť balónikový kvietok.

Tieto atrakcie sú k dispozícii vždy len v určitý čas doobeda a poobede.

VODIČSKÝ PREUKAZ

Na záver dňa sme využili možnosť a išli na kurz vodičského preukazu. Podľa slov mojej sedemročnej – toto bola úplne najlepšia časť celého dňa.  Najprv sme sa s inštruktorom naučili značky a pravidlá cestnej premávky, potom absolvovali povinnú jazdu (tú si Mimi užívala najviac) a nakoniec po kratučkom slovnom teste získali vytúžený vodičský preukaz.

Vodičský preukaz sa dá získať na kurzoch, ktoré prebiehajú počas dňa o 10:30, 11:30, 13:30, 14:30, 15:30 a 16:30 hod.

ROZPRÁVKOVÉ DOMČEKY

Donovalkovo je však najmä mestečko, v ktorom sú dokonalé rozprávkovo-skutočné domčeky s plným vnútorným vybavením a veľkosťou od tých úplne najmenších chodiacich až po cca. 10 rokov. Každý domček vystihuje určitú dôležitú budovu z klasického mesta, kde sa odohrávajú príbehy rôznych povolaní.

My sme obišli úplne všetky a niektoré aj viac krát. Navštívili sme policajnú stanicu s väzenskou celou, opravovňu áut, čerpaciu stanicu, hasičskú budovu, obchod, kaderníctvo, perníkovú chalúpku, nemocnicu, domček pre princezné, kino, poštu, banku a ďalších päť na ktoré si už ani neviem spomenúť. Všade sme si vyskúšali ako by to asi vyzeralo keby sme tam boli zamestnaní a tým sme si vyskúšali väčšinu mestských povolaní.

Domčeky je možné navštevovať samostatne alebo s milým výkladom pri každom domčeku ako prehliadku mesta, ktora prebieha každú hodinu od 10:00 – 17:00 hod.

OBČERSTVENIE, POSEDENIE

Súčasťou hlavnej budovy v ktorej sa kupujú lístky do Donovalkova sú čisté toalety a bufetové občerstvenie s klasickou vyprážano-šalatovo-palacinkovo-buchtovo-sedvičovou ponukou  vrátane chladných a teplých nápojov. Pri väčších deťoch je kávička na teraske určite krásnym spríjemnením dňa pre dospelých.

Aj keď na prvý pohľad z auta, som bola k tomuto novému projektu jemne skeptická, musím povedať, že opak je pravdou. Deti sú tu v bezpečí, lebo mestečko je ohraničené plotom. Nie je ani veľké ani malé ale také akurát, a deti tu mohli behať samostatne a užívať si deň naplno. Animátori sú veľmi príjemní a s úsmevom na tvári – za mňa určite veľká pochvala!

My sme si to tu užili a určite Donovalkovo odporúčame aj ostatným a to najmä tým od 2 do 10 rokov. Aké aktivity na vás čakajú si môžete pozrieť po kliknutí na úvodné video alebo po kliknutí na slovo TU.

Základné informácie:

Autom sa do Donovalkova dostanete veľmi jednoducho. V smere z Banskej Bystrice dorazíte na Donovaly, prejdete popri Habakukoch (tie budete mať v ľavo) pokračujete ešte asi 300m a navigačný vás nasmeruje do ostrej pravotočivej zákruty na štrkové parkovisko pred mestečkom Donovalkovo.

Cenník:

  • 3-99 rokov….. 9 EUR/deň  (dvojdňový vstup: 13 EUR)
  • 1 pohár krmiva pre zvieratá……2 EUR