La Défense v Paríži, Grande Arche a promenáda s umením

0
5504

Najmodernejšia časť Paríža La Défense s množstvom vysokých mrakodrapov, ktorú mnohí nazývajú aj Manhattanom Paríža sa nachádza v severozápadnej časti Paríža. Ide o moderné predmestie, ktoré sa začalo budovať už v roku 1958.

Časť La Défense sa preslávila otvorením Veľkého okna bratstva  „La Grande Arche de la Fraternité“ lostaveného pri príležitosti 200-tého výročia francúzskej revolúcie.

Futuristická stavba z bieleho mramoru a skla je naozaj monumentálna.

Svojou výškou 110 m dvojnásobne prevyšuje Víťazný oblúk a dokonca by sa pod ňu zmestila celá katedrála Notre Dame.

Počas pracovných dní ponúka možnosť vyviesť sa presklenenými výťahmi až hore na najväčšiu terasu Paríža. Z terasy na La Grande Arche je v prípade pekného počasia úžasný výhľad na celú historickú os Paríža od Louvre, cez Tuilleries záhrady, Concorde, Elyzejské polia až po Víťazný oblúk. Skoro 10 km v dokonalej priamke.

Pohľad na historickú os Paríža z Grande Arche

Priamo  „pod jej strechou“ si navyše môžete vychutnať výstavu fotiek z celého sveta alebo v susednej reštaurácii sofistikované kulinárske umenie šéfkuchára Matthieu Dos Santosa.

V tesnej blízkosti tohto moderného symbolu Paríža sa nachádza jedno z najväčších ochotných centier v Európe Les Quatre Temps (štyri ročné obdobia), ktoré bolo postavené v roku 1981. Svojimi 250 obchodmi je obrovským lákadlom pre shopoholikov z celého sveta.  

Celý tento moderno-urbanistický komplex sa nachádza na 1 000 m2 betónovej  doske pod ktorou sa ukrýva dopravná sieť, metro, garáže aj ďalšie obchody. Vďaka do podzemia ukrytej doprave jej horná slnkom zaliata betónová plocha je pešou zónou a ponúka moderne zorganizované parky, posedenia ale i množstvo ukrytých umeleckých pokladov.

Teraz sa pozrieme na tie najzaujímavejšie sochy, plastiky i umelecké diela, ktoré tu vo forme hry na objaviteľov môžete hľadať so svojimi deťmi. Určite nielen ich prekvapia svojimi tvarmi a formami.

Postavíme sa chrbtom k La Grande Arche, prejdeme po schodoch dole a hneď na ľavej strane zbadáme pohodený prst obra. Teda takto ho nazvala moja dcéra :-). Samotná socha je od umelca Césara, má 12 metrov a vznikla v roku 1965. Však posúďte podľa fotky samy 🙂 .

Tých pár desiatok metrov smerom k prstu, sme prechádzali popod zvláštne stĺpy, ktoré zaujmú svojim divným zakončením s tenkými drôtmi. Opäť ide o umenie!  V tomto prípade pochádza od japonského umelca Aiko Miyawakiho z roku 1988.

Vrátili sme sa spať na našu priamku pod Veľké okno (pred nami v diaľke Víťazný oblúk) a pokračujeme v hľadaní umenia.  V strede námestia vedľa tradičného francúzskeho kolotoča stojí zvláštna červená kovová plastika. Pochádza od slávneho amerického umelca Alexandra Caldera. Kým sa deti povozili na kolotoči, ja som sa postavila do jej tieňa a pozorovala ponáhľajúcich sa manažérov.

Hneď oproti mne nás už lákalo pestrofarebné dielo dvoch fantazijných postavičiek od Katalánca Joana Miróa. Dievčatá hneď hádali, čo sa zviera asi predstavujú. Vyhrala verzia dážďovka so zobákom a vtáčatko bez krídiel :-).

Pokračujúc po promenáde nás zlákala fontána Yaacov Agam s farebnou mozaikou z roku 1988.

La Grande Arche

Tí z vás, ktorí zažili pohľad na americký Manhattan z paluby turistickej lode, teraz určite pochopíte pri pohľade cez fontánu, prečo býva toto miesto nazývané parížskym Manhattanon.

