Zveropark – v sopečnom pohorí vyrástol park

0
25315

Pre viac ako desať miliónmi rokov vulkanická aktivita vytvorila pohorie Vtáčnik ale až nedávno tu ľudské ruky vytvorili nádherný park – Zveropark.

Čaro Zveroparku sa ukrýva nielen v jeho mieste, ktoré je vsadené do lesa, čím vyvoláva pokojnú atmosféru ale aj v jeho veľmi dômyselnom prevedení.  Je to taký malý raj pre rodiny s deťmi, kde páni architekti a kreatívci mysleli aj na nás rodičov. Osobitne chcem vyzdvihnúť prelínanie náučných častí (poznávanie zvierat, poznávanie rastlín a stromov) s časťami na hranie (šmýkačka na lúke, bludisko za ohradou, skákací hrad na vŕšku).

Šantenie a skákanie pod dozorom

My sme do parku prišli v obednom čase veľmi smädní a aj trošku hladní a preto sme ako prvé zatočili k priľahlému bufetu. Veľmi sa nám dospelým páčilo, že popri čakaní na jedlo sa deti do sýtosti vyšantili na ihrisku, ktoré je hneď v susedstve bufetu. Celý čas sme ich mali pod dohľadom a my sme sa  mohli nerušene venovať našej kávičke. Ešte rýchlo pred jedlom sme navštívili ohradu s kozičkami, ovečkami a zajačikmi. Opäť tu majú moje malé bezvýznamné plus, že k dotykom detí sú len zvieratká, ktoré sú na to zvyknuté a majú to radi.

Pred jedením člipky-čľapky umyjeme obe “lapky”. Výborne! Nemusela som sa presúvať a hľadať žiadne WC, lebo priamo pri bufete sme využili „válovčeky“ a kohútiky s vodou, ktoré sú k dispozícii práve na umytie rúk.

Cestičkou za poznaním

Posilnení a hlavne vybláznení sme pokračovali vyznačenou cestičkou za zvieratami. Prehliadka bola zaujímavá a zvieratá sa nám vo svojich revíroch plných zelene ukazovali v celej svojej kráse. Niektoré sme ľahko spoznávali a niektoré sme videli prvý krát.

Na spestrenie sme na lúke využili obrovskú šmýkačku. Šmýkačka má nosnosť do 150kg a môžem potvrdiť, že mňa i neznámeho ocinka s pivným bruškom, ktorý išiel za nami zvládla úplne bez problémov J. Pokračovaní bolo lesné bludisko, ktoré moje malé výletníčky zvládli na jednotku a dokonca  si ho skúsili niekoľko krát za sebou.

Rybačka  a hody

Veľkým oblúkom sme sa popri zvieratách dostali až k jazierku plnom rýb. Veľkí aj malí rybári tu tíško sedeli a čakali na svoj úlovok. Všetky pomôcky k rybárčeniu si môže každý požičať, jedinou podmienkou je, že ulovené ryby si aj pekne spapáte. Nebojte sa nemusíte byť žiadni veľkí kuchári – sú tu ľudia ktorí, ak budete chcieť sa vám o prípravu rybky postarajú. Spätné púšťanie do jazera je zakázané.  Kým deti rybárčia, oteckovia sa môžu vyblázniť s prakom, kde skúšajú svoje zabudnuté schopnosti z detstva pri odpaľovaní na cieľ. Požičovňa je hneď vedľa jazera. My sme sa k rybárčeniu nedostali ale aspoň sme si na hojdačkách vychutnali pohľad na jazierko a oddýchli sme si.

Losia farma a kozy rohaté

Poslednou časťou nášho výletu, bola návšteva „kôz rohatých“ – takto všetky rohaté zvieratá pomenováva moja 2,5 ročná J a pozorovanie nádherných losov. Mali sme šťastie, losy mali výbornú náladu a naháňali sa hore a dole po svojom kopčeku. Veru, nespomínam kopček náhodou. Vyjsť naň s kočíkom skúšajú len tí najodvážnejší, preto my sme ho radšej vyšľapali po svojich. Ako odmena na nás čakala prehliadka nádherného táboriska s veľkým indiánskym típí a ako bonus  obrovský nafukovací skákací hrad, ktorý za našou návštevou urobil krásnu bodku.

Pred východom z areálu sme si ešte stihli dať točenú zmrzlinu a hodiť centíky šťasteny s prianím do studničky šťastia. Chcete vidieť ako areál vyzerá? Kliknite na úvodné video alebo na slovo TU.

Výlet bol nádherný, ďakujeme! Všetkým budúcim návštevníkom odporúčame stráviť v areály celý deň, aby ste mali čas aj na pokojnú rybačku či návštevu vodopádu.

Na záver základné informácie:

Do navigačného sme si zadali rovno ZVEROPARK a ten nás navigoval od odbočky z diaľnice hore lesnou cestou až k areálu. Parkovanie je na štrkovom podklade priamo pred areálom.

Hlavná stránka Zveroparku je www.zveropark.sk

Otváracie hodiny:

  • júl až 3. september…………….. denne od 10 – 19 hod.
  • máj až 30. jún …………………. víkendy a sviatky od 10 – 19 hod.
  • 14.4 až 28. 5 a 4.9 až 1. 10……… víkendy a sviatky od 10 – 16 hod.

Cenník:

  • Deti (3 – 15 r) …. 3 eurá
  • Dospelí ………….. 5 eur

Obrovské táborisko na vršku za losmi ponúka možnosť ubytovania v špeciálnych domčekoch, stanoch apod. Odfotila som pre vás cenník – je k dispozícii v pdf nižšie. Ak tam strávite noc, určite mi dajte vedieť ako bolo!

cennik taborisko zveropark