Na ľavej strane fontány nás ešte zaujala zvláštna bylinka vyrastajúca z lesklej gule. Ide o Point Growth (Bod rastu) z roku 1999 od Lim Dong-lak.

My sme už smerovali ďalej priamo za fontánu k jedinej historickej soche z roku z 19. storočia. Je ňou bronzové súsošie La Défense (Obrana Paríža) z roku 1883 od Louis-Ernest Bariasa. Toto dielo je vlastne pamätníkom hrdinných obrancov Paríža proti pruským útočníkom v roku 1870-71 a podľa neho sa aj celá táto štvrť volá.

La Défense

Pokračujeme ku krásne prerobenému parčíku vsadeného priamo do stredu promenády. V tomto jesennom období stromy hýria pestrými farbami a celú scenériu dotvárajú umelecké betónové kvetináče v tvare ľudskej tváre od Shelomo Selingera s názvom La Danse.

Skôr než vkročíme do parčíku na chvíľku oddychu, zabočíme ešte k jeho ľavej časti. Dôvodom je plastika od jediného slovenského sochára, ktorý má v La Defence svoje dielo s názvom “V šľapajach otcov”. Jozef Jankovič ho vytvoril v roku 1990.

Autor Jozef Jankovič

Z tohto miesta sú naše oči priťahované vysokánskym pestrofarebným stĺpom od francúzskeho autora Raymonda Morettiho. Skladá sa z 32 metrového vetracieho komína so stovkami farebne zafarbenými sklenenými vláknami na jeho povrchu.

Moretti

Milovníkom umenia ešte odporúčam vstúpiť aj do malého námestia za ním, v strede ktorého je ukryté zaujímavé dielo s názvom “Námesačný” od Henri de Millera z roku 1983.

Námesačný

Spať ku parčíku, ktorým sa dostaneme na koniec promenády k zaujímavej fontáne obkolesenej rôznofarebnými stolmi vhodnými na obedný piknik. V čase obeda bývajú stoly plne obsadené manažérmi z okolitých administratívnych budov. Zaujímavý pohľad sa nám vynára z každej strany.

Smerom hore vidíme Grande Arche spomedzi farebne roztrúsenými semafórmi, ktoré priam vyrastajú z hladiny fontány. Sú od gréckeho autora Takis. Podobné umelecké dielo sme mali možnosť vidieť priamo za veternými sklami pod Grande Arche.

Paríž je naozaj mestom umenia, ktoré tu na turistov striehne z každej strany. Mnohí do La Defence prídu za jediným výhľadom a nákupmi v Les Quatre Temps. Verím, že týmito pár riadkami som vás presvedčila, že navyše ponúka krásnu prechádzku medzi dvoma stanicami metrami (La Défense /Grande Arche/ Esplanade de la Défense) s množstvom umeleckých diel, ktorú sa oplatí absolvovať.

V závere už vchádzame do metra Esplanade de la Défense. Hneď pod krátkym eskalátorom sa s nami lúči posledné umelecké dielo ktoré vystihuje náladu, v ktorej sme sa dnes prechádzali.

Pochádza od autorov France a Hughesa Siptrotta s názvom “Mestskí ľudia” Les Hommes de la cité.


Do štvrte La Défense sa dostanete naozaj jednoducho. Stačí nasadnúť na najstaršiu linku metra číslo 1 a previesť sa na jej konečnú stanicu. Ak pôjdete metrom spolu s deťmi, nezabudnite, že linka 1 je plne automatizovaná a výhľad z prvého vozňa ponúka neopakovateľný zážitok. Aký? To si môžete pozrieť v našom videu v článku o doprave v Paríži: METRO LINKA ČISLO 1

SHARE
Previous articleDigitálna výstava umenia v Paríži
Next articleZooSafari Thoiry – výlet do srdca prírody
Tipy na výlety s deťmi, recenzie baby-friendly hotelov, inšpirácie ako si naplánovať dovolenku a zážitkové reportáže. Vitajte na mojom blogu! Volám sa Ludmila "Lili" Cuperová a tvorba reportáží o baby friendly miestach je to čo ma baví. Snažím sa hľadieť na dni dovolenky očami mojich detí ale pritom nezabúdam na rodičovské "všimni si". Ahojte a improvizujte!